V opraveném barokním paláci Savarin v centru Prahy se usídlí Mucha muzeum
5. listopadu 2024 13:50
Do unikátních historických prostor barokního paláce Savarin v centru Prahy se nastěhuje Mucha muzeum. Dohodu oznámily Nadace Mucha a developer projektu Savarin, společnost Crestyl. Autorem samotné nové expozice bude známá architektka Eva Jiřičná se svým studiem AI Design. Muzeum obsadí přes 1100 metrů čtverečních a využije historicky nejcennější a nejvíce dochované prostory paláce Savarin. Otevření Mucha muzea je naplánováno na začátek příštího roku, konkrétně na pátek 24. ledna.
„Dosavadní prostory byly zejména v létě velmi přeplněné, takže jsme hledali nové místo, aby mohl Muchovo dílo obdivovat co největší počet zájemců. Chceme, aby nové umístění našich sbírek přitahovalo nejen turisty, ale i Čechy, aby se pro ně stalo vyhledávaným místem. Unikátní prostory v paláci Savarin, který byl i v minulosti spojen s českou kulturou, jsou pro to ideální,“ řekl Marcus Mucha, pravnuk Alfonse Muchy a výkonný ředitel Nadace Mucha.
Veřejnost podle něj v muzeu uvidí i řadu doposud nevystavených děl včetně raných olejomaleb, ručně kreslených studií k dekorativním dokumentům, předmětů zkoumajících Muchovu fascinaci svobodným zednářstvím a studijních materiálů ke Slovanské epopeji. Expozice také bude pravidelně aktualizována.
Palác Savarin byl v minulosti s českou kulturou často propojený. Na přelomu 19. a 20. století zde mělo své sbírky umístěno Národopisné muzeum, které je dnes součástí Národního muzea, za první republiky zde fungoval známý společenský klub navštěvovaný například Karlem Steinbachem, Ferdinandem Peroutkou, Hugo Haasem nebo Janem Werichem. Později se v paláci Savarin konaly společenské akce nebo zde působilo vůbec první černé divadlo na světě. Letos v září se zde pak po již dokončené rekonstrukci konala umělecká přehlídka Prague Art Week.„Než jsme se do rekonstrukce barokního paláce Savarin pustili, bylo v těch nejcennějších historických prostorách kasino. Jeho nahrazení muzeem jednoho z největších českých umělců perfektně ilustruje myšlenku celého našeho projektu – maximálně zpřístupnit veřejnosti doposud neznámé prostory a natrvalo zanést toto místo na kulturní mapu metropole. Propojení s dílem Alfonse Muchy pro nás dává velký smysl, ostatně například nedávnou výstavu ve Valdštejnské jízdárně si díky naší iniciativě mohlo zdarma prohlédnout několik tisíc školních dětí,“ uvedl Simon Johnson, ředitel společnosti Crestyl.
„Výstavy a akce pořádané Nadací Mucha každoročně po celém světě navštíví půl milionu lidí. Naprostá většina z nich pak prohlásí, že chce navštívit Prahu a Českou republiku. Jedná se o turisty s vysokou přidanou hodnotou a věříme, že naše nové muzeum zapíše Prahu na mapu světového umění,“ dodal Marcus Mucha.
„Naším cílem je vytvořit harmonii mezi dvěma zcela odlišnými světy a dvěma odlišnými osobnostmi stávající architektury a umění, života a talentu skutečného uměleckého velikána. Věříme, že toto pohlcující prostředí nejen uctí Muchův odkaz, ale také podpoří hlubší pochopení složitého vztahu mezi uměleckým designem a kulturní historií,“ uvedla autorka architektonického ztvárnění samotné muzejní expozice Eva Jiřičná.
„Rekonstrukce a restaurování historického barokního paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera začala na konci roku 2021 a dokončila se letos v září. Během rekonstrukčních prací se zde podařilo odhalit řadu cenných detailů, jejichž oprava byla průběžně intenzivně řešena s památkáři," řekl Micka.
V dubnu pak byly na vršek fasády umístěny nově vytvořené i zrestaurované starší kopie jedenácti původních barokních soch od významného sochaře Ignáce Františka Platzera. Do rekonstrukce paláce, který je někdy označován i jako palác Sylva-Taroucca, Crestyl investoval přes půl miliardy korun.
„V návaznosti na obnovu paláce Savarin se připravuje i nová část stejnojmenného projektu, která vzniká pod taktovkou ikony současné světové architektury a designu Thomase Heatherwicka. Ta již získala v rámci probíhajícího územního řízení kladný posudek památkářů. Projekt Savarin s odkazem na tradici václavských pasáží propojí Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou," dodal mluvčí.
Skládá se podle něj ze čtyř na sebe navazujících, a přitom vzájemně propojených samostatných částí, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití – samotný palác Savarin je právě jednou z nich. Středobodem se stane historická budova jízdárny, kolem které ve vnitrobloku vznikne nové klidné náměstí se zahradou, kavárnami a restauracemi, součástí Savarinu bude i víceúčelový prostor určený zejména pro kulturní a společenské akce nebo nový vstup do metra. V projektu se počítá i s galerií pro umístění Slovanské epopeje.