Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský život

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových nákladech. Informoval o tom místostarosta Prahy 2 pro oblast financí Jan Korseska (ODS).

„Technologii jsme pilotně vyzkoušeli loni u sedmi základních a mateřských škol. Tato metoda, která efektivně odstraňuje usazeniny z radiátorů a rozvodů topné soustavy, což zvýší tepelný výkon, ale současně sníží spotřebu tepla, přináší zajímavé finanční úspory nákladů na vytápění. Podle předběžných odhadů jsme dosáhli až šestnácti procent. Z mého pohledu se tak jedná rozhodně o dobrou investici, která se nám do tří až čtyř let vrátí,“ hodnotí zkušenost radnice její místostarosta pro oblast financí Jan Korseska.

V letošním roce městská část touto technologií nechá vyčistit radiátory a potrubí dalších tří základní škol, zařízení Centra sociálních služeb a také budovu úřadu. Počítá přitom s náklady ve výši zhruba 2 358 000 korun. 

„Ochraně životního prostředí a snižování spotřeby energií věnujeme velkou pozornost. Našim občanům chceme jít vzorem, proto začínáme u sebe. Zavádíme nové technologie v hospodaření s energiemi a hledáme ta nejoptimálnější řešení. Již v roce 2018 jsme zřídili pozici energetika a později rozhodli o implementaci normy ČSN EN ISO 50001, která pomáhá management hospodaření s energiemi nastavit. Také jsme schválili Energetickou koncepci MČ Praha 2, jejímž hlavním cílem je snížení spotřeb energií, v budovách provozovaných Prahou 2 a jejími příspěvkovými organizacemi, a dále snížení dopadů výroby energií na životní prostředí,“ dodal Jan Korseska.

V roce 2020 podle něj radnice Prahy 2 nastavila celý energetický management a zavedla automatizované dálkové odečty energií v budovách městské části. Postupně také začala vyměňovat tepelné zdroje v kotelnách, tak aby byla výroba tepla efektivnější a šetřily se náklady na spotřebu plynu.

V letošním roce pak provedla optimalizaci odběrných míst elektrické energie, která v budoucnu radnici ušetří na nákladech za elektřinu odhadem 200 tisíc korun ročně.


Autor: TZ, red

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Včera v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru