Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových nákladech. Informoval o tom místostarosta Prahy 2 pro oblast financí Jan Korseska (ODS).

„Technologii jsme pilotně vyzkoušeli loni u sedmi základních a mateřských škol. Tato metoda, která efektivně odstraňuje usazeniny z radiátorů a rozvodů topné soustavy, což zvýší tepelný výkon, ale současně sníží spotřebu tepla, přináší zajímavé finanční úspory nákladů na vytápění. Podle předběžných odhadů jsme dosáhli až šestnácti procent. Z mého pohledu se tak jedná rozhodně o dobrou investici, která se nám do tří až čtyř let vrátí,“ hodnotí zkušenost radnice její místostarosta pro oblast financí Jan Korseska.

V letošním roce městská část touto technologií nechá vyčistit radiátory a potrubí dalších tří základní škol, zařízení Centra sociálních služeb a také budovu úřadu. Počítá přitom s náklady ve výši zhruba 2 358 000 korun. 

„Ochraně životního prostředí a snižování spotřeby energií věnujeme velkou pozornost. Našim občanům chceme jít vzorem, proto začínáme u sebe. Zavádíme nové technologie v hospodaření s energiemi a hledáme ta nejoptimálnější řešení. Již v roce 2018 jsme zřídili pozici energetika a později rozhodli o implementaci normy ČSN EN ISO 50001, která pomáhá management hospodaření s energiemi nastavit. Také jsme schválili Energetickou koncepci MČ Praha 2, jejímž hlavním cílem je snížení spotřeb energií, v budovách provozovaných Prahou 2 a jejími příspěvkovými organizacemi, a dále snížení dopadů výroby energií na životní prostředí,“ dodal Jan Korseska.

V roce 2020 podle něj radnice Prahy 2 nastavila celý energetický management a zavedla automatizované dálkové odečty energií v budovách městské části. Postupně také začala vyměňovat tepelné zdroje v kotelnách, tak aby byla výroba tepla efektivnější a šetřily se náklady na spotřebu plynu.

V letošním roce pak provedla optimalizaci odběrných míst elektrické energie, která v budoucnu radnici ušetří na nákladech za elektřinu odhadem 200 tisíc korun ročně.


Autor: TZ, red

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Praha finalizuje přípravy na výstavbu lávky k železniční zastávce Rajská zahrada

7. srpna 2022 v 17:22

Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu...

Soutěž o pohlednici Jižního Města do konce srpna

7. srpna 2022 v 15:14

Jižní Město oslavilo 1. září loňského roku 50 let od svého vzniku. Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 však nebylo možné tohle kulaté výročí řádně oslavit, proto letos Praha 11 rozhodla, že k této příležitosti letos vznikne limitovaná série pohlednic s motivy Jižního Města. Na tvorbě...

Dvojka pro pejskaře. Brožura Prahy 2

7. srpna 2022 ve 12:57

V Praze 2 žije téměř dva tisíce psů. Kromě radosti, kterou pes přináší, sebou nese ale také občas pro majitele starost a hlavně zodpovědnost.

E-shop PID Lítačky s novým designem

7. srpna 2022 v 09:29

Od pondělí 1. srpna je uživatelům k dispozici nový e-shop PID Lítačky. Jeho grafický redesign společně s responzivním vzhledem nabízí přívětivější uživatelské rozhraní. Registrovaní uživatelé se na nový e-shop přihlásí se stejným přihlašovacím jménem a heslem, redesignem se pro ně nic...

Magistrát: Adaptační opatření chrání Pražany před dopady městského tepelného ostrova

7. srpna 2022 v 06:21

Českou republiku sužují extrémní vedra. Situace je o to vážnější ve velkých městech, kde vysoké teploty komplikují každodenní život. Výjimkou samozřejmě není ani tuzemská metropole Praha, která je vzhledem ke svému charakteru jednou z lokalit, kde jsou dopady efektu městského tepelného ostrova...

Újezd nad Lesy čeká příští týden výluka dodávek vody

6. srpna 2022 v 09:28

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru