dnes
Středa - oblacno
2°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - mlha
1°C
V okrajových částích metropole se staví nové školy
V Dolních Chabrech začala dostavba základní školy. Foto: dchabry.cz

V okrajových částích metropole se staví nové školy

Základní škola v Praze-Dolních Chabrech se v roce 2021 dočká šesti nových tříd a technické části. Stavět se začalo na konci loňského roku. Na stavbu má městská část vyčleněno 250 milionů korun. Hlavní město plánuje nové školy či jejich přístavby stavět i v dalších okrajových městských částech. Právě tam jsou kapacity do budoucna nedostatečné, řekl radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Další se staví v Uhříněvsi.

„Postavit školu není jednoduché. Přípravy započaly už před deseti lety. Když jsem nastoupila do funkce starostky, byla to moje nejdůležitější priorita," uvedla od uplynulého pátku již bývalá starostka Barbora Floriánová.

Doplnila, že okrajové části metropole se do počtu obyvatel rozvíjejí nejvíc. Za posledních pět let se počet obyvatel v Dolních Chabrech zvýšil dvojnásobně. Staví se hlavně sídliště pro mladé rodiny. S nárůstem mladých obyvatel stoupá i potřeba nových školských zařízeních.

Jsou cílem i pražského magistrátu. Šimral už dříve uvedl, že každé dítě by mělo mít školu v docházkové vzdálenosti. Děti z okrajů metropole musí často dojíždět do centrálních částí, což jde proti myšlence krátkých vzdáleností. Nové školy by měly vyrůst v okrajových částech Šeberov či Uhříněves.

V letošním rozpočtu hlavního města je na investice do základních a mateřských škol určena téměř miliarda korun, další peníze jdou z evropských fondů. Podle Šimrala by se měly plánované výstavby uskutečnit i přes finanční zásah koronaviru do rozpočtu hlavního města.

„Doufáme, že i přes rozpočtové změny, které budou nutné kvůli koronavirové epidemii a vládním opatřením, které velmi tvrdě dopadnou na rozpočet hlavního města, se nám bude dařit financovat i další výstavby," řekl radní.

Nové školy by měly vzniknout například v Praze 5 v ulici Na Hřebenkách a Na Cibulkách, v plánu je také stavba školy v projektu Smíchov City na bývalém smíchovském nákladovém nádraží.

Desátá městská část nedávno dokončila novou školku v ulici Nad Vodovodem, letos plánuje zahájit stavbu další v Bajkalské ulici. Jedenáctá městská část investuje do rozšíření Základní školy Chodov v ulici Květnového vítězství. Přístavba zvýší kapacitu školy o desítku tříd.


Jak vidí děti bezpečnost na Jižním Městě

22. listopadu 2020 ve 12:09

Jižní Město se potýká s problémem společným nejen sídlištím, ale většině městských čtvrtí – množstvím veřejných prostranství, často nízké kvality. Mnohá jsou spíše zbytkovými prostory mezi budovami, které slouží nanejvýš jako zkratky pro chodce nebo...

Praha 5: Odbor dopravy bude příští týden pracovat v omezeném rozsahu

22. listopadu 2020 v 10:03

Praha 5 sdělila, že z důvodu provádění stavebních prací bude odbor dopravy v termínu od 23. listopadu do 27. listopadu pracovat pro veřejnost v omezeném rozsahu.

Online seminář Prahy 11: Rovné příležitosti

21. listopadu 2020 v 10:34

Online setkíání se koná ve středu 25. listopadu od 15:30 hodin.

Praha 15 zve na zasedání kontrolního výboru, zveřejnila program

21. listopadu 2020 v 08:57

Praha 15 zve na 14. zasedání kontrolního výboru ZMČ Praha 15, které se bude konat ve středu 25. listopadu 2020 v 17 hodin v zasedací místnosti č. 706, 7. patro na ÚMČ Praha 15.

Další články
Nahoru