dnes
Čtvrtek - zatazeno
20°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
V okrajových částích metropole se staví nové školy
V Dolních Chabrech začala dostavba základní školy. Foto: dchabry.cz

V okrajových částích metropole se staví nové školy

Základní škola v Praze-Dolních Chabrech se v roce 2021 dočká šesti nových tříd a technické části. Stavět se začalo na konci loňského roku. Na stavbu má městská část vyčleněno 250 milionů korun. Hlavní město plánuje nové školy či jejich přístavby stavět i v dalších okrajových městských částech. Právě tam jsou kapacity do budoucna nedostatečné, řekl radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Další se staví v Uhříněvsi.

„Postavit školu není jednoduché. Přípravy započaly už před deseti lety. Když jsem nastoupila do funkce starostky, byla to moje nejdůležitější priorita," uvedla od uplynulého pátku již bývalá starostka Barbora Floriánová.

Doplnila, že okrajové části metropole se do počtu obyvatel rozvíjejí nejvíc. Za posledních pět let se počet obyvatel v Dolních Chabrech zvýšil dvojnásobně. Staví se hlavně sídliště pro mladé rodiny. S nárůstem mladých obyvatel stoupá i potřeba nových školských zařízeních.

Jsou cílem i pražského magistrátu. Šimral už dříve uvedl, že každé dítě by mělo mít školu v docházkové vzdálenosti. Děti z okrajů metropole musí často dojíždět do centrálních částí, což jde proti myšlence krátkých vzdáleností. Nové školy by měly vyrůst v okrajových částech Šeberov či Uhříněves.

V letošním rozpočtu hlavního města je na investice do základních a mateřských škol určena téměř miliarda korun, další peníze jdou z evropských fondů. Podle Šimrala by se měly plánované výstavby uskutečnit i přes finanční zásah koronaviru do rozpočtu hlavního města.

„Doufáme, že i přes rozpočtové změny, které budou nutné kvůli koronavirové epidemii a vládním opatřením, které velmi tvrdě dopadnou na rozpočet hlavního města, se nám bude dařit financovat i další výstavby," řekl radní.

Nové školy by měly vzniknout například v Praze 5 v ulici Na Hřebenkách a Na Cibulkách, v plánu je také stavba školy v projektu Smíchov City na bývalém smíchovském nákladovém nádraží.

Desátá městská část nedávno dokončila novou školku v ulici Nad Vodovodem, letos plánuje zahájit stavbu další v Bajkalské ulici. Jedenáctá městská část investuje do rozšíření Základní školy Chodov v ulici Květnového vítězství. Přístavba zvýší kapacitu školy o desítku tříd.


Magistrát upravuje provoz

Včera v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

Včera v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

Včera v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Další články
Nahoru