Dnes Středa - mlha 3°C
Zítra Čtvrtek - polojasno -1°C
Středa 24. 2. 2021
Svátek má Matěj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V okrajových částích metropole se staví nové školy
V Dolních Chabrech začala dostavba základní školy. Foto: dchabry.cz

V okrajových částích metropole se staví nové školy

Základní škola v Praze-Dolních Chabrech se v roce 2021 dočká šesti nových tříd a technické části. Stavět se začalo na konci loňského roku. Na stavbu má městská část vyčleněno 250 milionů korun. Hlavní město plánuje nové školy či jejich přístavby stavět i v dalších okrajových městských částech. Právě tam jsou kapacity do budoucna nedostatečné, řekl radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Další se staví v Uhříněvsi.

„Postavit školu není jednoduché. Přípravy započaly už před deseti lety. Když jsem nastoupila do funkce starostky, byla to moje nejdůležitější priorita," uvedla od uplynulého pátku již bývalá starostka Barbora Floriánová.

Doplnila, že okrajové části metropole se do počtu obyvatel rozvíjejí nejvíc. Za posledních pět let se počet obyvatel v Dolních Chabrech zvýšil dvojnásobně. Staví se hlavně sídliště pro mladé rodiny. S nárůstem mladých obyvatel stoupá i potřeba nových školských zařízeních.

Jsou cílem i pražského magistrátu. Šimral už dříve uvedl, že každé dítě by mělo mít školu v docházkové vzdálenosti. Děti z okrajů metropole musí často dojíždět do centrálních částí, což jde proti myšlence krátkých vzdáleností. Nové školy by měly vyrůst v okrajových částech Šeberov či Uhříněves.

V letošním rozpočtu hlavního města je na investice do základních a mateřských škol určena téměř miliarda korun, další peníze jdou z evropských fondů. Podle Šimrala by se měly plánované výstavby uskutečnit i přes finanční zásah koronaviru do rozpočtu hlavního města.

„Doufáme, že i přes rozpočtové změny, které budou nutné kvůli koronavirové epidemii a vládním opatřením, které velmi tvrdě dopadnou na rozpočet hlavního města, se nám bude dařit financovat i další výstavby," řekl radní.

Nové školy by měly vzniknout například v Praze 5 v ulici Na Hřebenkách a Na Cibulkách, v plánu je také stavba školy v projektu Smíchov City na bývalém smíchovském nákladovém nádraží.

Desátá městská část nedávno dokončila novou školku v ulici Nad Vodovodem, letos plánuje zahájit stavbu další v Bajkalské ulici. Jedenáctá městská část investuje do rozšíření Základní školy Chodov v ulici Květnového vítězství. Přístavba zvýší kapacitu školy o desítku tříd.


Praha 2 bude pokračovat v pomoci podnikatelům

Včera ve 13:05

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání schválili další podporu podnikatelům a živnostníkům v nebytových prostorách městské části, na které dopadla krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. Konkrétně se jedná o slevu z nájmu, možnost uzavření splátkových kalendářů a...

Praha 4: V lese v Hodkovičkách se bude kácet i březnu

Včera v 10:30

Lesy hlavního města Prahy informovaly čtvrtou městskou část, že budou stromy napadené kůrovcem a nebezpečné suché stromy v Hodkovičkách v lokalitě U Cortéze odstraňovat i v březnu.

Zasedání zastupitelstva Prahy 15

22. února 2021 ve 21:06

Dvanácté zasedání zastupitelstva Prahy 15 se koná 10. března ve Švehlově sokolovně, U Branek 674/7, Praha 10, od 15 hodin.

Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 je dočasně uzavřen

22. února 2021 ve 20:23

Ve dnech 22.2. – 26.2. bude Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 uzavřen z důvodu realizace stavebních prací. Zaměstnance lze kontaktovat prostřednictvím telefonu a emailu.

Praha má plán velkých zakázek pro rok 2021

21. února 2021 v 08:41

Hlavní město sestavilo seznam veřejných zakázek s hodnotou nad 20 milionů korun, které plánuje vyhlásit v tomto roce. Navazuje tak na loňský rok, kdy k tomuto kroku přistoupilo poprvé. Cílem je neustále zvyšovat transparentnost hospodaření s pražskými financemi.

Osada Baba má webové stránky i mobilní aplikaci

21. února 2021 v 07:19

Magistrát ve spolupráci s dalšími institucemi spustil novou mobilní aplikaci a webové stránky www.baba1932.com věnované památkově chráněné Osadě Baba na území Prahy 6. Cílem je umožnit veřejnosti blíže se seznámit s tímto unikátním obytným souborem funkcionalistických vil. Zároveň hlavní město...

Další články
Nahoru