Dnes Sobota - jasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V okrajových částích metropole se staví nové školy
V Dolních Chabrech začala dostavba základní školy. Foto: dchabry.cz

V okrajových částích metropole se staví nové školy

Základní škola v Praze-Dolních Chabrech se v roce 2021 dočká šesti nových tříd a technické části. Stavět se začalo na konci loňského roku. Na stavbu má městská část vyčleněno 250 milionů korun. Hlavní město plánuje nové školy či jejich přístavby stavět i v dalších okrajových městských částech. Právě tam jsou kapacity do budoucna nedostatečné, řekl radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Další se staví v Uhříněvsi.

„Postavit školu není jednoduché. Přípravy započaly už před deseti lety. Když jsem nastoupila do funkce starostky, byla to moje nejdůležitější priorita," uvedla od uplynulého pátku již bývalá starostka Barbora Floriánová.

Doplnila, že okrajové části metropole se do počtu obyvatel rozvíjejí nejvíc. Za posledních pět let se počet obyvatel v Dolních Chabrech zvýšil dvojnásobně. Staví se hlavně sídliště pro mladé rodiny. S nárůstem mladých obyvatel stoupá i potřeba nových školských zařízeních.

Jsou cílem i pražského magistrátu. Šimral už dříve uvedl, že každé dítě by mělo mít školu v docházkové vzdálenosti. Děti z okrajů metropole musí často dojíždět do centrálních částí, což jde proti myšlence krátkých vzdáleností. Nové školy by měly vyrůst v okrajových částech Šeberov či Uhříněves.

V letošním rozpočtu hlavního města je na investice do základních a mateřských škol určena téměř miliarda korun, další peníze jdou z evropských fondů. Podle Šimrala by se měly plánované výstavby uskutečnit i přes finanční zásah koronaviru do rozpočtu hlavního města.

„Doufáme, že i přes rozpočtové změny, které budou nutné kvůli koronavirové epidemii a vládním opatřením, které velmi tvrdě dopadnou na rozpočet hlavního města, se nám bude dařit financovat i další výstavby," řekl radní.

Nové školy by měly vzniknout například v Praze 5 v ulici Na Hřebenkách a Na Cibulkách, v plánu je také stavba školy v projektu Smíchov City na bývalém smíchovském nákladovém nádraží.

Desátá městská část nedávno dokončila novou školku v ulici Nad Vodovodem, letos plánuje zahájit stavbu další v Bajkalské ulici. Jedenáctá městská část investuje do rozšíření Základní školy Chodov v ulici Květnového vítězství. Přístavba zvýší kapacitu školy o desítku tříd.


PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru