Dnes Pondělí - oblacno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V okolí stanic metra D se bude moci stavět, vedení Prahy zrušilo uzávěry
Vizualizace nové městské čtvrti v lokalitě Nové Dvory. Zdroj: UNIT architekti, s. r. o.

V okolí stanic metra D se bude moci stavět, vedení Prahy zrušilo uzávěry

Vedení Prahy tento týden v pondělí zrušilo stavební uzávěry v trase metra D z Pankráce do Písnice. Zrušení uzávěr umožní výstavbu i v okolí budoucích stanic metra. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Uzávěry platily od roku 2001 a bránily nekoordinované výstavbě na povrchu, která by znemožnila vybudování metra. Stavba první části metra z Pankráci na Nové Dvory skončí zhruba za sedm let.

Městská rada na návrh 1. náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (za TOP 09) schválila zrušení stavebních uzávěr, které od roku 2001 chránily budoucí trasu metra D a zajišťovaly podmínky pro stavby, které jsou s ní spojené na povrchu. To už je dnes v úseku metra od stanice Pankrác – Depo Písnice zbytečné.

Stavba má své přesné parametry dané stavebním povolením a její výstavba už byla zahájena. Město tedy ví, kde a co přesně postaví nad zemí, další blokace rozsáhlých území v okolí nových stanic by podle Hlaváčka zbytečně brzdila další rozvoj města a bez právního důvodu omezovala vlastnická práva majitelů sousedních pozemků, mezi nimiž je mimochodem i samotné město.

Stavební uzávěry, které radní metropole ruší, se týkají lokality Pankrác, Olbrachtova, Nádraží Krč, Zálesí, Nové Dvory, Libuš, Písnice a Depo Písnice.

„Většina stavebních uzávěr pro trasu metra D byla platná více než dvacet let. Teď se konečně začalo v podzemí kutat a my můžeme s čistým svědomím přestat blokovat rozvoj města na povrchu. Metro je silný městotvorný prvek a já se těším na nové čtvrti, které kolem jeho stanic vyrostou. Bez toho by tak obří investice ani nedávala smysl,“ řekl Hlaváček.

„V momentě, kdy máme stavební povolení a metro samotné stavíme, není už žádný důvod uzávěry zachovávat. Můžeme tak plynule navázat na rozvoj v jeho okolí,“ podotkl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).  

Nikdo se podle Hlaváčka zároveň nemusí bát bezbřehé výstavby bez mantinelů v okolí nových stanic. „Zatímco se projektanti a stavební firmy soustředily ,na podzemí´, my jsme pracovali nad nimi. S majiteli pozemků jsme připravovali urbanistické a územní studie a změny územního plánu tak, aby nové čtvrti dávaly hlavu a patu, mluvily s okolní výstavbou, myslely na veřejnou vybavenost a rozhodně nezapomněly na náměstí a parky,“ doplnil Hlaváček.

Koncepty nových čtvrtí, které v souvislosti s výstavbou metra vzniknou, se brzy chystá náměstek Hlaváček představit veřejnosti.

Velká pozornost bude věnována lokalitě Nové Dvory, kde značnou část pozemků vlastní město a plánuje tu mimo jiné vlastní bytovou výstavbu.

„Nové Dvory jsou jedna z mála příležitostí, kdy se mohla Praha zachovat po vzoru západních měst typu Hamburk, které díky držbě pozemků sebevědomě rozhodují o tom, jak bude development celých čtvrtí vypadat a pak teprve navazují spolupráci s developery a investory,“ sdělil Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti.


Autor: Jan Puci

Vyjíždějí sezonní vlaky a cyklobus

25. března 2023 v 06:29

V sobotu 25. března opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních krajích. Stejně jako v loňském roce se i letos můžete...

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

22. března 2023 ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Další články
Nahoru