Dnes Pondělí - skorojasno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V okolí stanic metra D se bude moci stavět, vedení Prahy zrušilo uzávěry
Vizualizace nové městské čtvrti v lokalitě Nové Dvory. Zdroj: UNIT architekti, s. r. o.

V okolí stanic metra D se bude moci stavět, vedení Prahy zrušilo uzávěry

Vedení Prahy tento týden v pondělí zrušilo stavební uzávěry v trase metra D z Pankráce do Písnice. Zrušení uzávěr umožní výstavbu i v okolí budoucích stanic metra. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Uzávěry platily od roku 2001 a bránily nekoordinované výstavbě na povrchu, která by znemožnila vybudování metra. Stavba první části metra z Pankráci na Nové Dvory skončí zhruba za sedm let.

Městská rada na návrh 1. náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (za TOP 09) schválila zrušení stavebních uzávěr, které od roku 2001 chránily budoucí trasu metra D a zajišťovaly podmínky pro stavby, které jsou s ní spojené na povrchu. To už je dnes v úseku metra od stanice Pankrác – Depo Písnice zbytečné.

Stavba má své přesné parametry dané stavebním povolením a její výstavba už byla zahájena. Město tedy ví, kde a co přesně postaví nad zemí, další blokace rozsáhlých území v okolí nových stanic by podle Hlaváčka zbytečně brzdila další rozvoj města a bez právního důvodu omezovala vlastnická práva majitelů sousedních pozemků, mezi nimiž je mimochodem i samotné město.

Stavební uzávěry, které radní metropole ruší, se týkají lokality Pankrác, Olbrachtova, Nádraží Krč, Zálesí, Nové Dvory, Libuš, Písnice a Depo Písnice.

„Většina stavebních uzávěr pro trasu metra D byla platná více než dvacet let. Teď se konečně začalo v podzemí kutat a my můžeme s čistým svědomím přestat blokovat rozvoj města na povrchu. Metro je silný městotvorný prvek a já se těším na nové čtvrti, které kolem jeho stanic vyrostou. Bez toho by tak obří investice ani nedávala smysl,“ řekl Hlaváček.

„V momentě, kdy máme stavební povolení a metro samotné stavíme, není už žádný důvod uzávěry zachovávat. Můžeme tak plynule navázat na rozvoj v jeho okolí,“ podotkl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).  

Nikdo se podle Hlaváčka zároveň nemusí bát bezbřehé výstavby bez mantinelů v okolí nových stanic. „Zatímco se projektanti a stavební firmy soustředily ,na podzemí´, my jsme pracovali nad nimi. S majiteli pozemků jsme připravovali urbanistické a územní studie a změny územního plánu tak, aby nové čtvrti dávaly hlavu a patu, mluvily s okolní výstavbou, myslely na veřejnou vybavenost a rozhodně nezapomněly na náměstí a parky,“ doplnil Hlaváček.

Koncepty nových čtvrtí, které v souvislosti s výstavbou metra vzniknou, se brzy chystá náměstek Hlaváček představit veřejnosti.

Velká pozornost bude věnována lokalitě Nové Dvory, kde značnou část pozemků vlastní město a plánuje tu mimo jiné vlastní bytovou výstavbu.

„Nové Dvory jsou jedna z mála příležitostí, kdy se mohla Praha zachovat po vzoru západních měst typu Hamburk, které díky držbě pozemků sebevědomě rozhodují o tom, jak bude development celých čtvrtí vypadat a pak teprve navazují spolupráci s developery a investory,“ sdělil Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti.


Autor: Jan Puci

TSK dokončí rekonstrukci části Průmyslové

Dnes v 08:14

Technická správa komunikací (TSK) se již v pondělí 24. června vrací na Průmyslovou ulici. Během letních prázdnin zde bude pokračovat v její celkové rekonstrukci. Tentokrát v opačném směru, než tomu bylo v předcházejícím roce. Opraví se úsek mezi ulicemi Tiskařská a U Stavoservisu ve směru na...

Praha 6 požaduje bezbariérový přístup do stanice metra Hradčanská

Včera ve 12:47

Dopravní podnik plánuje velkou modernizaci stanice metra Hradčanská na lince A. Začít by měla na přelomu let 2025 a 2026 a potrvá minimálně deset měsíců. Praha 6 požaduje, aby stanice v rámci rekonstrukce získala bezbariérový přístup.

Bubenečská ulice je průjezdná již v obou směrech

Včera v 08:14

TSK v polovině června dokončila rekonstrukci vozovek v Bubenečské ulici a přípravu komunikace pro vznik zastávek autobusu.

K Ladronce vede lepší cesta

21. června 2024 ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Další články
Nahoru