dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
V okolí radnice ožily díky dětem vzpomínky pamětníků z Prahy 10
Pamětník, obyvatel Prahy 10 a herec Jan Skopeček si prohlíží velkoformátové panely venkovní výstavy „Příběhy našich sousedů“. Foto: Praha 10.

V okolí radnice ožily díky dětem vzpomínky pamětníků z Prahy 10

V okolí radnice desáté městské části ve Vršovické ulici je k vidění ojedinělá výstava vzpomínek místních pamětníků zpracovaných žáky místních základních škol. Výstava je tvořena výstupy z projektu „Příběhy našich sousedů“, na němž spolupracovala městská část Praha 10 s občanským sdružením Post Bellum.

„Cílem projektu je umožnit žákům získat osobní pohled na fenomény moderních dějin, a zároveň napomoci ke zmapování historie naší městské části. Projekt je založen na rozhovorech s pamětníky pohnutých událostí 20. století, doplněné o pátrání v archivech a dalších zdrojích,“ představil náplň projektu starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nez.).

Smyslem projektu je podpořit změny ve výuce vytvořením multimediálního výukového materiálu reflektujícího historii 20. století v evropských souvislostech, který využívá metody slovního podání historie, tedy vzpomínek pamětníků.

„Do projektu se zapojilo čtrnáct dětských týmů z deseti škol, které pod vedením svých pedagogů zpracovaly příběhy osobností majících vztah k Praze 10,“ upřesnila zapojení dětí z městské části místostarostka Ivana Cabrnochová (SZ).

Žáci a žákyně měli v rámci projektu příležitost setkat se s lidmi, kterým dějiny z učebnic skutečně mnohdy zásadně zasáhly do života. „Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívají jako úplnou detektivku a přitom se seznamují s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu,“ uvedla manažerka projektu Hana Hniličková ze sdružení Post Bellum.

Pestrá galerie zpracovaných příběhů

Rozhovory s pamětníky zpracovaly jednotlivé dětské týmy různě. Některé vsadily na výtvarné nebo textové ztvárnění, jiné využily možnosti vyzkoušet si práci rozhlasových reportérů i moderátorů a vytvořit si svůj vlastní krátký dokument v rámci spolupráce s Českým rozhlasem.

„Žáky zpracované nahrávky a příběhy se ukládají do sbírky „Paměť národa“ a na webovou aplikaci „My jsme to nevzdali“, která představuje učební pomůcku, široce využívanou pedagogy základních a středních škol pro obohacení výuky historie o autentická svědectví pamětníků,“ doplnila Hana Hniličková.

„Galerie zpracovaných příběhů je pestrá, o životě v koncentračních táborech vyprávěl například herec Jan Skopeček nebo Eva Roubíčková, o bojích na západní frontě paní Zdena Ehrmannová, o zážitky z Pražského povstání se podělili mezi jinými paní Málková nebo pan Štícha. Nechybí ani příběhy z období komunismu – o věznění v padesátých letech mluvil Vojtěch Janoušek a o době disentu poslední mluvčí Charty 77 Věra Roubalová,“ doplnila místostarostka Cabrnochová.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru