Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V ohradě na Dívčích hradech se už prohánějí koně Převalského, zatím jsou čtyři
Vypuštění jedné ze čtyř klisen koně Převalského. Foto(3x): Jan Puci

V ohradě na Dívčích hradech se už prohánějí koně Převalského, zatím jsou čtyři

Na pláni na Dívčích hradech v Praze 5 jsou k vidění čtyři klisny koně Převalského. Do výběhu je dnes ve 14 hodin vypustili chovatelé z pražské zoologické zahrady. Během roku na místo přibude také hřebec.    

Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze se dnes stala novým domovem koní Převalského. Z chovné stanice v Dolním Dobřejově sem dnes pracovníci Zoo Praha přepravili první čtyři klisny, k nimž by časem měl přibýt ještě hřebec.

„Smyslem tohoto projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří budou spásat travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Důležité pro nás je i to, že Pražané na Dívčích hradech uvidí koně Převalského také v době, kdy v zoo budeme přestavovat jejich stáje a výběhy,“ pokračoval.

kone-prevalskeho-divci-hrady-clanek-2 Prvními obyvatelkami Dívčích hradů jsou klisny Khamiina, Xicara, Lana a Gruhne. Jejich výběr proběhl tak, aby pro budoucí reprodukci této skupiny koní Převalského byla zaručena co největší genetická pestrost. Klisny do nového výběhu přijely z Dolního Dobřejova, kde má zoologická zahrada v Troji chovnou a aklimatizační stanici. Koně tam chovatelé množí a shromažďují mimo jiné před transporty do Mongolska. 

V následujícím roce bude do pražské ohrady vpuštěn chovný hřebec. „Klisny se musí nejdříve dostatečně aklimatizovat, chceme vidět, jak v rámci tohoto prostoru fungují. Snad se pak dočkáme i hříbat,“ sdělil ředitel zahrady.

Návštěvníci mohou koně sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená. Celá ohrada bude monitorována pracovníky zoo i kamerovým systémem. Navíc je uvnitř elektrický ohradník, který koním zamezuje, aby se přiblížili k samotnému plotu.

„Největší obavy máme z toho, že se lidé neudrží a budou chtít koně krmit. Opravdu všechny prosím, nedělejte to! Můžete jim způsobit závažné zdravotní potíže nebo i bolestivou smrt,“ upozorňuje Miroslav Bobek.

„Posláním zoologických zahrad není jen zpříjemňovat volný čas svých návštěvníků, ale především chránit ohrožené druhy. Naše zoologická zahrada dlouhodobě zachraňuje koně Převalského, kterého se nám daří vracet i zpět do původní domoviny v Mongolsku,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který se dnes zúčastnil vypouštění klisen.

V rámci budování ohrady na Dívčích hradech vzniklo i zázemí pro zvířata a chovatele. Dřevěný objekt bude sloužit především jako sklad sena a krmení pro případ potřeby.

„Počítáme s dílčím dokrmováním v zimě a v moment, kdy zde jednou bude harém. Nicméně hlavní potravou bude pastva. V boudě je kromě nejnutnějšího zázemí pro chovatele také napájení pro koně,“ vysvětlil Miroslav Bobek. 

kone-prevalskeho-divci-hrady-clanek-5 Zvolená lokalita podle něj nabízí pro chov koní Převalského ideální podmínky: „Jsou to krásná místa s bohatou historií – a převaláci jim určitě budou slušet. Nemluvě o tom, že by se díky nim mohla na místo někdejšího pole vrátit původní flóra a fauna,“ sdělil. Vypásání vegetace divokými koňmi by totiž v této lokalitě mělo vést k obnově a rozšíření původních společenstev. 

Hlubuček nevyloučil rozšíření parkoviště u nedalekého radlického hřbitova. „Nechceme zde však primárně zvětšovat asfaltovou plochu, uvidíme, co nám budoucnost přinese,“ dodal.

„Cílem je, aby sem lidé chodili pěšky nebo přijeli na kole. Existuje několik hezkých přístupů, jak se sem dostat. Nové parkoviště tady proto neplánujeme,“ uvedl místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN), do jehož kompetencí ve vedení městské části patří strategický rozvoj a investice.

Nárůstu dopravy kvůli nové ohradě se obávají obyvatelé ze zástavby u Dívčích hradů, i proto se zde objevily značky informující o zákazu vjezdu pro nerezidenty. „Věřím, že to bude stačit. Pokud by se ukázalo, že sem budou lidé i tak mířit auty, budeme to muset dále řešit. Problém by se mohl objevit nejen na Dívčích hradech, ale i v nedalekých Starých Butovicích a Jinonicích. Ale věřím, že návštěvníci nechají auta doma,“ dodal.

Díky projektu chovu divokých koní na Dívčích hradech probíhá v posledních letech v okolí ohrady monitoring pozůstatků unikátních stepních společenství rostlin a živočichů.

Odborníci při něm dochází k zajímavým zjištěním. Například v této lokalitě narazili na užovku hladkou, která je v Česku zvláště chráněna jako silně ohrožený druh. Desítky let nebyl na území Prahy zaznamenán výskyt kobylky hnědé, až se to podařilo právě zde.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru