dnes
Pátek - skorojasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
16°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
V ochraně zvířat máme stále co dohánět, říká propagátor práv „němých tváří“ Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil vede ve volbách do pražského zastupitelstva kandidátku koalice Spojené síly pro Prahu. Foto: Veronika Rejmanová / top09.cz

V ochraně zvířat máme stále co dohánět, říká propagátor práv „němých tváří“ Jiří Pospíšil

Ochrana zvířat a lepší vymahatelnost práva v případech jejich týrání. To je jedno z dlouhodobých témat bývalého ministra spravedlnosti a současného předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila. Práva zvířat považuje ve společnosti 21. století stále za podceňovaná. Pospíšil je lídr kandidátky koalice Spojené síly pro Prahu kandidátce koalice Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla) ve volbách do pražského zastupitelstva a zároveň kandidátem této koalice na pražského primátora.

Patříte k hlasitým zastáncům práv zvířat a jejich ochrany. V čem je podle vás takzvaně zakopaný pes?

Obávám se, a nedávná praxe mírných soudních trestů pro trýznitele zvířat to z mého pohledu dokazuje, že i brutální týrání zvířat je stále považováno za lehký přečin. Myslím si, že když někdo surově zbije zvíře, nebo ho dokonce utrápí k smrti, tak by měl být ze společnosti jasně vyloučen tím, že dostane adekvátní trest. A proto už jsem v parlamentu inicioval novelu zákona, která by to měla změnit.

Často se ale ozývají odpůrci, že už dnes je možné za týrání zvířete přísně trestat a další změna zákona je zbytečná.

Současná podoba zákona skutečně umožňuje udělit i relativně vysoké nepodmíněné tresty odnětí svobody tyranům. Ale je to na uváží konkrétního soudce. A v praxi vidíme, že se tak neděje ani u křiklavých případů. Návrh TOP 09 na změnu zákona, který už prošel vládou, soudům přímo říká, že když se pachatel dopustí krutého jednání na zvířeti, musí jej poslat za mříže. To je velice důležitý signál do společnosti, že týrání bezbranného zvířete nebudeme tolerovat.

Jaké si dáváte šance, že zákon uspěje u poslanců a senátorů?

Věřím, že velké. Pokud se bavíme o nějakých hodnotách, tak přeci nemůžeme být benevolentní k tomu, když někdo trápí zvíře a odejde v podstatě bez trestu. Jsou jedinci, kterým tím ukazujete, že týrání zvířat je více méně v pořádku. Četl jsem kdysi i studii, která říkala, že člověk, který dokáže ublížit zvířeti, má mnohem větší toleranci k tomu ublížit napříště i člověku.

Mezinárodní den zvířat si připomínáme v den úmrtí světce Františka z Assisi, který na přelomu 12. a 13. století proslul láskou ke zvířatům a je považován za jejich patrona. Kde se to vzalo ve vás?

Myslím, že je to dáno nějakým dlouhodobějším osobnostním vývojem. Ale i praktickými zkušenostmi. Asi před rokem jsem na ulici našel kočku s useknutým ocasem a celkově v šíleně zbědovaném stavu. Vzal jsem ji do útulku a zaplatil několikatisícovou operaci, aby mohla žít. A to je věc, kdy si říkáte, jak tohle může někdo udělat… Tomu se musíme jako společnost umět bránit. Zvířata sama se neubrání. Proto se snažím je všemožně podporovat.


Zástupci Pirátů a nezávislých, ODS a ANO podepsali koaliční smlouvu v Praze 5

17. října 2018 v 19:17

Piráti a nezávislí (SNOP 5), ODS a ANO dnes podepsali v Praze 5 koaliční smlouvu s názvem Za lepší Prahu 5. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

V Praze 2 vznikla silná koalice, je přesvědčena starostka Černochová

13. října 2018 v 08:19

 „V komunálních volbách 5. a 6. října 2018 dali voliči v městské části Praha 2 najevo spokojenost s dlouhodobou politikou radnice. Občanská demokratická strana vyhrála s výrazným náskokem – dostala 32,34 % hlasů, tomu odpovídá zisk 13 mandátů. Výsledkem povolebního jednaní je rozšíření koalice...

Další články
Nahoru