dnes
Sobota - jasno
8°C
zítra
Neděle - jasno
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih
5°C
V oblasti školství a sportu ještě letos zrealizujeme řadu projektů, říká místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš
Pražská politikaKomerční sdělení
Mgr. Jakub Lepš, M.A., zástupce starosty Prahy 11. Foto: archiv

V oblasti školství a sportu ještě letos zrealizujeme řadu projektů, říká místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš

Co se v oblasti školství podařilo v Praze 11 realizovat a jaké jsou plány pro zbytek letošního roku? Na jaké novinky v oblasti sportu a volného času se mohou obyvatelé „jedenáctky" těšit? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídal zástupce starosty Prahy 11 Jakub Lepš (TOP 09), který má ve vedení městské části na starost oblasti školství a vzdělávání, sportu a volného času a oblast kultury.   

Z jakých letošních kroků radnice Prahy 11 v oblastech školství a vzdělávání máte největší radost?
Zaprvé z toho, že se nám čtvrtý rok v řadě daří zajišťovat dostatek míst pro jihoměstské děti v našich školkách a školách. Vzdělávání není samozřejmě pouze o dostatku míst, a proto mám velkou radost z toho, že jsme na jaře získali dotaci na pokračování Místního akčního plánu vzdělávání (MAP II). Jedná se o naši vlastní koncepci rozvoje a zkvalitňování jihoměstského školství do roku 2023, v rámci které se ve spolupráci se školami, učiteli, rodiči, experty a dalšími snažíme zlepšit vzdělávání v tom nejširším slova smyslu.

A co se bude ve zbytku roku realizovat?
Na podzim se má rozjet výše zmíněný MAP II. Různých větších akcí probíhá celá řada. Například v Kulturním centru Zahrada je na léto připravena instalace elevace neboli teleskopického hlediště, díky kterému bude daleko lépe vidět na pódium například při divadelních nebo filmových představeních. Finišuje rekonstrukce tělocvičen ZŠ K Milíčovu, probíhá velká rekonstrukce varny v ZŠ Pošepného náměstí, dobíhá oprava hřiště v ZŠ Donovalská, rozjíždí se stavba nové sportovní haly u ZŠ Campanus a běží výběrové řízení na přístavbu celého nového křídla u ZŠ Chodov, což je naše nejstarší základní škola.   

Jakou má radnice odezvu na instalaci venkovních fitness hřišť? Budou přibývat další?
Určitě, dětských hřišť pro nejmenší děti máme na Praze 11 desítky, teď je potřeba ve veřejném prostoru rozšířit nabídku i pro starší děti a nás dospělé.

Na jaké další novinky v oblasti sportu a volného času se mohou obyvatelé Prahy 11 těšit?
Již brzy by měl soukromý investor začít se stavbou Areálu ledových sportů na obecním pozemku u ZŠ Ke Kateřinkám, na který se velmi těším. Po dokončení vznikne ledová plocha pro hokej, bruslení a curling. Mezi další připravované projekty patří například areál alternativních sportů pro skatepark, pumptrack a parkour, dále nafukovací hala pro zimní sezónu u ZŠ K Milíčovu nebo projekt atletické haly u modré školy na Hájích. Toto vše jsou akce na příští roky, na jejichž přípravě však již pracujeme teď.

Nabídka kulturních akcí v metropoli je obrovská. Daří se městské části (spolu)pořádat akce, které dokážou konkurovat ostatním?
Z naší kulturní nabídky mám obzvlášť velkou radost. Zatímco před mým nástupem do funkce místostarosty v roce 2014 uspořádala Praha 11 za rok 159 kulturních akcí, vloni jsme jich zrealizovali již 351. A to se bavíme pouze o akcích, které pořádáme v rámci naší jihoměstské organizace Kulturní Jižní Město, o. p. s. Jedná se o pohádky, divadelní představení, koncerty všech možných žánrů, výstavy, akce ve veřejném prostoru a mnoho dalšího.

leps-1 Na jaké kulturní akce v Praze 11 v následujících měsících, včetně letních prázdnin, byste čtenáře pozval?
Z těch desítek a stovek akcí je těžké krátce vybrat jen některé, ale určitě zmíním náš unikátní festival (nejen) klasické hudby Tóny Chodovské tvrze, který v polovině července díky Jaroslavu Svěcenému a jeho hostům po pět večerů opět rozezní nádvoří naší Chodovské tvrze, jejíž historie sahá až do středověku. Jestli má někdo představu, že Praha 11 rovná se pouze paneláky, ať alespoň na jeden koncert dorazí a na vlastní kůži zažije pod letní hvězdnou oblohou neopakovatelný kulturní zážitek.

Jste spokojen s tím, kolik je v rozpočtu Prahy 11 vyčleněno na oblasti školství, vzdělávání, sportu, volného času a kultury?
Jedná se o umění možného v situaci, kdy bychom celkově potřebovali více peněz do rozpočtu. Je potřeba, aby všechny velké městské části od hl. m. Prahy dostávaly vyšší příspěvky na obyvatele a žáka, s těmi současnými penězi mají snad všechny městské části problém vyjít, a to se bavíme jen o běžném provozu, o investicích ani nemluvím. Snad se to po volbách zlepší.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

15. listopadu 2018 v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

15. listopadu 2018 v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

15. listopadu 2018 v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru