Dnes Pátek - snih 0°C
Zítra Sobota - oblacno -4°C
Pátek 15. 1. 2021
Svátek má Alice
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V oběhu je ještě 68 tisíc aktivních Opencard, karta z Bémovy éry skončí definitivně za sedm měsíců
A červenou kartu za projekt Opencard dostává... Ilustrační foto: archiv MHMP

V oběhu je ještě 68 tisíc aktivních Opencard, karta z Bémovy éry skončí definitivně za sedm měsíců

Opencard, nechvalně proslavenou řadou skandálů, využívá v současnosti ještě 68 tisíc Pražanů. Platnost posledních červených kartiček skončí na konci února, tedy za sedm měsíců. Lítaček, které nahradily Opencard, je už aktivních přes 800 tisíc.

Projekt Opencard začal na pražském magistrátu v roce 2006, kdy metropoli vládla ODS pod vedením Pavla Béma. V té době byli občanští demokraté v hlavním městě na vrcholu, ve volbách získali neuvěřitelných více než 50 procent. Takovému úspěchu se občanští demokraté (či jiné strany a hnutí) už nikdy ani nepřiblížili.

Oficiálně byl projekt spuštěn roce 2007 a město slibovalo, že kartička bude vskutku multifunkční. Karta měla být nejen tramvajenkou, ale měla sloužit i jako mikropeněženka a nabízet různé slevy. Funkcí bylo v masivní kampani avizováno skutečně hodně, ale zůstalo jen u slibů.

Karta přitom vyšla Prahu na více jak 1,74 miliardy a postupně si získala špatnou pověst. Projekt totiž doprovázelo několik skandálů, trestního stíhání se paradoxně dočkalo vedení města, které přišlo na magistrát po zakladatelích Opencard.

V roce 2016, když Praze vládlo hnutí ANO pod vedením primátorky Adriany Krnáčové, bylo rozhodnuto o ukončení Opencard, místo kartičky začala být vydávána zelená Lítačka.

Na kartu Opencard nelze od loňského listopadu nahrávat dlouhodobé časové kupony. „Co se týče poté samotných karet a jejich konce platnosti, poslední Opencard končí 29. února 2020, ale s největší pravděpodobností očekáváme, že už do té doby budou všechny stále ještě využívané Opencard vyměněny za kartu Lítačka, a to vzhledem k tomu, že se již nedají dobíjet na Opencard dlouhodobé časové kupóny,“ uvedl mluvčí městské firmy Operátor ICT Antonín Bláha.

Co se týče počtu Opencard, v současné době je jich ještě zhruba 68 tisíc aktivních. Každý měsíc končí platnost minimálně pěti tisícovkám karet. Všichni cestující, kteří ještě mají na staré Opencard nahrané kupóny, si mohou kartu vyměnit zdarma za Lítačku.

Cestující v hlavním městě a ve Středočeském kraji si kromě karty Lítačka mohou své dlouhodobé časové kupóny nahrát rovněž na bezkontaktní bankovní karty Visa a Mastercard či na In Kartu Českých drah. V blízké době navíc přibude možnost nahrát si dlouhodobé časové kupóny do mobilní aplikace PID Lítačka a při cestování po Praze a Středočeském kraji se tak prokazovat pouze prostřednictvím obrazovky mobilního telefonu.

Povinnost vracet karty Opencard a Lítačka při výměnách, byla zrušena. Při objednání výměny karty není nijak možné starou kartu po klientech vymáhat. V těchto případech je stejně předchozí karta zrušena a nedá se nijak využít. Cestující, kteří chtějí si tak mohou karty nechat na památku. Kdo ví, třeba bude jednou „Open karta, dobrá karta“, která nikdy nenaplnila svůj potenciál, sběratelským artiklem.


Dopravní omezení v Průběžné

Včera v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Pohonné hmoty na začátku roku zlevnily

9. ledna 2021 v 16:27

Pohonné hmoty v metropoli na začátku roku mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,65 koruny, před týdnem byl o 14 haléřů dražší, informovala ČTK. O 21 haléřů na litru zlevnila i nafta, za litr teď řidiči zaplatí průměrně...

Oprava vozovky na Jižní spojce

8. ledna 2021 v 08:18

V úterý 12. ledna provede Technická správa komunikací nutnou havarijní opravu nebezpečných výtluků na Jižní spojce. Jedná se o část pravého (pomalého) jízdního pruhu v místě těsně za lanovým mostem ve směru do centra (směr na Prahu 4 a Barrandovský most).

Praha 5 od ledna rozšiřuje parkovací zóny

7. ledna 2021 v 06:14

Praha 5 od 4. ledna rozšířila zóny placeného stání (ZPS) do dalších dvou lokalit. První z nich se nachází v okolí sídliště Podbělohorská, druhá pak v oblasti Horních Cibulek, kde dochází k rozšíření zón, které zde byly zavedeny v roce 2020.

Další články
Nahoru