dnes
Pátek - obcasny-dest
15°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
11°C
pozítří
Neděle - oblacno
13°C
V oběhu je ještě 68 tisíc aktivních Opencard, karta z Bémovy éry skončí definitivně za sedm měsíců
A červenou kartu za projekt Opencard dostává... Ilustrační foto: archiv MHMP

V oběhu je ještě 68 tisíc aktivních Opencard, karta z Bémovy éry skončí definitivně za sedm měsíců

Opencard, nechvalně proslavenou řadou skandálů, využívá v současnosti ještě 68 tisíc Pražanů. Platnost posledních červených kartiček skončí na konci února, tedy za sedm měsíců. Lítaček, které nahradily Opencard, je už aktivních přes 800 tisíc.

Projekt Opencard začal na pražském magistrátu v roce 2006, kdy metropoli vládla ODS pod vedením Pavla Béma. V té době byli občanští demokraté v hlavním městě na vrcholu, ve volbách získali neuvěřitelných více než 50 procent. Takovému úspěchu se občanští demokraté (či jiné strany a hnutí) už nikdy ani nepřiblížili.

Oficiálně byl projekt spuštěn roce 2007 a město slibovalo, že kartička bude vskutku multifunkční. Karta měla být nejen tramvajenkou, ale měla sloužit i jako mikropeněženka a nabízet různé slevy. Funkcí bylo v masivní kampani avizováno skutečně hodně, ale zůstalo jen u slibů.

Karta přitom vyšla Prahu na více jak 1,74 miliardy a postupně si získala špatnou pověst. Projekt totiž doprovázelo několik skandálů, trestního stíhání se paradoxně dočkalo vedení města, které přišlo na magistrát po zakladatelích Opencard.

V roce 2016, když Praze vládlo hnutí ANO pod vedením primátorky Adriany Krnáčové, bylo rozhodnuto o ukončení Opencard, místo kartičky začala být vydávána zelená Lítačka.

Na kartu Opencard nelze od loňského listopadu nahrávat dlouhodobé časové kupony. „Co se týče poté samotných karet a jejich konce platnosti, poslední Opencard končí 29. února 2020, ale s největší pravděpodobností očekáváme, že už do té doby budou všechny stále ještě využívané Opencard vyměněny za kartu Lítačka, a to vzhledem k tomu, že se již nedají dobíjet na Opencard dlouhodobé časové kupóny,“ uvedl mluvčí městské firmy Operátor ICT Antonín Bláha.

Co se týče počtu Opencard, v současné době je jich ještě zhruba 68 tisíc aktivních. Každý měsíc končí platnost minimálně pěti tisícovkám karet. Všichni cestující, kteří ještě mají na staré Opencard nahrané kupóny, si mohou kartu vyměnit zdarma za Lítačku.

Cestující v hlavním městě a ve Středočeském kraji si kromě karty Lítačka mohou své dlouhodobé časové kupóny nahrát rovněž na bezkontaktní bankovní karty Visa a Mastercard či na In Kartu Českých drah. V blízké době navíc přibude možnost nahrát si dlouhodobé časové kupóny do mobilní aplikace PID Lítačka a při cestování po Praze a Středočeském kraji se tak prokazovat pouze prostřednictvím obrazovky mobilního telefonu.

Povinnost vracet karty Opencard a Lítačka při výměnách, byla zrušena. Při objednání výměny karty není nijak možné starou kartu po klientech vymáhat. V těchto případech je stejně předchozí karta zrušena a nedá se nijak využít. Cestující, kteří chtějí si tak mohou karty nechat na památku. Kdo ví, třeba bude jednou „Open karta, dobrá karta“, která nikdy nenaplnila svůj potenciál, sběratelským artiklem.


Spanilá jízda vozidel Volkswagen zítra omezí dopravu

Dnes v 09:23

V sobotu 26. září se koná spanilá jízda vozidel VW Transportérů po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 7 a 8. Kolona – cca 120 účastníků – vyjede v 10 hodin od Výstaviště Praha v Holešovicích a zpět se vrátí do cca 12:30 hodin.

Internacionální ulice v Suchdole bude uzavřena

23. září 2020 v 11:14

Z důvodu výstavby nového vodovodního řadu v Suchdolské ulici bude uzavřena ulice Internacionální na křižovatce s ulicí Suchdolskou od soboty 26. září do úterý 29. září pro veškerý provoz v obou směrech. Ulice Internacionální bude průjezdná od Kamýcké po Suchdolské náměstí. Zastávka Suchdolské...

Letenský tunel bude příští týden uzavřen

23. září 2020 v 09:31

Noční uzavření Letenského tunelu proběhne od 29. září od 23 hodin do 30. září do 5 hodin.

V ulici Jana Želivského pokračují opravy

23. září 2020 v 08:20

Od soboty 26. září 2020 bude Technická správa komunikací pokračovat v souvislé údržbě vozovky na komunikaci Jana Želivského v úseku Koněvova – Olšanská ve směru z centra.  Práce by měly skončit 10. října 2020.

Začala rekonstrukce tramvajové trati v ulicích Na Veselí a Soudní

21. září 2020 v 10:11

Pražský dopravní podnik (DPP) se v sobotu 19. září pustil do rekonstrukce další tramvajové trati v Praze, která je v havarijním stavu, konkrétně v ulicích Na Veselí a Soudní. Z tohoto důvodu bude do 27. listopadu obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Pražského povstání – Vozovna...

Dopravní opatření v souvislosti s akcí 400 let od bitvy na Bílé hoře

18. září 2020 v 08:23

V pátek 18. září v čase od cca 18:45 do 20:15 hodin se v rámci akce 400 let od bitvy na Bílé hoře uskuteční v Praze 6 slavnostní průvod historických vojsk od Písecké brány do parku Maxe van der Stoela. 

Oprava mostu Ve Žlíbku – Počernická

14. září 2020 ve 13:00

Od úterý 22. září začne Technické správa komunikací s opravou mostu X 526 Ve Žlíbku – Počernická, MČ Praha 20 – Horní Počernice. Jedná se o most přes D10, Novopackou.  

Další články
Nahoru