dnes
Středa - obcasny-dest
18°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
19°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
28°C
V oběhu je ještě 68 tisíc aktivních Opencard, karta z Bémovy éry skončí definitivně za sedm měsíců
A červenou kartu za projekt Opencard dostává... Ilustrační foto: archiv MHMP

V oběhu je ještě 68 tisíc aktivních Opencard, karta z Bémovy éry skončí definitivně za sedm měsíců

Opencard, nechvalně proslavenou řadou skandálů, využívá v současnosti ještě 68 tisíc Pražanů. Platnost posledních červených kartiček skončí na konci února, tedy za sedm měsíců. Lítaček, které nahradily Opencard, je už aktivních přes 800 tisíc.

Projekt Opencard začal na pražském magistrátu v roce 2006, kdy metropoli vládla ODS pod vedením Pavla Béma. V té době byli občanští demokraté v hlavním městě na vrcholu, ve volbách získali neuvěřitelných více než 50 procent. Takovému úspěchu se občanští demokraté (či jiné strany a hnutí) už nikdy ani nepřiblížili.

Oficiálně byl projekt spuštěn roce 2007 a město slibovalo, že kartička bude vskutku multifunkční. Karta měla být nejen tramvajenkou, ale měla sloužit i jako mikropeněženka a nabízet různé slevy. Funkcí bylo v masivní kampani avizováno skutečně hodně, ale zůstalo jen u slibů.

Karta přitom vyšla Prahu na více jak 1,74 miliardy a postupně si získala špatnou pověst. Projekt totiž doprovázelo několik skandálů, trestního stíhání se paradoxně dočkalo vedení města, které přišlo na magistrát po zakladatelích Opencard.

V roce 2016, když Praze vládlo hnutí ANO pod vedením primátorky Adriany Krnáčové, bylo rozhodnuto o ukončení Opencard, místo kartičky začala být vydávána zelená Lítačka.

Na kartu Opencard nelze od loňského listopadu nahrávat dlouhodobé časové kupony. „Co se týče poté samotných karet a jejich konce platnosti, poslední Opencard končí 29. února 2020, ale s největší pravděpodobností očekáváme, že už do té doby budou všechny stále ještě využívané Opencard vyměněny za kartu Lítačka, a to vzhledem k tomu, že se již nedají dobíjet na Opencard dlouhodobé časové kupóny,“ uvedl mluvčí městské firmy Operátor ICT Antonín Bláha.

Co se týče počtu Opencard, v současné době je jich ještě zhruba 68 tisíc aktivních. Každý měsíc končí platnost minimálně pěti tisícovkám karet. Všichni cestující, kteří ještě mají na staré Opencard nahrané kupóny, si mohou kartu vyměnit zdarma za Lítačku.

Cestující v hlavním městě a ve Středočeském kraji si kromě karty Lítačka mohou své dlouhodobé časové kupóny nahrát rovněž na bezkontaktní bankovní karty Visa a Mastercard či na In Kartu Českých drah. V blízké době navíc přibude možnost nahrát si dlouhodobé časové kupóny do mobilní aplikace PID Lítačka a při cestování po Praze a Středočeském kraji se tak prokazovat pouze prostřednictvím obrazovky mobilního telefonu.

Povinnost vracet karty Opencard a Lítačka při výměnách, byla zrušena. Při objednání výměny karty není nijak možné starou kartu po klientech vymáhat. V těchto případech je stejně předchozí karta zrušena a nedá se nijak využít. Cestující, kteří chtějí si tak mohou karty nechat na památku. Kdo ví, třeba bude jednou „Open karta, dobrá karta“, která nikdy nenaplnila svůj potenciál, sběratelským artiklem.


Letenský tunel se bude uklízet

1. července 2020 v 19:15

V letenském tunelu proběhne od 7. července do 14. července, vždy od 23 do 5 hodin pravidelná údržba a mytí. Tunel bude obousměrně uzavřen.

Opěrné zdi Letenského tunelu budou opraveny

1. července 2020 v 08:17

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 4. července rekonstrukci opěrných zdí Letenského tunelu u severního portálu, v úseku Milady Horákové – Letenský tunel. Stavební práce jsou naplánované do konce září 2020.

Od července znovu letadlem do Dubaje

24. června 2020 v 07:37

Letecká společnost flydubai od 4. července znovu spustí přímou pravidelnou linku do Dubaje, obnoví se tak druhé dálkové spojení z Prahy. Do velkoměsta Spojených arabských emirátů mohou cestující letět nejprve jednou týdně, každou sobotu. Od 27. července pak budou lety k dispozici...

Další články
Nahoru