Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Nuselském pivovaru bude stát pomník generála Kutlvašra, o podobě rozhodne soutěž
Generála Kutlvašra připomíná deska umístěná na budově Nuselské radnice. Zdroj foto: MČ Praha 4

V Nuselském pivovaru bude stát pomník generála Kutlvašra, o podobě rozhodne soutěž

Společnost Penta Real Estate vyhlásila uměleckou soutěž, z níž vzejde nejvhodnější podoba pomníku, který připomene odkaz a hrdinství generála Kutlvašra. Dílo vznikne ve veřejném prostranství rezidenční čtvrti, která vzniká v areálu bývalého Nuselského pivovaru. Vítěze soutěže vybere odborná porota na konci června 2024. Informoval o tom mluvčí Penty Martin Lánský.

V nově vznikající čtvrti v areálu bývalého Nuselského pivovaru v Praze 4 má vzniknout pomník generála Karla Kutlvašra, legendárního důstojníka Československých legií v Rusku, později velitele Pražského povstání. Kutlvašr se po únoru 1948 stal obětí komunistického režimu a byl vězněn až do amnestie v roce 1960.

Na sklonku svého života pracoval v Nuselském pivovaru jako hlídač a noční vrátný. Pomník, jehož podoba bude hledána v umělecké soutěži, má za cíl důstojně připomenout odkaz generála Kutlvašra, především témata hrdinství a lidství.

„Zeptejte se svých dětí, jestli jim ve škole vyprávěli o generálu Kutlvašrovi. Jde o jednu z klíčových osobností českých dějin ve 20. století. Výrazně se zasloužil o to, že žijeme ve svobodné zemi, a jeho jméno nesmí být zapomenuto, podobně jako v případě hokejistů vězněných komunistickým režimem, po nichž jsme nedávno pojmenovali nové ulice na Nové Waltrovce,“ řekl David Musil, zástupce generálního ředitele společnosti Penta Real Estate.

Soutěž bude dvoufázová – zájemci o účast musí podat své koncepty pomníku do 18. dubna 2024. Následně porota vybere až sedm konceptů, které autoři rozpracují ve druhé fázi do podrobnějšího návrhu. Finální podobu pomníku bychom měli znát v červnu 2024, kdy porota vybere vítěze soutěže. Realizace díla se předpokládá v prvním čtvrtletí roku 2025.

Soutěžní porota je složená jak ze zástupců zadavatele, městské části Praha 4, hlavního města a autorů revitalizace pivovaru ze CMC Architects, ale i odborníků z řad umělců architektů. Předsedkyní poroty se stala kurátorka Marie Foltýnová z Galerie hlavního města Prahy.

V porotě zasedne také sochař Tomáš Džadoň, kurátoři Ondřej Horák a Jiří Ptáček, architekt a bývalý děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura a Linda Obršálová ze studia M2AU.

Soutěžní návrhy budou posuzovat také odborníci poroty – Martin Špičák z Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha, vojenský historik a ředitel památníku Lidice Eduard Stehlík a praprasynovec generála Kutlvašra Pavel Švec.

Soutěž byla připravována ve spolupráci s Městkou částí Praha 4 a Galerií hlavního města Prahy. Organizátorem soutěže je plánovací kancelář ONplan lab.

Někdejší Nuselský pivovar prochází celkovou revitalizací, jejímž investorem je Penta Real Estate. Areál po dokončení nabídne nejen novou rezidenční zástavbu, ale i občanskou vybavenost soustředěnou především v budovách historického pivovaru a veřejná prostranství.

Právě na centrálním náměstím na křížení hlavních pěších tras bude umístěn pomník generála Karla Kutlvašra. Autorem projektu rezidenční zástavby jsou Chybik + Kristof, revitalizace historických budov probíhá podle návrhu CMC Architects.

„Investice do umění a soutěže na nová umělecká díla budou do budoucna běžnou součástí všech našich velkých projektů. Chceme tím ještě více pozvednout kvalitu námi stavěných budov i veřejných prostranství kolem nich a zároveň tím vytvořit příležitosti pro nejlepší umělce z Česka i zahraničí,“ dodává David Musil.

„Chceme splatit dluh statečnému vojákovi a vlastenci, který v legiích bojoval za svobodu své země a v době Pražského povstání řídil ozbrojený odpor proti nacistické přesile,“ uvedl radní Prahy 4 pro kulturu Petr Tomáš Opletal (TOP 09). 

„V roce 1949 byl odsouzen na doživotí za velezradu a z hodnosti generála byl degradován na vojína. Z hrdiny, který bojoval u Zborova, podílel se na obraně Transsibiřské magistrály, po níž se československé legie vracely do Československa, a pomáhal osvobodit Prahu, udělali komunisté ve vykonstruovaném procesu zrádce národa,“ dodal. 


Autor: Karel Netolický

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru