dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - polojasno
5°C
V nových a rekonstruovaných vozech pražské MHD budou koženkové a plastové sedačky
U hlasujících vyhrály sedačky označené čísly 5 a 8. Foto: DPP

V nových a rekonstruovaných vozech pražské MHD budou koženkové a plastové sedačky

Více než 11 500 respondentů hlasovalo v anketě Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) o nejpohodlnější sedačku pro autobusy a tramvaje. Pomyslnými vítězi této ankety se staly celokoženková sedačka pro autobusy a celoplastová sedačka s ABS pro tramvaje. Dopravce slibuje, že k výsledkům ankety „Jaká sedačka vám sedne“ bude přihlíženo již v zadávací dokumentaci na rekonstrukci stávajícího vozového parku i na dodávky nových vozů.

„Zájem cestujících o anketu je pro nás důležitou zpětnou vazbou. Výsledky ankety tak zohledníme při rozhodování o tom, kterými sedačkami budou nově pořizované dopravní prostředky vybavovány,“ uvedl generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

V anketě mohli zájemci vybírat z celkem osmi různých druhů sedaček, u kterých hodnotili jejich vzhled, materiál, z něhož jsou vyrobeny, pohodlí, bezpečnost, životnost či vhodnost pro použití v autobusech a tramvajích.

Anketa probíhala od začátku letošního září až do 17. listopadu ve střešovickém Muzeu MHD, cestující veřejnost se k sedačkám mohla také vyjádřit v rámci Dne otevřených dveří DPP, či vyplněním formuláře na internetu.

Z ankety vyplynulo, že prioritou pro cestující je hygiena, těsně následovaná pohodlím. Bezpečnost při sezení a samotný vzhled sedaček hlasující považují za podružné. Vítězné sedačky bodovaly kromě již výše zmíněné hygieny a pohodlí i v dalších kategoriích.

Anketa

Jaké sedačky v pražské MHD máte nejraději?

50%
(50%)
27.3%
(27.3%)
18.2%
(18.2%)
4.5%
(4.5%)
0%
(0%)
Celoplastová sedačka s ABS (foto vzor 5) je dle respondentů vyrobena z nejvhodnějšího materiálu, je vzhledově nejzajímavější a cestující se v ní cítí i nejbezpečněji. Celokoženková sedačka (foto vzor 8) je pak podle cestujících opravdu nejpohodlnější.

K 1. listopadu letošního roku bylo v autobusech pražské MHD celkem 71 % celokoženkových sedaček, což potvrdilo vzestupný trend.

V anketě neshledaly úspěch čalouněné sedačky, jež jsou náročnější co se údržby a hygieny týče. Proto byl v nedávně době představen plán postupné výměny čalouněných sedaček za jiný typ.


Další články
Nahoru