Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - prehanky-dest 2°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V novém pavilonu goril se zabydlují krysy, které jsou v Africe využívané k hledání min
Krysy obrovské již obydlely expozici, kterou budou sdílet spolu s kalony plavými. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

V novém pavilonu goril se zabydlují krysy, které jsou v Africe využívané k hledání min

V novém pavilonu goril Zoo Praha, který se návštěvníkům otevře letos 28. září, si již zvykají guerézy pláštíkové, kočkodani Brazzovi nebo krysy obrovské. Samotné gorily se do něj budou stěhovat patrně již příští týden, a tak je nyní poslední možnost jít se na Richarda, Kijivu, Shindu, Kambu a Ajabua podívat ještě do původního pavilonu. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek.

Guerézy ještě donedávna obývaly jeden z Opičích ostrovů v dolní části zoo. Pětičlenná skupina těchto půvabně černobílých primátů se teď přesídlila, aby dělala společnost rodině goril nížinných. I ve své africké domovině totiž oba druhy místy žijí bok po boku.

„Guerézy pláštíkové jsou společenská a celkem klidná zvířata, soužití s dalším druhem by proto mělo být bezproblémové. Expozice je stavebně řešena tak, aby se případně samy mohly stáhnout do zázemí,“ nastínil uspořádání expozic kurátor primátů Jan Mengr s tím, že i transport do jejich nového domova proběhl hladce.

Po více než půl století spatří lidé v Zoo Praha opět také kočkodany Brazzovy. Čtveřice těchto opic s typickou bílou bradkou a oranžovou čelenkou se již aklimatizuje v zázemí pavilonu po příchodu ze španělského Bioparku Valencia. I oni obývají středoafrické lesy, a tak jejich přítomnost v pavilonu podle Mengra vhodně doplní paletu tamní zvířeny.

Nový pavilon goril však neomezí své expozice jen na známá zvířata. Během léta proto najdou v pavilonu své místo osináci, talapoini, štětkouni či kaloni.

Už nyní se v pavilonu zabydlují tři samci krysy obrovské. Tito teritoriální hlodavci jsou pro Afričany pestrým přínosem. Kromě chovu na maso se díky svému čichu i učenlivosti využívají k vyhledávání min či detekci tuberkulózy. Jsou také oblíbenými domácími mazlíčky.

Nový pavilon goril otevře Zoo Praha 28. září při příležitosti svého 91. výročí. Svou atmosférou přenese návštěvníky do africké krajiny plné vegetace a zvuků tamní přírody.

Podle ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka iluzi kamerunského venkova i prostředí, které gorily ve své domovině obývají, umocní vzrostlý tropický prales, vesnice na jeho okraji se školní třídou nebo vysloužilý Toulavý autobus, který vozil děti mezi pralesy Dja a metropolí Yaoundé v rámci vzdělávacího programu.

„A současně představí i jejich ochranu, o kterou Zoo Praha v rámci in situ projektů dlouhodobě usiluje,“ podotkl.


Autor: Jan Puci

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Dnes v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

Včera ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru