Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V novém pavilonu goril se zabydlují krysy, které jsou v Africe využívané k hledání min
Krysy obrovské již obydlely expozici, kterou budou sdílet spolu s kalony plavými. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

V novém pavilonu goril se zabydlují krysy, které jsou v Africe využívané k hledání min

V novém pavilonu goril Zoo Praha, který se návštěvníkům otevře letos 28. září, si již zvykají guerézy pláštíkové, kočkodani Brazzovi nebo krysy obrovské. Samotné gorily se do něj budou stěhovat patrně již příští týden, a tak je nyní poslední možnost jít se na Richarda, Kijivu, Shindu, Kambu a Ajabua podívat ještě do původního pavilonu. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek.

Guerézy ještě donedávna obývaly jeden z Opičích ostrovů v dolní části zoo. Pětičlenná skupina těchto půvabně černobílých primátů se teď přesídlila, aby dělala společnost rodině goril nížinných. I ve své africké domovině totiž oba druhy místy žijí bok po boku.

„Guerézy pláštíkové jsou společenská a celkem klidná zvířata, soužití s dalším druhem by proto mělo být bezproblémové. Expozice je stavebně řešena tak, aby se případně samy mohly stáhnout do zázemí,“ nastínil uspořádání expozic kurátor primátů Jan Mengr s tím, že i transport do jejich nového domova proběhl hladce.

Po více než půl století spatří lidé v Zoo Praha opět také kočkodany Brazzovy. Čtveřice těchto opic s typickou bílou bradkou a oranžovou čelenkou se již aklimatizuje v zázemí pavilonu po příchodu ze španělského Bioparku Valencia. I oni obývají středoafrické lesy, a tak jejich přítomnost v pavilonu podle Mengra vhodně doplní paletu tamní zvířeny.

Nový pavilon goril však neomezí své expozice jen na známá zvířata. Během léta proto najdou v pavilonu své místo osináci, talapoini, štětkouni či kaloni.

Už nyní se v pavilonu zabydlují tři samci krysy obrovské. Tito teritoriální hlodavci jsou pro Afričany pestrým přínosem. Kromě chovu na maso se díky svému čichu i učenlivosti využívají k vyhledávání min či detekci tuberkulózy. Jsou také oblíbenými domácími mazlíčky.

Nový pavilon goril otevře Zoo Praha 28. září při příležitosti svého 91. výročí. Svou atmosférou přenese návštěvníky do africké krajiny plné vegetace a zvuků tamní přírody.

Podle ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka iluzi kamerunského venkova i prostředí, které gorily ve své domovině obývají, umocní vzrostlý tropický prales, vesnice na jeho okraji se školní třídou nebo vysloužilý Toulavý autobus, který vozil děti mezi pralesy Dja a metropolí Yaoundé v rámci vzdělávacího programu.

„A současně představí i jejich ochranu, o kterou Zoo Praha v rámci in situ projektů dlouhodobě usiluje,“ podotkl.


Autor: Jan Puci

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Praha finalizuje přípravy na výstavbu lávky k železniční zastávce Rajská zahrada

7. srpna 2022 v 17:22

Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu...

Soutěž o pohlednici Jižního Města do konce srpna

7. srpna 2022 v 15:14

Jižní Město oslavilo 1. září loňského roku 50 let od svého vzniku. Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 však nebylo možné tohle kulaté výročí řádně oslavit, proto letos Praha 11 rozhodla, že k této příležitosti letos vznikne limitovaná série pohlednic s motivy Jižního Města. Na tvorbě...

Dvojka pro pejskaře. Brožura Prahy 2

7. srpna 2022 ve 12:57

V Praze 2 žije téměř dva tisíce psů. Kromě radosti, kterou pes přináší, sebou nese ale také občas pro majitele starost a hlavně zodpovědnost.

E-shop PID Lítačky s novým designem

7. srpna 2022 v 09:29

Od pondělí 1. srpna je uživatelům k dispozici nový e-shop PID Lítačky. Jeho grafický redesign společně s responzivním vzhledem nabízí přívětivější uživatelské rozhraní. Registrovaní uživatelé se na nový e-shop přihlásí se stejným přihlašovacím jménem a heslem, redesignem se pro ně nic...

Magistrát: Adaptační opatření chrání Pražany před dopady městského tepelného ostrova

7. srpna 2022 v 06:21

Českou republiku sužují extrémní vedra. Situace je o to vážnější ve velkých městech, kde vysoké teploty komplikují každodenní život. Výjimkou samozřejmě není ani tuzemská metropole Praha, která je vzhledem ke svému charakteru jednou z lokalit, kde jsou dopady efektu městského tepelného ostrova...

Další články
Nahoru