dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
V novém parku po staveništi Blanky se usídlí Marie Terezie
Ulice Milady Horákové, staveniště tunelu Blanka a v pozadí barokní hradby (foto z letošního léta). Autor: ŠJů / Wikimedia Commons

V novém parku po staveništi Blanky se usídlí Marie Terezie

Odbor územního rozvoje Prahy 6 vyhlásil výtvarnou otevřenou anonymní jednokolovou soutěž o návrh na pomník Marie Terezie. Ten by měl stát v parku Prašný most, který vznikne mezi ulicí Milady Horákové a bastiony opevnění Pražského hradu v šesté městské části. Nyní je zde staveniště tunelového komplexu Blanka.

„Po uzavření ramp a stavby podzemních garáží realizovaných v rámci městského okruhu na Prašném mostě se na povrch nevrací původní využití území, ale je zde realizováno parkové uspořádání s akcentem centrálního prostoru vodním prvkem a uměleckým dílem dlouhodobě podporované a projednané městskou částí Praha 6 i hlavním městem,“ zjistil server Pražský patriot z propozic soutěže.

V návaznosti na barokní opevnění byl zvolen pomník jediné panovnice vládnoucí na českém trůnu – Marie Terezie. Účelem a posláním soutěže je získat nejvhodnější návrh pomníku v kontextu realizovaného parkového uspořádání. Soutěžní návrhy lze odevzdávat do 11. března 2014, pro realizaci pomníku je počítáno s cenou do tří milionů korun. Kdy bude park i pomník zbudován, bude záviset na zatím nejistém termínu dokončení tunelu Blanka.

U Písecké brány vznikne pomník Chotkové

zofie-chotkova-nahledOdbor územního rozvoje šesté městské části vypsal před svátky také výtvarnou otevřenou anonymní jednokolovou soutěž o návrh na plastiku na motivy Žofie Chotkové včetně vodního prvku, kterým může být například fontána či kaskáda. S umístěním plastiky se počítá do prostoru při ulici Mariánské hrady u Písecké brány.

Účelem soutěže je „vnést do prostoru zápolí Písecké brány nový moderní prvek vhodně doplňující současné hodnoty a atraktivity veřejného prostranství na významné pěší trase.“

Návrhy lze Úřadu městské části Praha 6 odevzdávat do 19. února 2014, s realizací se počítá příští rok na podzim. Pomník by měl stát do dvou milionů korun, roční náklady na provoz vodního prvku by neměly přesáhnout 40 tisíc korun.

Chystá se pomník Nikola Tesly

V Dejvicích bude mít svůj pomník světoznámý fyzik Nikola Tesla. Bronzové dílo postupně vzniká v soukromém ateliéru v Brně. V příštím roce bude převezen do Prahy 6 do parku Nikoly Tesly a slavnostní odhalení je zatím plánováno na srpen.

Pomník bude umístěn v zeleném pásu ulice Nikoly Tesly ve stejnojmenném parku. Motivem pomníku je stylizovaný „výboj“, tedy elektrický výboj jako hybná síla a základní kámen Teslových vynálezů.


Další články
Nahoru