Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V nově přejmenované Hartigově ulici na Žižkově začala výměna nápisů
Jedna z prvních výměn cedulí se uskutečnila u Tachovského náměstí. Foto: se souhlasem MČ Praha 3

V nově přejmenované Hartigově ulici na Žižkově začala výměna nápisů

V Praze 3 začala výměna uličních nápisů v Hartigově ulici, která do neděle nesla název Koněvova. Jednu z prvních nových cedulí spolu s tabulí přibližující osobnost prvního žižkovského starosty Karla Hartiga odhalili zástupci Prahy 3 u křížení ulice s Tachovským náměstím. Výměna nápisů má být uzavřena do konce října, obyvatelé ulice mají nyní půl roku na výměnu dokladů. Informoval o tom mluvčí třetí městské části Jiří Hannich. 

„Nepodceňujme symboly. Názvy ulic nám připomínají významné sportovce, umělce nebo třeba vědce a vynálezce. Jsem přesvědčen, že osobnosti si máme připomínat. Přejmenováním z Koněvovy na Hartigovu ulici volíme vlastence a budovatele města Žižkova namísto ideologicky zatíženého sovětského maršála. Je to změna symbolická a podstatná,“ uvedl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09). 

Změnu názvu z Koněvovy na Hartigovu ulici projednala Rada městské části Praha 3 na základě žádosti Klubu přátel Žižkova loni v dubnu. V červnu téhož roku pak změnu odsouhlasili zastupitelé Prahy 3. Prakticky rok poté – tedy letos v červnu – tento záměr definitivně schválili pražští radní. 

„O přejmenování Koněvovy ulice se hovořilo déle než třicet let. Jsem proto rád, že se tato věc konečně stala skutečností. Přestože přejmenování přinese jistou administrativní zátěž, převážily hodnoty. Jsem přesvědčen, že je to tak správně. Udělali jsme vše, abychom obyvatelům ulice změnu usnadnili, a věřím, že tento proces zvládneme,“ říká radní Prahy 3 Pavel Křeček (STAN), který je předkladatelem návrhu na přejmenování ulice. 

Pro občany, kteří mají v Hartigově ulici trvalý pobyt, začíná prodloužená šestiměsíční lhůta na výměnu občanského průkazu – tento doklad již s novým názvem ulice si musí vyřídit do konce března 2024. Na radnici Prahy 3 se mohou objednat on-line, přičemž jsou jim k dispozici prodloužené úřední hodiny.

Anketa

Souhlasíte s přejmenováním Koněvovy ulice na Hartigovu?

46.8%
(46.8%)
53.2%
(53.2%)
Majitelé vozidel si pak budou muset vyměnit takzvaný malý technický průkaz, k čemuž lze využít zvláštní úřední hodiny na pracovišti registru vozidel na Jarově. Výměna obou dokladů je zdarma.

Lidé podle radnice naopak nemusí řešit například poštovní služby, výplaty důchodů či státní úřady, kterým se nová adresa v registrech změní automaticky. Totéž se týká i firem a živnostníků, kteří v ulici sídlí. Městská část doporučuje o změně adresy informovat poskytovatele služeb, jako jsou banky, telefonní operátoři či dodavatelé energií.

Výměnu cedulí má na starosti magistrát, podle jeho mluvčího Víta Hofmana bude v následujících dnech v asi 3,4 kilometru dlouhé ulici nainstalováno 30 nových tabulí. „Práce se uskuteční postupně, dokončení předpokládáme do konce měsíce října," uvedl.

Podle Vronského plánuje Praha 3 část starých cedulí prodat v dobročinných aukcích a radnice nyní vytipovává neziskové organizace, kterým by šly výnosy z dražeb.

Informační kampaň Prahy 3

V souvislosti s přejmenováním Koněvovy ulice na Hartigovu realizuje podle Hannicha Praha 3 informační kampaň pro veřejnost. V provozu je webová podstránka městské části s praktickými informacemi dle životních situací, pro občany, podnikatele, majitele vozidla i cizince.

Informace také městská část poskytuje skrze bezplatnou infolinku s telefonním číslem 800 163 163. V infocentru Prahy 3, stejně jako na úřadě městské části si lze vyzvednout informační brožuru. Ta shrnuje nutné kroky a doporučení všem, kterých se přejmenování týká. Brožura byla spolu s informačním dopisem také rozeslána obyvatelům současné Hartigovy ulice.


Autor: Jan Puci

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Další články
Nahoru