dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
V nevyužívaných historických domech u magistrátu vznikne kulturní centrum
Většina radničních domů je už deset let prázdná. Foto: archiv

V nevyužívaných historických domech u magistrátu vznikne kulturní centrum

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) bude mít na rok zdarma k dispozici část prostor v téměř nevyužívaném bloku radničních domů nedaleko Staroměstského náměstí. Institut má připravit projekt, v rámci kterého v historických domech vznikne centrum kultury a kreativity. Vyplývá to ze záměru, který zveřejnil magistrát.

Čtyřletý projekt Kreativního klastru Praha, který nedávno představilo vedení města, má oživit prázdné domy na Malém náměstí. Institut dostal od radních za úkol hledat partnery v umělecké a akademické sféře. K dispozici k tomu bude mít 4. patro o rozloze přes 300 metrů čtverečních. Konkrétní plán využití představí na začátku příštího roku.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) už dřív řekla, že půjde o místo, kde budou lidé moci pracovat, vzdělávat se, navštěvovat přednášky a zapojovat se do komunitních projektů.

Blok radničních domů, který už roky zeje prázdnotou, těsně sousedí se Staroměstskou radnicí. Řadí se k němu i historický Dům U Minuty, z něhož je výhled přímo na Staroměstské náměstí. Původně tam sídlili magistrátní úředníci, kteří se ale v roce 2006 sestěhovali do pronajatého Škodova paláce.

Využití pro chátrající domy se dosud najít nepodařilo. Praha byla několik let vázána smlouvou s módní návrhářkou Blankou Matragi, která před lety vyhrála výběrové řízení a chtěla domy přestavět. Ze záměru ale sešlo.

Podle původního projektu měly v komplexu domů vzniknout byty. Město počítalo s investicí 900 milionů korun. Památkáři se ale obávali o osud už tak poničených domů. V současnosti část domů využívá Uměleckoprůmyslové muzeum nebo Skautský institut. Přízemní prostory slouží mimo jiné jako restaurace nebo obchody. Většina prostor je ale prázdná.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru