dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
V nepřístupném bunkru Folimanka si můžete prohlédnout další pražské kryty
Jedna z chodeb bunkru Folimanka. Foto: Jindřich Dvořák

V nepřístupném bunkru Folimanka si můžete prohlédnout další pražské kryty

V běžně nepřístupném bunkru Folimanka, jednom z největších krytů civilní ochrany na území metropole, bude umístěna fotografická výstava na téma pražské podzemní kryty civilní ochrany, dědictví minulého režimu. V bunkru začínají stálou expozicí pravidelné prohlídky pro veřejnost.

Jednou do měsíce se na několik hodin otevře zdarma veřejnosti podzemní bunkr Folimanka, vybudovaný na přelomu 50. a 60. let minulého století pro 1300 osob jako jeden z největších krytů civilní ochrany na území metropole. První prohlídka pro veřejnost se koná již zítra. Ve středu 10. září bude bunkr zpřístupněn od 14 do 18 hodin.

Obsah expozice vzniká průběžně ve spolupráci se Speleologickým klubem Praha a Správou služeb hlavního města Prahy, jež zajišťuje údržbu krytu. Zájemci o prohlídku si mohou z dokumentů zveřejněných na výstavě udělat představu o velkých krytech civilní ochrany na území hlavního města.

Prohlídky se budou konat jednou za měsíc, o termínech bude server Pražský patriot průběžně informovat.

Bunkr Folimanka, jenž se nachází v ulici Pod Karlovem, má rozlohu 1332 m², pancéřové dveře, je osvětlený, vytápěný a okysličovaný takzvaným přetlakem. Je udržovaný, v dobrém technickém stavu a v případě nebezpečí, například chemického útoku, by okamžitě mohl sloužit původnímu účelu.

Kryt civilní ochrany v centru Prahy pro 1300 lidí

V hlavním městě je téměř 800 podzemních krytů, které mají různé vlastníky, například ministerstva, bytová družstva, soukromé firmy či hlavní město Praha. Krytů civilní ochrany srovnatelných s kapacitou bunkru Folimanka je v Praze pouhých deset. Do největšího krytu na území metropole v Bryksově ulici v Praze 4 by se vešlo 2800 osob.


Další články
Nahoru