Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V nemocnicích akutně chybí dobrovolní dárci, především s některými krevními skupinami
Samotný odběr trvá zpravidla 4 až 8 minut. Ilustrační foto: archiv

V nemocnicích akutně chybí dobrovolní dárci, především s některými krevními skupinami

Pražské nemocnice se potýkají s akutním nedostatkem krve. Největší nedostatek je u skupin A a nula. Jak například uvedla fakultní nemocnice v Motole, zásoby cenné tekutiny má nejnižší za posledních několik let.

V Česku patří mezi pravidelné dobrovolné dárce zhruba 230 000 lidí, optimální počet by však byl 350 000 dárců. V letním období se transfuzní stanice potýkají s výrazně menšími zásobami krve, protože řada lidí je na dovolených. Navíc ti, kteří cestují do zahraničí, pak často nesplňují nutné podmínky pro bezpečný odběr.

Měsíc darovat krev nelze po návratu ze země, kde se šíří západonilská horečka (seznam zemí mají jednotlivé transfuzní stanice k dispozici), stejnou dobu ani v případě, že došlo ke kontaktu s osobou nakaženou nemocí covid-19. Nicméně letos velká část lidí tráví dovolenou v Česku a může tedy potřebným kritériím vyhovět.

Všeobecná fakultní nemocnice potřebuje zejména dárce skupiny A a nula, méně časté Rh negativní i pozitivní, kterých zhruba 85 procent. Ústav hematologie a krevní transfuze k požadovaným krevním skupinám přidává i B s Rh negativním. Ústřední vojenská nemocnice poptává všechny kromě skupiny AB.

Krev dárců se na virus přenášející covid-19 netestuje. Podle webu Thomayerovy nemocnice v Krči se infekce krví nepřenáší. „Infikovaný dárce by ale mohl nakazit ostatní dárce nebo personál, proto je odpovědný přístup dárců velmi důležitý,“ uvedla nemocnice.

Lidé s příznaky, které mohou naznačovat nákazu koronavirem, by podle nemocnic proto neměli chodit krev darovat. U vstupu většina měří dárcům teplotu.

Dárce krve má ze zákona nárok v den odběru na volno z práce a za každý odběr si mohou o 3000 korun snížit základ daně. Za jejich bezplatnou pomoc jim přispívají i všechny zdravotní pojišťovny.

Krev nelze vyrobit, nemocní tak jsou odkázáni na dárce. Krev potřebují pacienti po těžkých úrazech, při vážných operacích, transplantacích, při léčbě otrav. Celoživotně jsou na darovanou krev odkázáni lidé na umělé ledvině či s rakovinou krve. Z krve se vyrábějí léky pro hemofiliky, pro léčbu poruch obranyschopnosti či popálenin.

Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce. Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení (například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu).

Zhruba polovina transfuzních přípravků se použije při léčbě dlouhodobě nemocných, zejména při léčbě nádorových onemocnění a chorobách krve. Prakticky veškerá krev se zpracovává na více přípravků (červené krvinky, plazmy, krevní destičky). Jeden dárce tak obvykle pomůže více příjemcům.

Darovat krev lze v Praze na několika místech. V Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze 2, ve Všeobecná fakultní nemocnici v Praze 2, ve Fakultní Thomayerově nemocnici s poliklinikou v Praze 4, v Ústřední vojenské nemocnici Praha ve Střešovicích, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze 10 a na Zbraslavi.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru