
V Nemocnici Na Františku se otevřela další zubní pohotovost
18. prosince 2024 19:31
„Když jsme před rokem otevírali v Nemocnici Na Františku první zubní pohotovost, říkali jsme, že je to teprve začátek. Jsem ráda, že se nám podařilo po roce díky výborné spolupráci s vedením této nemocnice a městskou částí otevřít další stomatologickou ambulanci. To, že je tato urgentní péče potřebná, dokládá i vytížení první ordinace, ve které lékaři od jejího otevření ošetřili už 6 530 pacientů, z toho 738 dětí. V průměru tu tedy ošetří měsíčně víc než 500 lidí,“ uvedla náměstkyně primátora Prahy pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).
Provozní doba nové ambulance zůstává stejná jako u té stávající – ve všední dny od 17 do 22 hodin a o víkendech a svátcích od 10 do 22 hodin. V rámci vánočního období, tedy od 21. prosince do 1. ledna 2025, bude otevřeno každý den, a to včetně všedních dní, od 10 do 22 hodin.
Díky nové ambulanci se kapacita pohotovosti zdvojnásobí, což umožní ošetřit více pacientů a snížit čekací doby. Bude posílen také vyvolávací systém, který usnadní registraci většího počtu příchozích.
„Od otevření první zubní pohotovosti v říjnu loňského roku jsme zaznamenali obrovský zájem ze strany veřejnosti. Naši pohotovost nevyužívají jen Pražané, ale i pacienti z jiných částí republiky,“ sdělil ředitel nemocnice David Erhart.Vybudování druhé ambulance a zahájení jejího provozu stálo necelých 2,2 milionu korun. Hlavní město Praha přispělo částkou 1,8 milionu korun na vybavení ordinace. Městská část Praha 1, jež je zřizovatelem nemocnice, poskytla 375 tisíc korun na technické úpravy prostor.
„Zřízení druhé zubní pohotovostní ambulance v Nemocnici Na Františku je skvělým příkladem, jak může spolupráce městské části Praha 1 a hlavního města přispět k rozšíření dostupné zdravotní péče. Jsem rád, že jsme mohli nemocnici přispět finančními prostředky na technické úpravy prostor a podpořit tak tento projekt, který umožní ošetřit ještě více pacientů než dosud,“ zdůraznil Michal Müller (ODS), radní Prahy 1 pro oblast zdravotnictví.
Podle vedoucí lékařky stomatologie v Nemocnici Na Františku Báry Malíkové bylo najít lékaře pro novou pohotovost překvapivě snadné. „Po zveřejnění inzerátu na sociálních sítích se nám během jediného dne přihlásilo přes patnáct lékařů, z nichž jsme některé museli z kapacitních důvodů odmítnout. To v českém zdravotnictví opravdu není běžné,“ sdělila.
Nová ambulance je vybavena špičkovou technologií včetně moderního stomatologického křesla s monitorem a intraorálním rentgenem se senzory. Pacienti budou mít k dispozici i panoramatický rentgen, který nemocnice pořídila již dříve.„Otevření ambulance doplňuje mozaiku služeb, které zde poskytujeme. Nemocnici to pomáhá v celkovém růstu i co se týče jejího hospodaření, což je pro nás jako zřizovatele důležitý parametr ve vztahu k fungování nemocnice a jiných provozům,“ pokračoval Müller.
„Letos jsme v nemocnici otevřeli ambulanci klinické onkologie a na začátku roku zde chceme zprovoznit lékařskou pohotovostí službu první pomoci,“ pokračoval radní
„V pondělí jsme schválili na zastupitelstvu realizaci projektu rekonstrukce urgentního příjmu, což bude velký zásah do fungování nemocnice. Urgentní přísun se výrazně rozšíří a zvýší se komfort pro pacienty i lékaře. S pracemi bychom chtěli začít příští rok. Lékárnu přemístím blíž ke vchodu, což bude pro lidi praktičtější,“ dodal.