dnes
Neděle - zatazeno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
11°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
13°C
V Nemocnici Na Františku by mohlo vzniknout stanoviště záchranky
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

V Nemocnici Na Františku by mohlo vzniknout stanoviště záchranky

V Nemocnici Na Františku, kterou od 1. ledna 2020 převezme pod svou správu od Prahy 1 hlavní město, by mohlo vzniknout stanoviště záchranné služby pro dvě sanitky. Na jednání magistrátního Výboru pro zdravotnictví, sport a volný čas to uvedla radní Milena Johnová (Praha sobě).

S přeměnou nemocnice, zejména rozšířením některých oddělení město počítá. Jednalo už se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), která schválila nemocnici 20 lůžek pro následnou péči. Johnová na jednání zopakovala, že by měla přibýt lůžka na oddělení rehabilitace a anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO).

Město by tak navázalo na významný milník, v roce 1965 vzniklo v Nemocnici Na Františku první lůžkové ARO v tehdejším Československu. Rozšíření ARO by nyní mělo pomoci záchranné službě s umisťováním pacientů. O konkrétních možnostech nového využití nemocnice bude Praha ale teprve diskutovat.

Petr Fifka (ODS) na jednání výboru upozornil, že nyní by se magistrát měl zabývat především způsoby financování nemocnice. Ta je ve ztrátě zhruba 80 milionů korun. Podle ekonomického náměstka Nemocnice Na Františku Jaroslava Pokorného se finanční pokles v současné době zastavil. Ztrátu přičítá především nejisté budoucnosti zdravotnického zařízení.

Pražský magistrát vytvoří do konce června příspěvkovou organizaci, která od Prahy 1 převezme provoz nemocnice. Příspěvkovou organizaci a jednání povede nový ředitel magistrátního odboru zdravotnictví Martin Ježek.

Nemocnice bude přejmenována na Metropolitní nemocnici Na Františku a měla by být základním kamenem pro vytvoření metropolitního sdružení zdravotnických služeb.

Na převzetí Nemocnice Na Františku hlavním městem se zastupitelé dohodli v lednu 2018. Zaměřuje se na akutní lůžkovou péči. Kromě běžných úkonů nabízí například léčbu rakoviny prsu, ortopedickou péči či plasticko-estetickou chirurgii. Disponuje 139 lůžky. Ročně je v ní hospitalizováno zhruba osm tisíc pacientů. Více než 80 000 lidí je ročně ošetřeno v ambulancích.

Nemocnice Na Františku vznikla již v roce 1354. Na konci 18. století byla největším zdravotnickým zařízením v Praze. Patří mezi přední pracoviště v léčbě rakoviny prsu nebo ortopedie.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Včera v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Včera v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru