dnes
Neděle - skorojasno
21°C
zítra
Pondělí - skorojasno
22°C
pozítří
Úterý - oblacno
24°C
V Nemocnici Na Františku by mohlo vzniknout stanoviště záchranky
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

V Nemocnici Na Františku by mohlo vzniknout stanoviště záchranky

V Nemocnici Na Františku, kterou od 1. ledna 2020 převezme pod svou správu od Prahy 1 hlavní město, by mohlo vzniknout stanoviště záchranné služby pro dvě sanitky. Na jednání magistrátního Výboru pro zdravotnictví, sport a volný čas to uvedla radní Milena Johnová (Praha sobě).

S přeměnou nemocnice, zejména rozšířením některých oddělení město počítá. Jednalo už se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), která schválila nemocnici 20 lůžek pro následnou péči. Johnová na jednání zopakovala, že by měla přibýt lůžka na oddělení rehabilitace a anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO).

Město by tak navázalo na významný milník, v roce 1965 vzniklo v Nemocnici Na Františku první lůžkové ARO v tehdejším Československu. Rozšíření ARO by nyní mělo pomoci záchranné službě s umisťováním pacientů. O konkrétních možnostech nového využití nemocnice bude Praha ale teprve diskutovat.

Petr Fifka (ODS) na jednání výboru upozornil, že nyní by se magistrát měl zabývat především způsoby financování nemocnice. Ta je ve ztrátě zhruba 80 milionů korun. Podle ekonomického náměstka Nemocnice Na Františku Jaroslava Pokorného se finanční pokles v současné době zastavil. Ztrátu přičítá především nejisté budoucnosti zdravotnického zařízení.

Pražský magistrát vytvoří do konce června příspěvkovou organizaci, která od Prahy 1 převezme provoz nemocnice. Příspěvkovou organizaci a jednání povede nový ředitel magistrátního odboru zdravotnictví Martin Ježek.

Nemocnice bude přejmenována na Metropolitní nemocnici Na Františku a měla by být základním kamenem pro vytvoření metropolitního sdružení zdravotnických služeb.

Na převzetí Nemocnice Na Františku hlavním městem se zastupitelé dohodli v lednu 2018. Zaměřuje se na akutní lůžkovou péči. Kromě běžných úkonů nabízí například léčbu rakoviny prsu, ortopedickou péči či plasticko-estetickou chirurgii. Disponuje 139 lůžky. Ročně je v ní hospitalizováno zhruba osm tisíc pacientů. Více než 80 000 lidí je ročně ošetřeno v ambulancích.

Nemocnice Na Františku vznikla již v roce 1354. Na konci 18. století byla největším zdravotnickým zařízením v Praze. Patří mezi přední pracoviště v léčbě rakoviny prsu nebo ortopedie.


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Další články
Nahoru