Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V některých parcích jsou svítidla, která umí nahlásit poruchu a měnit intenzitu svícení
Osvětlení v parku Jezerka mění svou intenzitu podle toho, zda se někdo v lokalitě pohybuje. Foto: THMP

V některých parcích jsou svítidla, která umí nahlásit poruchu a měnit intenzitu svícení

Šest pražských parků dostalo chytré osvětlení, které umí měnit intenzitu svícení a dálkově komunikovat s dispečinkem. Instalovala jej městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se o veřejné osvětlení v metropoli už třetím rokem stará. Pražané ho mohou najít v parcích Ladronka, Fidlovačka a Jezerka, v Bezručových, Chotkových a Riegrových sadech.

Takzvané dynamické řízení osvětlení parků umožňuje komunikovat s každým jednotlivým svítidlem přímo z dispečinku THMP nebo prostřednictvím speciálního softwaru z libovolného místa.

„V praxi to funguje tak, že pracovník dispečinku předem nastaví, kdy se mají jednotlivá svítidla rozsvítit, kdy mají zhasnout a jak se má měnit intenzita svícení v průběhu noci. To nám umožňuje citlivě měnit svícení tak, aby v době, kdy je návštěvnost parku minimální, nebyl osvětlený více, než je potřeba,“ vysvětlil pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Podle předsedy představenstva THMP Tomáš Jílka umí nová svítidla sama poslat i hlášení o své poruše. „Náš pracovník na dispečinku se tak bezprostředně dozví informaci o vadném světelném zdroji nebo o chybě v předřadníku, který LED čipy napájí. Hlášení o závadách v těchto parcích nám posílají i rozvaděče, ty umí informovat o tom, že některé svítidlo nekomunikuje a je potřeba ho opravit,“ sdělil.

„Díky dálkovému dynamickému řízení můžeme například při konání městské slavnosti nechat park rozsvítit o něco dříve nebo ho naopak celý zhasnout. Stačí k tomu pár kliknutí na dispečinku THMP,“ popsal místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) a dodal, že nová svítidla mohou pomoci i složkám Integrovaného záchranného systému.

„Software je totiž vybaven režimem takzvané nouzové regulace. Při jeho spuštění se svítidla okamžitě zapnou na plný výkon, což může výrazně usnadnit práci policistům nebo třeba záchranářům,“ dodal.

Při modernizaci byla použitá nová LED svítidla s rovným sklem, která lépe osvětlují plochu chodníku a nesvítí do stran. „Našim cílem bylo, aby světelný tok směřoval primárně na chodník a jeho nejbližší okolí a abychom tak co nejvíce omezili svícení do prostoru, jako jsou zelené parkové plochy. Zároveň jsme dbali na to, aby přechod v intenzitě osvětlení probíhal plynule a návštěvníky parku nijak nerušil. Pokud budete zrovna venčit psa nebo budete na večerní procházce, pravděpodobně si ho ani nevšimnete,“ uzavřel Tomáš Jílek.


Autor: Karel Netolický

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

U dětských hřišť v Kobylisích byly vysazeny stromy

6. listopadu 2021 v 11:27

Sdružení Arnika společně se spolkem Krásné Kobylisy včera vysadilo stromy v blízkém okolí dětských hřišť v Kobylisích, na kterých se paradoxně právě v letních měsících nedá kvůli vedru vydržet. Jedno z nich (hřiště v Burešově ulici) dokonce získalo nechvalně známou přezdívku...

Další články
Nahoru