
V několika pražských lokalitách lze o víkendu navštívit pokračující Signal Festival
16. října 2021 10:24
Loňský ročník byl zrušen v důsledku vládních nařízení pouhých osm dní před startem. Devátý ročník nabízí řadu novinek. Hlavní festivalové téma zní Plan C. Umělci se prostřednictvím svých instalací a videomappingů zaměřují na ekologii, udržitelný rozvoj a vztah člověka k planetě Zemi. Ohlíží se také za pandemií.
Mezi nejvýraznější tuzemská jména patří umělkyně Milena Dopitová, vizuální experimentátor Jiří Černický a designérské duo Vrtiška a Žák. Nechybí ani videomapping, který patří mezi nejnavštěvovanější program festivalu.
Videomapping na kostele sv. Cyrila a Metoděje od německého studia Weltraumgrafik je nazvaný Wind. Abstraktní projekce reaguje na světovou pandemii, ale vnímá ji jako příležitost a výzvu, jak dělat věci jinak a lépe. Vítr pak umělci chápou jako symbol pro změnu a nejistotu, které se však nemusíme obávat.
„Mám obrovskou radost, že jsme zpátky. Připomíná mi to naše začátky, když jsme první rok připravovali hned několik let. Signal Festival 2021 přináší řadu překvapení. Částečně se přesouváme do Holešovic na zcela nové lokace a chystáme skvělou 3D projekci v Průmyslovém paláci, která svou velikostí nemá obdoby. Stejně jako v minulých letech je na většinu našeho programu vstup zdarma, což se nám daří také díky našim skvělým partnerům, bez kterých bychom těžké časy minulého roku nepřekonali. Moc si jejich podpory vážíme,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta.
Novinkou je monumentální 3D projekce od španělského audiovizuálního studia Onionlab, které patří ke světovým průkopníkům v oblasti videomappingu. Dílo Superar promění interiér Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v nečekaný zážitek. Jedná se vůbec o největší projekci, jakou kdy Signal Festival, realizoval.
„Signal Festival je skvělou příležitostí, jak ukázat návštěvníkům unikátnost a rozmanitost zázemí Výstaviště Praha, a to tou nejpříjemnější formou – zábavně. Videoprojekce v Průmyslovém paláci bude velkolepá právě už jen díky scenérii samotného místa. Zároveň je to jedna z dalších akcí, prostřednictvím kterých letos průběžně po celý rok slavíme 130 let Výstaviště Praha, stejně jako takové malé pomyslné rozloučení před rekonstrukcí paláce,“ dodává předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.
Karlínskou trasu doprovází virtuální výstava Signal AR. Šestice děl v rozšířené realitě funguje pouze za denního světla. K vidění bude vždy od 8:00 do 19:00 hodin. Pro zobrazení instalací v rozšířené realitě je potřeba si stáhnout novou aplikaci Signal Festival, nyní dostupnou na Apple Store a Google Play.
Aplikace nabídne také kompletní program a informace týkající se bezpečnosti. Většina instalací je zdarma. Vstupenky je nutné si zakoupit pouze na 3 placené instalace v rámci hlavního programu, které se nacházejí v Průmyslovém paláci (3D projekce), Planetáriu Praha a Hauch Gallery.
Vstup na vnitřní instalace je možný pouze s respirátorem a po náležitém prokázání bezinfekčnosti. Signal Pass lze na místě pořídit za 300 korun, rodinnou vstupenku za 850 korun.
Zcela samostatně lze pouze přímo na místě koupit také vstupenku na 3D projekci v Průmyslovém paláci za 100 korun. Nákupem vstupenky lidé podporují vznik unikátních uměleckých děl a vystavující umělce.
Více informací je na www.signalfestival.com.