Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V nebytových prostorech vlastněných hlavním městem se zvýší nájemné o 3,8 procenta
Ilustrační foto: archiv

V nebytových prostorech vlastněných hlavním městem se zvýší nájemné o 3,8 procenta

Pražský magistrát letos zvýší nájemné či pachtovné nebytových prostor, objektů či pozemků, a to o 3,8 procenta. Výjimkou jsou ubytovací zařízení, která postihly dopady pandemie covidu-19. Valorizace nájmu se netýká ani restauračních zařízení v centru města. Novinářům to po jednání městské rady řekl radní Jan Chabr (TOP 09). V uplynulých dvou letech valorizaci nájmů kvůli pandemii covidu město zrušilo. Do té doby vždy zdražovalo maximálně o inflaci.

„Podle segmentu a místa, kde se jednotliví nájemci nachází, jsme přistoupili k uplatnění, či neuplatnění valorizace. V rámci centra jsme ji neuplatňovali u stravování a pohostinství ani ubytování. Mimo centrum jsme ji uplatnili všude kromě ubytování, a to z toho důvodu, že ubytovací byznys byl covidem postižen téměř nejvíce," uvedl Chabr.

V centru se tak zvýšení nájmů týká pouze garáží, parkování, skladů, komor nebo pronájmů pozemků. Za centrum je považováno území Starého a Nového Města, Hradčan, Malé Strany a Josefova. Mimo centrum se pak zdražení dotkne kromě ubytování všech podnikatelů sídlících v městských prostorách.

Pandemie se podle radního promítla rovněž do nabízené výše nájmů ze strany zájemců o městské prostory. Ve výběrových řízeních podle něj magistrát dostává od zájemců nabídky s pětinovou či čtvrtinovou částkou proti době před covidem.

„Proto je v našem zájmu udržet nájemce, kteří nám platí vysoké nájmy, a proto jsme v centru nepřistoupili k valorizaci," řekl Chabr.

Vedení města v uplynulých dvou letech na podporu podnikatelů schválilo například odklady nájmů podnikatelům. Živnostníkům úřad odpustil také penále za nezaplacení nájmu a hoteliéři měli odpuštěny poplatky z pobytu.

Restaurace zase nemusely platit za zábor veřejného prostranství pro restaurační předzahrádky. Vznikl rovněž fond na podporu podnikatelů, do kterého město vložilo 600 milionů korun.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru