Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V nebytových prostorech vlastněných hlavním městem se zvýší nájemné o 3,8 procenta
Ilustrační foto: archiv

V nebytových prostorech vlastněných hlavním městem se zvýší nájemné o 3,8 procenta

Pražský magistrát letos zvýší nájemné či pachtovné nebytových prostor, objektů či pozemků, a to o 3,8 procenta. Výjimkou jsou ubytovací zařízení, která postihly dopady pandemie covidu-19. Valorizace nájmu se netýká ani restauračních zařízení v centru města. Novinářům to po jednání městské rady řekl radní Jan Chabr (TOP 09). V uplynulých dvou letech valorizaci nájmů kvůli pandemii covidu město zrušilo. Do té doby vždy zdražovalo maximálně o inflaci.

„Podle segmentu a místa, kde se jednotliví nájemci nachází, jsme přistoupili k uplatnění, či neuplatnění valorizace. V rámci centra jsme ji neuplatňovali u stravování a pohostinství ani ubytování. Mimo centrum jsme ji uplatnili všude kromě ubytování, a to z toho důvodu, že ubytovací byznys byl covidem postižen téměř nejvíce," uvedl Chabr.

V centru se tak zvýšení nájmů týká pouze garáží, parkování, skladů, komor nebo pronájmů pozemků. Za centrum je považováno území Starého a Nového Města, Hradčan, Malé Strany a Josefova. Mimo centrum se pak zdražení dotkne kromě ubytování všech podnikatelů sídlících v městských prostorách.

Pandemie se podle radního promítla rovněž do nabízené výše nájmů ze strany zájemců o městské prostory. Ve výběrových řízeních podle něj magistrát dostává od zájemců nabídky s pětinovou či čtvrtinovou částkou proti době před covidem.

„Proto je v našem zájmu udržet nájemce, kteří nám platí vysoké nájmy, a proto jsme v centru nepřistoupili k valorizaci," řekl Chabr.

Vedení města v uplynulých dvou letech na podporu podnikatelů schválilo například odklady nájmů podnikatelům. Živnostníkům úřad odpustil také penále za nezaplacení nájmu a hoteliéři měli odpuštěny poplatky z pobytu.

Restaurace zase nemusely platit za zábor veřejného prostranství pro restaurační předzahrádky. Vznikl rovněž fond na podporu podnikatelů, do kterého město vložilo 600 milionů korun.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru