V návrhu pražského rozpočtu je na investice vyčleněno přes dvacet miliard korun
25. listopadu 2024 15:53
Praha plánuje v příštím roce se započtením převodů peněz nevyčerpaných v letošním roce dát na investice v dopravě 15,22 miliardy korun, což je proti plánu schválenému na letošek o 2,35 miliardy korun více.
Kapitálové výdaje metropole činí nově 22,3 miliardy korun, přesun peněz v rozestavěných akcích tvoří dalších 14 miliard korun. „Jedná se o největší objem investic v historii hlavního města. Přesto Praha nemůže být spokojena s investičním tempem, protože řada velkých miliardových investic se potýká se zdlouhavým procesem soutěžení dodavatelů a povolování staveb,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Dvacítka největších investic se na celkových investicích podílí zhruba 18 miliardami korun. Opět vede doprava (linka metra D, Libeňský most, Dvorecký most, Terminál Smíchov, tramvajová trať na Václavském náměstí a další v Počernické ulici).
Významně porostou investice do infrastruktury (například do Ústřední čistírny odpadních vod, bioplynové stanice nebo expozice Arktida v Zoo Praha), dále do oblasti školství (nové objekty škol v Újezdě nebo v Březiněvsi) a také do kultury (rekonstrukce Divadla na Vinohradech i Průmyslového paláce).
Významná je pak také prestižní investice do sídla evropské vesmírné agentury EUSPA za více než miliardu jen v roce 2025, která ovšem svým významem překračuje Českou republiku.
„Jsem velmi rád, že mohu i letos předložit Radě hlavního města kvalitní rozpočet, který je vyrovnaný. Významné je, že se nám daří navyšovat podíl investic hlavního města, především do dopravy a školství, bez kterých se Praha neobejde,“ uvedl Zdeněk Kovářík (ODS), radní pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání.
Předseda kontrolního výboru pražského zastupitelstva Ondřej Prokop (ANO) návrh rozpočtu kritizuje. „Rozpočet na rok 2025 pražská koalice zveřejnila v nejzazším možném termínu, což ohrožuje schvalování rozpočtů městských částí a blokuje nové investice. Zveřejnění na poslední zákonnou chvíli před Vánoci nepřináší možnosti jakékoli diskuse a úprav,“ uvedl.
Vedení Prahy podle něj rezignovalo jak na úspory v provozu, tak na budoucí rozvoj. „V rozpočtu chybí řad projektů, kterými se radní ještě nedávno okázale chlubili, a do kterých vložili nemalé peníze. Například ambiciózní projekt přestavby hlavního nádraží, který je nyní zablokován kvůli památkové ochraně,“ dodal.
Návrh rozpočtu se nelíbí ani předsedovi opoziční Prahy Sobě Adamovi Scheinherrovi. „Investuje se pouze do věcí, které zdědili připravené či rozběhnuté po minulém vedení města a které zatím ještě nestačili zastavit či zašlapat, jako je třeba rekonstrukce Václavského náměstí, Dvorecký most nebo rekonstrukce Průmyslového paláce. Úplně chybí vize rozvoje a tah na branku do budoucna," uvedl pro ČTK..