dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
V Národní potravinové sbírce nejvíce pomohli Pražané. Darovali přes 15 tun zboží
Pražský sklad potravinové banky se po sobotní sbírce zaplnil. Foto: Fabrice Martin / Potravinová banka Praha

V Národní potravinové sbírce nejvíce pomohli Pražané. Darovali přes 15 tun zboží

V rámci Národní potravinové sbírky, která se konala v sobotu ve 111 obchodech po celé České republice, se vybralo 66 tun potravin. Nejvíce potravin zakoupili a následně darovali do přistavěných košíků lidé v Praze, celkem to bylo 15,2 tuny.

Potraviny darovali lidé ve prospěch potravinových bank a neziskových organizací po celé České republice. Sbírka probíhala ve 111 obchodech Tesco, Albert, Globus, Interspar a MAKRO. Rekordní množství potravin darovali lidé v prodejně TESCO v Praze na Smíchově, kde se vybralo 1,7 tuny potravin.

Získané potraviny se budou prostřednictvím 130 neziskových organizací rozdávat například lidem v azylových domech, chudým matkám, seniorům a dalším lidem, kteří žijí pod, nebo jen těsně nad hranicí chudoby. Podle odhadů jsou v tuzemsku takových lidí statisíce.

„Sbírka zaznamenala neuvěřitelný úspěch a jsem nadšena, jak velkou solidaritu vyjádřili lidé v rámci prvního ročníku Národní potravinové sbírky,“ hodnotí Pavlína Kalousová, předsedkyně spolupořádající platformy Byznys pro společnost.Na organizaci charitativní akce se podílela také Česká federace potravinových bank.

„Výsledky předčily naše očekávání. V množství vybraných potravin na jeden obchod jsme předčili i Maďarsko, které má již se sbírkou zkušenosti,“ říká Fabrice Martin-Plichta z České federace potravinových bank.

Ve sbírkách chtějí v budoucnu pokračovat

Zatímco firmy darují potraviny po celý rok, Národní potravinová sbírka byla první větší příležitostí, jak mohla darovat potraviny i široká veřejnost. Chudobou jsou nejvíce ohroženi senioři, matky samoživitelky, lidé bez práce a vícečlenné rodiny.

„Každý potravinový příděl představuje pro náš dětský domov rodinného typu důležitou pomoc. Ušetříme díky němu finance určené pro kuchyni a často nám tak umožní přilepšení pro našich 16 dětí,“ konstatuje Eva Plateníková, hospodyně Dětského domova Radost v Praze 10.

Organizátoři sobotní akce plánují ve sbírce potravin pokračovat. „Chtěli bychom na tento první úspěšný ročník navázat a vytvořit v České republice tradici Národní potravinové sbírky tak, jako je tomu v ostatních zemích Evropy, například ve Francii, Velké Británii, ale i například Polsku,“ prozrazuje další plány Pavlína Kalousová z Byznys pro společnost.


Další články
Nahoru