dnes
Čtvrtek - skorojasno
26°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
30°C
V Národní potravinové sbírce byli nejštědřejší Pražané, darovali celkem 70 tun potravin a drogerie
V Národní potravinovo sbírce lidé nakoupí nějaké doporučované produkty a po zaplacení je za pokladnami odevzdaji do přistavených košíků. Foto: Byznys pro společnost

V Národní potravinové sbírce byli nejštědřejší Pražané, darovali celkem 70 tun potravin a drogerie

Celostátní Národní potravinová sbírka se uskutečnila včera od 8 do 18 hodin v 693 prodejnách po celé České republice. Do projektu se letos se svými vybranými prodejnami zapojilo několik řetězců. Letos sbírka zajistila přes půl milionu porcí jídla, které pomohou před Vánoci například v domácnostech osamělých seniorů, matek – samoživitelek a jejich dětí, rodin ve finanční tísni, či v azylových domech.   

Celkem darovali lidé po celé České republice 321 tun trvanlivých potravin, z toho 41 tun drogistického zboží. „Pro nás je nejdůležitější to, jakou vlnu solidarity opět Národní potravinová sbírka pomohla zvednout. Jsme také rádi, že lidé letos kromě základních potravin darovali více drogerie a hygienických potřeb a někde také mnohem kvalitnější potraviny,“ řekla Pavlína Kalousová, předsedkyně BpS – Byznys pro společnost.  

Nejvíce se vybralo tradičně v Praze (70 tun potravin a drogerie). Druhým nejúspěšnějším regionem byla jižní Morava s více než 45 tunami, následovaná Vysočinským krajem s více než 31 tunami a Olomouckým krajem s téměř 30 tunami.

Nejvyšší meziroční nárůst darovaného zboží byl v drogerii, o třetinu více drogerie vybral řetězec dm drogerie markt a nejvyšší nárůst celkového objemu byl v Globusu v Praze. Nejvíce potravin a drogerie se vybralo na prodejně Globus na Praze 9, kde lidé darovali 7,82 tun zboží.

Rekordních 5 obchodů v ČR (data v tunách potravin a drogerie)

Globus, Praha 9, Kostelecká,                                    7,82
Globus, Praha 5, Sárská                                           5,43
Tesco, Praha 10, U Slávie                                         5,35
Tesco, Brno – Královo Pole, Cimburkova                  4,98
Tesco, Praha – Nový Smíchova, Radlická 4,23

„Mezi nejčastěji darované potraviny patřily masové a rybí konzervy, těstoviny, rýže, instantní polévky, sterilizovaná zelenina či dětské výživy a další potraviny určené pro malé děti. Jsme rádi, že i letos lidé upřednostňovali při nákupu potravin do Národní potravinové sbírky nutričně hodnotné potraviny. Velmi potřebné je drogistické zboží a zde jasně vedly dětské pleny a prostředky osobní hygieny,“ řekl Tomáš Gajdošík, koordinátor a mluvčí Národní potravinové sbírky z aliance BpS – Byznys pro společnost.

Národní potravinovou sbírku 2018 organizoval BpS – Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank, NADĚJÍ, Armádou spásy, Charitou Česká republika za podpory obchodníků. Do sbírky se zapojil také Klub svobodných matek. Na realizaci sbírky se podílí také řada neziskových organizací a tisíce dobrovolníků.

Do Národní potravinové sbírky se zapojili nejen individuální dárci, ale i firmy – a to buď jako sběrná místa nebo přímo samy potraviny darovaly. Firmy jako Sodexo, Ipsos, Staropramen, Nadace Kooperativa či innogy zorganizovaly sbírku potravin a drogistického zboží ve svých prostorech. Například zaměstnanci innogy i Kooperativy nasbírali každý zhruba 500 kilogramů potravin a drogistického zboží.  Staropramen chtěl pomoci vybraným matkám samoživitelkám z Prahy 5. Zřídil proto sběrné centrum a jeho zaměstnanci darovali 250 kilogramů trvanlivých potravin a 85 kilogramů drogistického zboží.


Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

Dnes v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru