Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V motolské nemocnici začala výstavba Simulačního centra intenzivní medicíny
Takto bude vypadat centrum po dokončení. Vizualizace: FN Motol

V motolské nemocnici začala výstavba Simulačního centra intenzivní medicíny

V areálu Fakultní nemocnice v Motole (FN Motol) položen základní kámen Simulačního centra intenzivní medicíny. Cílem projektu je zařazení tréninku modelových situací jako standardního vzdělávacího nástroje do systému specializačního a celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků. Informovala o tom Miroslava Mikasová z Odboru komunikace nemocnic.

Způsob výuky pomocí trénování modelových situací se využívá v mnoha medicínských oborech. Tento trénink vytváří skutečnou zkušenost, kterou můžete sami prožít a aktivně se jí zúčastnit.

Díky realistickým scénářům, které se nevyskytují v běžné praxi na denní bázi, se zařadil mezi důležité vzdělávací nástroje, které umožňují, aby se školenec trénoval, dokud novou dovednost nebo výkon dokonale nezvládne. Při výcviku týmu se opakováním zlepší výkon a redukuje se chybovost.

„Simulační metody a postupy ve zdravotnictví můžeme přirovnat k postupům, při kterých se školí piloti velkých dopravních letadel. Ti také na různých trenažérech trénují situace, které mohou nastat, ale pravděpodobně nenastanou. Ovšem kdyby náhodou nastaly, tak je potřeba, aby věděli, jak se v dané situaci zachovat. A k něčemu podobnému bude sloužit toto centrum,“ uvedl ředitel FN v Motole Miloslav Ludvík.

Vytvoření fiktivního prostředí, které věrohodně imituje možné události a situace slouží nejen pro účely tréninku, ale také zpětné vyhodnocení znalostí a dovedností. Cílem je dosažení účinného vzdělávání pomocí modelů, pomůcek a skutečných klinických situací. Tento způsob vzdělávání ve zdravotnictví umožní získat nezbytné zkušenosti, dovednosti a postoje a ochránit pacienty od možného rizika.

„Na pozadí simulovaných kritických stavů se vyučuje komunikace, rozhodování, priority, práce v týmu, ve stresu, v krizových podmínkách, práce s chybou, ale i pochopení podstaty a souvislostí. Dovednosti, které od zdravotníků očekáváme, ale které se kvalitně a opakovaně v podstatě nedají naučit jinak než díky simulacím. Simulace využívá princip „učení se z chyb“, který pohlíží na chyby jako na příležitost motivující k dalšímu zlepšení,“ vysvětlil Tomáš Vymazal, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol a předseda Akreditační komise pro AIM při MZ ČR.

„Simulační centrum bude připravovat generace českých lékařů na jejich náročnou práci a tím pomůže zachraňovat životy. Zároveň to je skvělá ukázka využití moderních technologií, jako je například virtuální realita, v každodenní praxi,“ uvedl Jáchym Hercher, ekonomický poradce Evropské komise v ČR.

První část projektu bude spočívat ve vybudování nového objektu určeného pro výuku a jeho vybavení simulátory a trenažéry. Doplňkově bude podpořena také druhá část, mající za cíl zlepšení připravenosti a odolnosti systému zdravotní péče, konkrétně se zaměřením na zvládání nemocí a stavů, jež mají potenciál ohrozit velké množství lidí v populaci.

„Jsem rád, že jsem mohl být u zrodu nového simulačního centra intenzivní medicíny, které bude postaveno se zásadním přispěním z prostředků EU, konkrétně Národního plánu obnovy. České zdravotnictví tak získá moderní prostor pro simulační výuku, což je celosvětový trend ve vzdělávání lékařů. Simulace umožňují získávání znalostí a trénink dovedností v prostředí, které se blíží reálným situacím. A takto získané dovednosti budou sloužit pacientům v oboru, ve kterém jde skutečně o život, v intenzivní medicíně,” uzavřel ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).


Autor: puc

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

4. září 2023 v 15:22

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením...

Další články
Nahoru