Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V motolské nemocnici začala výstavba Simulačního centra intenzivní medicíny
Takto bude vypadat centrum po dokončení. Vizualizace: FN Motol

V motolské nemocnici začala výstavba Simulačního centra intenzivní medicíny

V areálu Fakultní nemocnice v Motole (FN Motol) položen základní kámen Simulačního centra intenzivní medicíny. Cílem projektu je zařazení tréninku modelových situací jako standardního vzdělávacího nástroje do systému specializačního a celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků. Informovala o tom Miroslava Mikasová z Odboru komunikace nemocnic.

Způsob výuky pomocí trénování modelových situací se využívá v mnoha medicínských oborech. Tento trénink vytváří skutečnou zkušenost, kterou můžete sami prožít a aktivně se jí zúčastnit.

Díky realistickým scénářům, které se nevyskytují v běžné praxi na denní bázi, se zařadil mezi důležité vzdělávací nástroje, které umožňují, aby se školenec trénoval, dokud novou dovednost nebo výkon dokonale nezvládne. Při výcviku týmu se opakováním zlepší výkon a redukuje se chybovost.

„Simulační metody a postupy ve zdravotnictví můžeme přirovnat k postupům, při kterých se školí piloti velkých dopravních letadel. Ti také na různých trenažérech trénují situace, které mohou nastat, ale pravděpodobně nenastanou. Ovšem kdyby náhodou nastaly, tak je potřeba, aby věděli, jak se v dané situaci zachovat. A k něčemu podobnému bude sloužit toto centrum,“ uvedl ředitel FN v Motole Miloslav Ludvík.

Vytvoření fiktivního prostředí, které věrohodně imituje možné události a situace slouží nejen pro účely tréninku, ale také zpětné vyhodnocení znalostí a dovedností. Cílem je dosažení účinného vzdělávání pomocí modelů, pomůcek a skutečných klinických situací. Tento způsob vzdělávání ve zdravotnictví umožní získat nezbytné zkušenosti, dovednosti a postoje a ochránit pacienty od možného rizika.

„Na pozadí simulovaných kritických stavů se vyučuje komunikace, rozhodování, priority, práce v týmu, ve stresu, v krizových podmínkách, práce s chybou, ale i pochopení podstaty a souvislostí. Dovednosti, které od zdravotníků očekáváme, ale které se kvalitně a opakovaně v podstatě nedají naučit jinak než díky simulacím. Simulace využívá princip „učení se z chyb“, který pohlíží na chyby jako na příležitost motivující k dalšímu zlepšení,“ vysvětlil Tomáš Vymazal, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol a předseda Akreditační komise pro AIM při MZ ČR.

„Simulační centrum bude připravovat generace českých lékařů na jejich náročnou práci a tím pomůže zachraňovat životy. Zároveň to je skvělá ukázka využití moderních technologií, jako je například virtuální realita, v každodenní praxi,“ uvedl Jáchym Hercher, ekonomický poradce Evropské komise v ČR.

První část projektu bude spočívat ve vybudování nového objektu určeného pro výuku a jeho vybavení simulátory a trenažéry. Doplňkově bude podpořena také druhá část, mající za cíl zlepšení připravenosti a odolnosti systému zdravotní péče, konkrétně se zaměřením na zvládání nemocí a stavů, jež mají potenciál ohrozit velké množství lidí v populaci.

„Jsem rád, že jsem mohl být u zrodu nového simulačního centra intenzivní medicíny, které bude postaveno se zásadním přispěním z prostředků EU, konkrétně Národního plánu obnovy. České zdravotnictví tak získá moderní prostor pro simulační výuku, což je celosvětový trend ve vzdělávání lékařů. Simulace umožňují získávání znalostí a trénink dovedností v prostředí, které se blíží reálným situacím. A takto získané dovednosti budou sloužit pacientům v oboru, ve kterém jde skutečně o život, v intenzivní medicíně,” uzavřel ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).


Autor: puc

Den zdraví v Praze 5 na radnici

26. května 2024 v 08:51

Nechte si zdarma otestovat své zdraví ve středu 29. května mezi 13:00 – 17:00 hodinou v jednacím sále zastupitelstva radnice Prahy 5.

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Kde končí zdravé nasazení a nastává neřešený problém? České pracovní prostředí je tavicím kotlem všemožných závislostí

21. května 2024 v 16:17

O závislostech na pracovišti se v dnešní době stále příliš nemluví, přitom je toto téma aktuálnější než kdy dříve. Rapidně totiž přibývá těch, kteří práci obětují příliš mnoho, ale i těch, kteří si mezi své kolegy přinášejí jiné látkové závislosti zvenčí. V obou případech je to pomyslná prohra jak...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Další články
Nahoru