Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Motole vznikla terapeutická zahrada pro děti s vážnými psychickými poruchami
Součástí zahrady je i víceúčelové hřiště. Vlevo na snímku sedí zakladatelka a prezidentka NF Kapka naděje Vendula Pizingerová. Foto: se souhlasem SMART Communication

V Motole vznikla terapeutická zahrada pro děti s vážnými psychickými poruchami

Nadační fond Kapka (NF Kapka) naděje předal minulý týden nově vybudovanou venkovní terapeutickou zahradu Dětské psychiatrické klinice FN Motol. Celková cena investice přesáhla 6 milionů korun, částečně ji pokryly i příspěvky od dárců z řad veřejnosti. Kapka naděje tímto krokem pokračuje v dlouhodobé podpoře dětské psychiatrie, která v poslední době zažívá prudký nárůst vážně nemocných pacientů, zejména v souvislosti s aktuální ekonomickou situací, válkou na Ukrajině i předchozí pandemií nemoci covid-19. Informoval o tom mediální zástupce NF Kapka Jakub Černý.    

Dětí s vážnými psychickými problémy stále přibývá. Prudký nárůst potřeby péče zaznamenává dětská psychiatrie v celé České republice, a to včetně Dětské psychiatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Přibývají děti a adolescenti trpící sebepoškozováním, depresemi, úzkostnými stavy či poruchami příjmů potravy. 

Některé tyto případy navíc končí sebevraždou, která je u dětí a mladistvých ve věku 14 až 25 let podle statistik druhou nejčastější příčinou úmrtí. Dětských psychiatrů je přitom velký nedostatek a dětská psychiatrie patří v Česku dlouhodobě mezi nejméně finančně podporované obory v medicíně. 

Problematikou dětské psychiatrie se od roku 2018 aktivně zaobírá NF Kapka naděje. V minulosti fond například zrekonstruoval herny na všech odděleních dětské psychiatrie ve FN Motol a Thomayerově nemocnici. Poslední aktivitou nadačního fondu je aktuální předání zrekonstruované terapeutické zahrady dětem na Dětské psychiatrické klinice FN Motol. 

„Příjemné prostředí je obzvláště pro děti s psychiatrickou diagnózou, které jsou zde hospitalizovány v řádu týdnů a někdy i měsíců, velmi důležité,“ uvedl Miloslav Ludvík, ředitel motolské nemocnice.

„Zdravá duše dětí je investicí do naší budoucnosti. Jsem proto moc ráda, že jsme měli možnost rekonstrukci zahrady zorganizovat a podpořit tak odkaz zakladatele Dětské psychiatrické kliniky v Motole Jana Fischera,“ uvedla k předání zakladatelka a prezidentka NF Kapka naděje Vendula Pizingerová. 

Původní zahrada kliniky vznikla podle návrhu ateliéru akademického sochaře Kurta Gebauera na UMPRUM. Pro potřeby současné dětské psychiatrie byla již po letech provozu zcela nevyhovující. 

Myšlenka rekonstrukce vznikla v loni a obratem se kompletně připravil její plán. V projektu byl podle Pizingerové kladen důraz hlavně na bezpečnost, terapeutické a sportovní využití, ale také na udržitelnost. Ve spolupráci s klinikou se do návrhu zapojili i dětští pacienti. Prostřednictvím obrázků sdělily vedení Kapky naděje, co by podle nich na zahradě nemělo chybět, a ta je v mnohém vyslyšela. 

„Dětská psychiatrická péče se dlouhodobě potýká se závažnými problémy jako je nedostatek dětských psychiatrů a nedostatečná lůžková i ambulantní kapacita. Investice do dětské psychiatrie je povzbuzením i pro mladé lékaře vstupující do oboru dětské a dorostové psychiatrie, že se na potřeby zlepšení péče nerezignovalo,“ řekl Michal Hrdlička, přednosta Dětské psychiatrické kliniky.

V léčbě psychicky nemocných dětí má podle něj terapeutický potenciál zahrady velmi důležitou roli. Využívá se pro individuální i skupinové terapie, děti na ní mohou trávit volný čas sportováním, odpočinkem, setkávají se zde s rodiči a dalšími návštěvami. 

„Kompletní rekonstrukce zahrady nám umožnila využít celý prostor ke sportovním i rekreačním aktivitám, o které děti často kvůli pobytu v nemocnici přicházejí. Naši pacienti, rodiče i personál si chválí nové sportoviště, venkovní stoly na ping-pong, zastřešený altán, ale i místa umožňující posezení a relaxaci v soukromí,“ doplnila primářka psychiatrické kliniky Iva Dudová. 

Financování projektu zajistil z velké části generální partner Kapky naděje, společnost Shell Czech Republic, která přispěla částkou 5 325 852 korun. Zbylé finanční prostředky byly vybrány ve veřejné sbírce, a to v celkové výši 740 539 korun. 

Díky investici prošla zahrada Dětské psychiatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol kompletní rekonstrukcí, jež zahrnovala terénní úpravy, vystavění nového víceúčelového sportovního hřiště, instalaci vodních prvků nebo stolního tenisu a šachového stolku. Nově se vybudoval velký altán pro skupinové terapie a menší altánky pro setkávání ve skupinkách nebo s rodinami.


Autor: Lucie Rychlá

Slavnostní umístění pamětních tabulek

Dnes v 11:56

Praha 6 zve na slavnostní umístění pamětní tabulky Poslední adresa staviteli a účastníkovi III. odboje Jaroslavu Klabíkovi na domě v ulici Milady Horákové 115/107 v Praze 6 u příležitosti výročí jeho úmrtí.

Praha 1 poděkovala pracovníkům školství

Dnes v 11:51

Muziky, tance, vybraných pochoutek i výhledů na historické centrum metropole si užívali účastníci plavby pro zaměstnance škol, kterou v pondělí 15. dubna zorganizovala radnice Prahy 1.

První jarní košt

Dnes v 09:07

Vítání jara se sklenkou v ruce v sobotu 20. dubna na náplavce v Praze 2.

Praha 14 zahájila sběr věcí pro Swap

Dnes v 08:33

Dnes začíná sběr oblečení a knih pro Swap, který proběhne 25. dubna před metrem Rajská zahrada v rámci Den Země a Reuse den Prahy 14.

Hostivařský session v Karolíně

Dnes v 08:24

Hostivařský session v Karolíně se koná ve čtvrtek 18. dubna.

Přileťte na koštěti do Žlutých lázní a oslavte Čarodějnice

Dnes v 08:13

V úterý 3????.dubna se od ???????? hodin otevře areál Žlutých lázní a promění se v místo plné zábavy pro celou rodinu. Těšit se můžete na čarodějnické dobroty z grilu, opékání špekáčků, pouťové atrakce pro malé i velké i pálení čarodějnic a zpívání...

Praha 6 vyhlásila výběrová řízení na obsazení pracovních pozic

Včera ve 22:47

Praha 6 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení různých pracovních pozic na úřadu městské části. Aktuálně se obsazuje pozice přestupkářů, referenta registrace vozidel nebo referenta dopravních prostředků.

Dubnová vycházka s Prahou 6

Včera ve 21:06

Dubnová vycházka Středem Hanspaulky se koná 22. dubna od 16 hodin, sraz je proti zastávce tramvaje Na Pískách na nároží ulic Evropská a Na Pískách.

Praha 9 i letos ocení své občany

Včera ve 12:01

Už od roku 2010 oceňuje Praha 9 ty své občany, kteří svůj život, působení a dílo spojili s městskou částí, s konkrétní oblastí jejího rozvoje, s jejími proměnami nebo přispěli k jejímu zviditelnění a pozitivní prezentaci. Toho, kdo by měl čestnou cenu dostat, navrhují sami obyvatelé deváté městské...

E-zápis do mateřinek v Praze 4

Včera v 11:48

Zápis dětí do mateřských škol (MŠ) probíhá letos elektronickou formou na https://zapisdoms-praha4.praha.eu. V aplikaci rodiče najdou seznam MŠ zřizovaných MČ Praha 4, popis a možnosti generování přihlášek a další dokumenty. Generování přihlášek je možné od poloviny dubna. Více informací na...

Káranský vodovodník zve na cyklojízdu, výlet pro pěší a prohlídku úpravny vody

Včera v 10:02

Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Akce proběhne v sobotu 18. května 2024 v Káraném od 10 do 17 hodin. Její součástí je cyklojízda, výlet pro pěší, prohlídka Úpravny vody Káraný...

Praha 9: Čarodějnice na Kolčavce

Včera v 09:27

Praha 9 zve na Čarodějnice v úterý 30. dubna od 15 do 20 hodin na louku před pivovarem Nad Kolčavkou v Libni.

Lov hmyzu v parku Zahrádky

Včera v 08:55

Akce se koná v pátek 26. dubna od 14 hodin.

Den Země na Roztylském náměstí

Včera v 08:51

Praha 4 zve na oslavy Dne Země ve středu 24. dubna.

Další články
Nahoru