
V Motole vznikla terapeutická zahrada pro děti s vážnými psychickými poruchami
14. října 2022 10:30
Dětí s vážnými psychickými problémy stále přibývá. Prudký nárůst potřeby péče zaznamenává dětská psychiatrie v celé České republice, a to včetně Dětské psychiatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Přibývají děti a adolescenti trpící sebepoškozováním, depresemi, úzkostnými stavy či poruchami příjmů potravy.
Některé tyto případy navíc končí sebevraždou, která je u dětí a mladistvých ve věku 14 až 25 let podle statistik druhou nejčastější příčinou úmrtí. Dětských psychiatrů je přitom velký nedostatek a dětská psychiatrie patří v Česku dlouhodobě mezi nejméně finančně podporované obory v medicíně.
Problematikou dětské psychiatrie se od roku 2018 aktivně zaobírá NF Kapka naděje. V minulosti fond například zrekonstruoval herny na všech odděleních dětské psychiatrie ve FN Motol a Thomayerově nemocnici. Poslední aktivitou nadačního fondu je aktuální předání zrekonstruované terapeutické zahrady dětem na Dětské psychiatrické klinice FN Motol.
„Příjemné prostředí je obzvláště pro děti s psychiatrickou diagnózou, které jsou zde hospitalizovány v řádu týdnů a někdy i měsíců, velmi důležité,“ uvedl Miloslav Ludvík, ředitel motolské nemocnice.
„Zdravá duše dětí je investicí do naší budoucnosti. Jsem proto moc ráda, že jsme měli možnost rekonstrukci zahrady zorganizovat a podpořit tak odkaz zakladatele Dětské psychiatrické kliniky v Motole Jana Fischera,“ uvedla k předání zakladatelka a prezidentka NF Kapka naděje Vendula Pizingerová.Původní zahrada kliniky vznikla podle návrhu ateliéru akademického sochaře Kurta Gebauera na UMPRUM. Pro potřeby současné dětské psychiatrie byla již po letech provozu zcela nevyhovující.
Myšlenka rekonstrukce vznikla v loni a obratem se kompletně připravil její plán. V projektu byl podle Pizingerové kladen důraz hlavně na bezpečnost, terapeutické a sportovní využití, ale také na udržitelnost. Ve spolupráci s klinikou se do návrhu zapojili i dětští pacienti. Prostřednictvím obrázků sdělily vedení Kapky naděje, co by podle nich na zahradě nemělo chybět, a ta je v mnohém vyslyšela.
„Dětská psychiatrická péče se dlouhodobě potýká se závažnými problémy jako je nedostatek dětských psychiatrů a nedostatečná lůžková i ambulantní kapacita. Investice do dětské psychiatrie je povzbuzením i pro mladé lékaře vstupující do oboru dětské a dorostové psychiatrie, že se na potřeby zlepšení péče nerezignovalo,“ řekl Michal Hrdlička, přednosta Dětské psychiatrické kliniky.

„Kompletní rekonstrukce zahrady nám umožnila využít celý prostor ke sportovním i rekreačním aktivitám, o které děti často kvůli pobytu v nemocnici přicházejí. Naši pacienti, rodiče i personál si chválí nové sportoviště, venkovní stoly na ping-pong, zastřešený altán, ale i místa umožňující posezení a relaxaci v soukromí,“ doplnila primářka psychiatrické kliniky Iva Dudová.
Financování projektu zajistil z velké části generální partner Kapky naděje, společnost Shell Czech Republic, která přispěla částkou 5 325 852 korun. Zbylé finanční prostředky byly vybrány ve veřejné sbírce, a to v celkové výši 740 539 korun.
Díky investici prošla zahrada Dětské psychiatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol kompletní rekonstrukcí, jež zahrnovala terénní úpravy, vystavění nového víceúčelového sportovního hřiště, instalaci vodních prvků nebo stolního tenisu a šachového stolku. Nově se vybudoval velký altán pro skupinové terapie a menší altánky pro setkávání ve skupinkách nebo s rodinami.