Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V Motole vznikla terapeutická zahrada pro děti s vážnými psychickými poruchami
Součástí zahrady je i víceúčelové hřiště. Vlevo na snímku sedí zakladatelka a prezidentka NF Kapka naděje Vendula Pizingerová. Foto: se souhlasem SMART Communication

V Motole vznikla terapeutická zahrada pro děti s vážnými psychickými poruchami

Nadační fond Kapka (NF Kapka) naděje předal minulý týden nově vybudovanou venkovní terapeutickou zahradu Dětské psychiatrické klinice FN Motol. Celková cena investice přesáhla 6 milionů korun, částečně ji pokryly i příspěvky od dárců z řad veřejnosti. Kapka naděje tímto krokem pokračuje v dlouhodobé podpoře dětské psychiatrie, která v poslední době zažívá prudký nárůst vážně nemocných pacientů, zejména v souvislosti s aktuální ekonomickou situací, válkou na Ukrajině i předchozí pandemií nemoci covid-19. Informoval o tom mediální zástupce NF Kapka Jakub Černý.    

Dětí s vážnými psychickými problémy stále přibývá. Prudký nárůst potřeby péče zaznamenává dětská psychiatrie v celé České republice, a to včetně Dětské psychiatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Přibývají děti a adolescenti trpící sebepoškozováním, depresemi, úzkostnými stavy či poruchami příjmů potravy. 

Některé tyto případy navíc končí sebevraždou, která je u dětí a mladistvých ve věku 14 až 25 let podle statistik druhou nejčastější příčinou úmrtí. Dětských psychiatrů je přitom velký nedostatek a dětská psychiatrie patří v Česku dlouhodobě mezi nejméně finančně podporované obory v medicíně. 

Problematikou dětské psychiatrie se od roku 2018 aktivně zaobírá NF Kapka naděje. V minulosti fond například zrekonstruoval herny na všech odděleních dětské psychiatrie ve FN Motol a Thomayerově nemocnici. Poslední aktivitou nadačního fondu je aktuální předání zrekonstruované terapeutické zahrady dětem na Dětské psychiatrické klinice FN Motol. 

„Příjemné prostředí je obzvláště pro děti s psychiatrickou diagnózou, které jsou zde hospitalizovány v řádu týdnů a někdy i měsíců, velmi důležité,“ uvedl Miloslav Ludvík, ředitel motolské nemocnice.

„Zdravá duše dětí je investicí do naší budoucnosti. Jsem proto moc ráda, že jsme měli možnost rekonstrukci zahrady zorganizovat a podpořit tak odkaz zakladatele Dětské psychiatrické kliniky v Motole Jana Fischera,“ uvedla k předání zakladatelka a prezidentka NF Kapka naděje Vendula Pizingerová. 

Původní zahrada kliniky vznikla podle návrhu ateliéru akademického sochaře Kurta Gebauera na UMPRUM. Pro potřeby současné dětské psychiatrie byla již po letech provozu zcela nevyhovující. 

Myšlenka rekonstrukce vznikla v loni a obratem se kompletně připravil její plán. V projektu byl podle Pizingerové kladen důraz hlavně na bezpečnost, terapeutické a sportovní využití, ale také na udržitelnost. Ve spolupráci s klinikou se do návrhu zapojili i dětští pacienti. Prostřednictvím obrázků sdělily vedení Kapky naděje, co by podle nich na zahradě nemělo chybět, a ta je v mnohém vyslyšela. 

„Dětská psychiatrická péče se dlouhodobě potýká se závažnými problémy jako je nedostatek dětských psychiatrů a nedostatečná lůžková i ambulantní kapacita. Investice do dětské psychiatrie je povzbuzením i pro mladé lékaře vstupující do oboru dětské a dorostové psychiatrie, že se na potřeby zlepšení péče nerezignovalo,“ řekl Michal Hrdlička, přednosta Dětské psychiatrické kliniky.

V léčbě psychicky nemocných dětí má podle něj terapeutický potenciál zahrady velmi důležitou roli. Využívá se pro individuální i skupinové terapie, děti na ní mohou trávit volný čas sportováním, odpočinkem, setkávají se zde s rodiči a dalšími návštěvami. 

„Kompletní rekonstrukce zahrady nám umožnila využít celý prostor ke sportovním i rekreačním aktivitám, o které děti často kvůli pobytu v nemocnici přicházejí. Naši pacienti, rodiče i personál si chválí nové sportoviště, venkovní stoly na ping-pong, zastřešený altán, ale i místa umožňující posezení a relaxaci v soukromí,“ doplnila primářka psychiatrické kliniky Iva Dudová. 

Financování projektu zajistil z velké části generální partner Kapky naděje, společnost Shell Czech Republic, která přispěla částkou 5 325 852 korun. Zbylé finanční prostředky byly vybrány ve veřejné sbírce, a to v celkové výši 740 539 korun. 

Díky investici prošla zahrada Dětské psychiatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol kompletní rekonstrukcí, jež zahrnovala terénní úpravy, vystavění nového víceúčelového sportovního hřiště, instalaci vodních prvků nebo stolního tenisu a šachového stolku. Nově se vybudoval velký altán pro skupinové terapie a menší altánky pro setkávání ve skupinkách nebo s rodinami.


Autor: Lucie Rychlá

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru