Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Motole provedli jako první v Česku transplantaci srdce a plic u dětského pacienta
Operační tým v motolské nemocnici. Zdroj foto: FN Motol

V Motole provedli jako první v Česku transplantaci srdce a plic u dětského pacienta

Lékaři Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol a III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol společně provedli první transplantaci srdce a plic u dětského pacienta v Česku. Informovala o tom Miroslava Mikasová z Odboru komunikace Fakultní nemocnice v Motole.

Patnáctiletý pacient byl dlouhodobě sledován s diagnózou primární plicní hypertenze, která zároveň vedla k selhávání srdce. Vzhledem k tomu, že izolovaná transplantace srdce ani plic by nebyla účinná, bylo rozhodnuto o provedení kombinované transplantace obou orgánů.

„Program transplantace bloku srdce a plic je v České republice dostupný od roku 2014, kdy ve spolupráci IKEM a III. chirurgické kliniky bylo od té doby provedeno osm takových transplantací u dospělých pacientů,“ řekl Robert Lischke, přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol a vedoucí Národního programu transplantace plic pro ČR a SR.

Transplantace srdce a plic u dítěte je historická událost, která v České republice nastala poprvé. „V Dětském kardiocentru provádíme transplantace srdce více než 10 let. Program vznikl za podpory IKEM a úspěšně transplantovaných dětských pacientů máme více než 30,“ doplnil Ondřej Materna, přednosta Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol.

Operace byla technicky velmi náročná, provedení při takto komplexní transplantaci se výrazně liší od běžné transplantace srdce. Perfektní koordinace lékařského týmu proto byla klíčová.

„Je zde jiný přístup, který umožňuje transplantaci plic a také jiná technika našívání srdce. Nejdříve se napojí plíce, což provedl pan profesor Lischke a poté pokračuje našívání samotného srdce,“ upřesnil operatér Petr Bukovský z Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol.

Pacient bude nadále sledován na Pediatrické klinice ve spolupráci s Dětským kardiocentrem.

„Jsme velmi rádi, že se tento výkon podařil a věříme, že to přinese naději i dalším pacientům na čekací listině,“ uzavřela ošetřující lékařka Tereza Doušová z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.


Autor: Karel Netolický

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Zdarma: Testování veřejnosti na HIV

19. července 2024 v 07:03

V úterý 23. července od 16 do 20 hodin můžete navštívit červenou mobilní ambulanci na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Rozkoš bez rizika zde provádí anonymně a do 15 minut test na HIV zdarma.

Další články
Nahoru