Dnes Pátek - polojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V MHD zdraží od srpna jednotlivé lístky i sms jízdenky
Uplynulá zima pražskou MHD prověřila. Foto: JP

V MHD zdraží od srpna jednotlivé lístky i sms jízdenky

V pražské integrované dopravě (PID) zdraží od 1. srpna jízdenka na 30 minut z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdraží rovněž sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a 90minutové z 32 na 42 korun. Hlavním důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 Kč. Ceny měsíčních a ročních kuponů zůstanou zachovány. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. Zdražení kritizuje pražská opozice, které vadí, že jde o další zdražování života v Praze.

Podle vedení metropole je zvýšení cen nutné nejen kvůli růstu nákladů, ale i s ohledem na fakt, že Středočeský kraj s ohledem na výpadek příjmů způsobený pandemií koronaviru přistoupí ke zvýšení cen jízdného ve veřejné dopravě zhruba o čtvrtinu. Úpravy se dotknou jak jednorázových jízdenek, tak i předplatních kuponů. Dopravní systém kraje i metropole je vzájemně propojený.

Ceny jízdenek pro jednotlivou jízdu na území Středočeského kraje budou (kromě nejlevnější varianty na 15 minut za 18 korun a dvoupásmové jízdenky za 22 korun) odstupňovány po deseti korunách. Třípásmová jízdenka bude stát 30 korun, čtyřpásmová 40 korun a například třináctipásmovou jízdenku lidé pořídí za 130 korun. Časová platnost jednotlivých jízdenek zůstává zachována a je i nadále odstupňována po půl hodině.

„Zdražení jízdného je pouze jeden střípek v mozaice restrukturalizace udržitelného systému veřejné dopravy, která se v příštích letech dočká rozvoje železniční, trolejbusové a tramvajové dopravy mezi Prahou a Středočeským krajem. A tento rozvoj musíme nějak ufinancovat,“ řekl radní pro dopravu Středočeského kraje Petr Borecký (STAN).

Kromě úpravy cen jednotlivých i předplatních jízdenek na území Středočeského kraje je tak podle pražského magistrátu nutné vzhledem k provázanosti tarifů upravit také ceny jízdenek pro jednotlivou jízdu na území hlavního města. Současná jízdenka na 30 minut bude nově stát 30 korun (dosud 24 korun) a 90minutová jízdenka bude stát 40 korun (dosud 32 korun).

Dojde zároveň ke zastropováním denní ceny jízdného v pražské MHD. Jakmile tedy cestující za den utratí v aplikaci PID Lítačka za jednotlivé jízdenky 120 korun, tedy cenu celodenní jízdenky, tak má už do konce dne jízdné zdarma. Do budoucna by mohlo být doplněno do mobilní aplikace i zastropování měsíčního a ročního jízdného.

„Elektronický prodej kuponů a jízdenek přes mobilní aplikaci chceme upřednostnit, protože má na rozdíl od jiných způsobů prodeje jízdenek – formou SMS či papírové jízdenky – pro město minimální náklady,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Pokud chceme udržet a dále rozvíjet společný dopravní systém Prahy a Středočeského kraje, bylo nezbytné se dohodnout na společných cenách jízdného alespoň u základních typů jízdenek. Prioritou Prahy bylo zachovat výši jízdného pro pravidelné cestující. Proto se bude s ročním kuponem cestovat po Praze i nadále za deset korun na den,“ doplnil sdělil primátora pro oblast dopravy Adam Scheinher (Praha Sobě).

Spolu s cenami ročních kuponů zůstávají nezměněny také ceny měsíčních a čtvrtletních kuponů pro Prahu. Kvůli velmi malému využití se však ruší pětiměsíční varianta. Praha navíc poskytne dočasně lidem ve hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí, slevu 70 procent na měsíční a čtvrtletní kupony, a to do konce roku 2022.

Ceny obvyklých nepřenosných časových kuponů – měsíčního, čtvrtletního i ročního – se pro Pražany nijak nezmění. Jsem rád, že se o 70 procent zlevní ceny kuponů pro občany v hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí – nově se pro ně sníží cena měsíčního kuponu na 165 korun a čtvrtletního na 444 korun,“ řekl primátor Hřib.

Zároveň se však zvýší ceny přenosných kuponů, které využívají především hotely, cestovní kanceláře nebo firmy. SMS jízdenka na 30 minut bude stát nově 31 korun, devadesátiminutová varianta bude za 42 korun. Ceny elektronických jízdenek v mobilní aplikaci PID Lítačka však budou i nadále stejné jako ceny papírových jízdenek.
Jednodušší prokazování bezplatné přepravy

Zachovány budou také všechny dosavadní slevy včetně bezplatné přepravy pro děti do 15 let a seniory nad 65 let. „Podařilo se nám také výrazně zjednodušit systém prokazování nároku na bezplatné cestování pro děti a seniory. Namísto dnešních speciálních průkazek a aplikací bude nově stačit pouze doložit věk,“ popsal Scheinherr.

Manipulační poplatek za ostatní úkony při pořízení různých slevových průkazek a kategorií bude nově sjednocen na 60 korun (dosud to bylo ve spojení s Lítačkou 120 korun, za papírové průkazky se platilo 20 korun). Nutnost prokázat nárok na bezplatnou přepravu ve vlacích na území Prahy zůstává ve stejném režimu jako dosud.

Pro lanovku na Petřín bude nově stanoveno speciální jednorázové jízdné 60 korun, majitelé předplatních kuponů pro Prahu nebo turistických jízdenek však budou moci i nadále cestovat petřínskou lanovkou zdarma. Až bude obnoven provoz speciální autobusové linky Airport Express z Letiště Václava Havla na Hlavní nádraží, bude stát jízdenka 100 korun namísto dnešních 60 korun. Mírně se upraví také ceny vícepásmových turistických jízdenek pro cestování po Středočeském kraji.

Spolu se zvýšením některých tarifů došlo také k úpravě výše pokut za jízdu bez platné jízdenky. Při platbě na místě nebo do 15 dnů v doplatkové pokladně se přirážka k jízdnému zvýší z 800 na 1 000 korun.

Při pořízení ročního kuponu do 5 dnů od uložení pokuty bude přirážka jen 800 korun. Zvýší se také pokuty za další porušení přepravního řádu, například za znečištění nebo jiné poškození vozidla, a to až na 1 000 korun.

Změna se dotkne také na záchytných parkovišť P+R. U nehlídaných bude parkování do 12 hodin i nadále zdarma, hlídané parkování na okrajích Prahy bude za den nově za 50 korun, parkoviště blíže centru budou zpoplatněna stokorunou.

Podle opozičního hnutí ANO se při úpravě cen jízdného jedná po zdražení nájemného, vody nebo svozu odpadu o další zásah do peněženek občanů. „Dramatické zvýšení jednorázového jízdného pro všechny Pražany jen těžko vyváží sleva pro lidi v hmotné nouzi, kterých je v Praze asi 5500, byť je to jistě bohulibý počin. Očekávali jsme, že koalice představí i významné provozní úspory v DPP, ale zjevně se šetřit nechystá," uvedl místopředseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop.

Loni se v médiích objevila informace, že současné vedení města chce roční kupon znovu zdražit, a to skokově na 5500 korun. Scheinherr včera pro ČTK zopakoval, že k takovému zdražení se město přistoupit nechystá.


Autor: red
Další články
Nahoru