dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
V MHD testovaný elektrobus si zatím vede dobře, zvládl i mrazy
Elektrobus je téměř v polovině ročního testovacího provozu s cestujícími. Foto: DPP

V MHD testovaný elektrobus si zatím vede dobře, zvládl i mrazy

Již více než pět let probíhá v pražské MHD testování elektrobusů a možnosti jejich začlenění do provozu. Aktuálně dopravní podnik (DPP) testuje s cestujícími již téměř půl roku elektrobus SOR EBN 11.

Zkušební provoz elektrobusu se systémem nabíjení při provozních přestávkách během dne z tramvajové trakční sítě prostřednictvím dvoupólového pantografu byl zahájen loni na začátku září. V Česku unikátní celoelektrický vůz je bezemisní a vybaven elektrickým topením.

Elektrobus je v provozu denně zhruba od 4:30 do 23:00 hodin a dosud má najeto 38 249 kilometrů. V pracovní dny jezdí na pravidelné lince číslo 213, o víkendu na lince 163. Od října jezdí s vytápěním elektrickým topením, jehož nastavení je průběžně optimalizováno. Plnohodnotný provoz zvládl i v mrazivých dnech.

„Konkrétní kroky z hlediska případného nákupu elektrobusů budou silně závislé na získaných technických, provozních i ekonomických zkušenostech z probíhajícího zkušebního provozu. Svou roli samozřejmě hrají předchozí zkušenosti dopravního podniku, informace profesních skupin i z různých evropských projektů,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Pro nabíjení je prioritní využití stanice v obratišti Želivského, důležitým parametrem pro zajištění optimální životnosti baterií je však i noční pomalé nabíjení a balancování baterií v garáži Hostivař.

Výsledky za téměř půl roku provozu s cestujícími ukazují, že elektrobus je schopen zajistit celodenní výkony na běžných pražských autobusových linkách, a to i při využívání elektrického topení.

Standardní dojezd elektrobusu s cestujícími se při využívání provozních přestávek pro nabíjení pohybuje v rozmezí 265 až 350 kilometrů, závisí to například na typu linky, provozních parametrech a dnech, kdy je vůz v provozu. Komplexní vyhodnocení provozu bude dostupné letos na podzim.


Další články
Nahoru