dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Rozsáhlý přepravní průzkum: V metru spočítají po sedmi letech cestující
Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Rozsáhlý přepravní průzkum: V metru spočítají po sedmi letech cestující

Pražský dopravní podnik provede ve středu 11. listopadu rozsáhlý přepravní průzkum v  metru. Podobný průzkum se opakuje po otevření nových stanic metra. Letos v dubnu se „áčko“ prodloužilo z Dejvic do Motola. Naposledy byli cestující sčítání před sedmi lety, kdy došlo k prodloužení linky C.

Zkoumat se bude zatížení jednotlivých stanic, směr pohybu a počet cestujících. Každý cestující dostane u vstupu do metra sčítací lístek, který v cílové stanici odevzdá do sběrné krabice označené visačkou „Průzkum metra“. Tato sčítací metoda se v pražském metru používá už třicet let.

„Věřím, že se cestující ve vlastním zájmu do průzkumu aktivně zapojí. Relevantní data jsou klíčová pro správné plánování a organizaci pražské veřejné dopravy. Cílem je, aby MHD byla co nejefektivnější,“ řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Průzkum bude zajišťovat asi 2000 lidí včetně studentů středních dopravních škol, lístky budou vydávat od 5:30 a sběr ukončí ve 21:45. Lístků je připraveno 1,5 milionu. Každý bude mít na sobě informace v češtině a angličtině a kód nástupní stanice. Odevzdané lístky se seřadí podle času předání. Pohyb cestujících také zmonitorují automatická počítadla umístěná ve sloupcích oddělujících přepravní prostor.

„Vzhledem k organizační i personální náročnosti nelze podobné průzkumy provádět každý rok. Průzkum nám poskytne důležité informace o přepravních vztazích v metru a aktuální data po zprovoznění prodlouženého úseku linky metra A. Čím více cestujících se zapojí, tím přesnější výsledky pro další plánování získáme,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Za posledních 30 let dopravní podnik zkoumal pohyb cestujících metrem sedmkrát:

25. 11. 1986    úsek I.B (Smíchovské nádraží – Florenc)
27. 03. 1991    úsek II.B (Florenc – Českomoravská)
13. 10. 1992    po změnách v síti MHD
01. 11. 1995    úsek V.B (Nové Butovice – Zličín)
05. 04. 2000    úsek IV.B (Českomoravská – Černý Most)
10. 11. 2004    úsek IV.C1 (Nádraží Holešovice – Ládví)
12. 11. 2008    úsek IV.C2 (Ládví – Letňany)


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru