Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V metru nemá ještě třetina stanic bezbariérový přístup, příští rok se začnou stavět další výtahy
Vstup do výtahů je z prostraství před stanicí metra Anděl. Foto: DPP

V metru nemá ještě třetina stanic bezbariérový přístup, příští rok se začnou stavět další výtahy

Pražský dopravní podnik ve stanici metra B Anděl zprovoznil nový výtah, stanice se tak stala bezbariérovou. Letos v srpnu začal fungovat nový výtah ve stanici I. P. Pavlova, v příštím roce zahájí dopravce stavbu dalších tří výtahů.

Výtah ústí na ploše u kancelářských budov, nedaleko výstupu ze stanice metra směrem k Andělu. „Stanice Anděl je klíčovým dopravním uzlem metropole. Bezbariérový přístup zde zoufale chyběl," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Výtahy jsou ve stanici ve skutečnosti dva, jeden z povrchu zamíří do mezipatra, druhý sveze cestující na nástupiště. Celkem jsou hluboké 30 metrů, přestupní chodba měří 80 metrů.

„Bezbariérový přístup neslouží jenom vozíčkářům a maminkám, ale všem, kteří jsou omezeni v pohybu," řekl zastupitel a předseda magistrátního sociálního výboru Patrik Nacher.

„Klíčové pro další vývoj bude financování bezbariérovych úprav. Rada schválila koncepci pro veřejnou dopravu bez bariér do roku 2025 a teď bude nutné fakticky potvrdit, že to myslí vážně. Těší mne, že si o bezbariérovost v minulosti výrazně řekli sami Pražané a že v demokratické společnosti je hlas občanské společnosti slyšet," sdělil ČTK Erik Čipera z občanského sdružení Asistence, které pomáhá vozíčkářům. Náklady na stavbu dosáhly zhruba 93 milionů korun. Peníze získal dopravce také z evropských fondů, šlo o 84,2 milionu korun.

Dopravní podnik by podle generálního ředitele Jaroslava Ďuriše v příštím roce měl započít stavbu tří nových výtahů, a to ve stanicích metra B Karlovo náměstí a Palmovka a ve stanici Roztyly na trase C. Jejich cena ještě není známa. „Na Roztylech se nám nicméně podařilo výstavbu urychlit a začne ještě letos," řekl ČTK Ďuriš.

V Praze je 61 stanic metra, z nich jsou čtyři desítky bezbariérových. Nejméně bezbariérových stanic je na trase A, celkem devět stanic. Město už loni za bývalého vedení magistrátu schválilo koncepci bezbariérové Prahy. Počítá s výstavbou bezbariérových zastávek, nových výtahů ve stanicích metra i nákupem nízkopodlažních vozů.

Všechny práce mají být podle schváleného materiálu dokončeny do roku 2025. Podle koncepce by měly být v roce 2017 nové výtahy například na trase A na Staroměstské či na Náměstí Míru. O rok později by měla přijít na řadu stanice Jiřího z Poděbrad, v roce 2019 Flora a do roku 2025 Dejvická a Hradčanská.


Autor: ČTK

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Další články
Nahoru