Dnes Pondělí - obcasny-dest 0°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 2°C
Pondělí 28. 11. 2022
Svátek má René
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V metru nemá ještě třetina stanic bezbariérový přístup, příští rok se začnou stavět další výtahy
Vstup do výtahů je z prostraství před stanicí metra Anděl. Foto: DPP

V metru nemá ještě třetina stanic bezbariérový přístup, příští rok se začnou stavět další výtahy

Pražský dopravní podnik ve stanici metra B Anděl zprovoznil nový výtah, stanice se tak stala bezbariérovou. Letos v srpnu začal fungovat nový výtah ve stanici I. P. Pavlova, v příštím roce zahájí dopravce stavbu dalších tří výtahů.

Výtah ústí na ploše u kancelářských budov, nedaleko výstupu ze stanice metra směrem k Andělu. „Stanice Anděl je klíčovým dopravním uzlem metropole. Bezbariérový přístup zde zoufale chyběl," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Výtahy jsou ve stanici ve skutečnosti dva, jeden z povrchu zamíří do mezipatra, druhý sveze cestující na nástupiště. Celkem jsou hluboké 30 metrů, přestupní chodba měří 80 metrů.

„Bezbariérový přístup neslouží jenom vozíčkářům a maminkám, ale všem, kteří jsou omezeni v pohybu," řekl zastupitel a předseda magistrátního sociálního výboru Patrik Nacher.

„Klíčové pro další vývoj bude financování bezbariérovych úprav. Rada schválila koncepci pro veřejnou dopravu bez bariér do roku 2025 a teď bude nutné fakticky potvrdit, že to myslí vážně. Těší mne, že si o bezbariérovost v minulosti výrazně řekli sami Pražané a že v demokratické společnosti je hlas občanské společnosti slyšet," sdělil ČTK Erik Čipera z občanského sdružení Asistence, které pomáhá vozíčkářům. Náklady na stavbu dosáhly zhruba 93 milionů korun. Peníze získal dopravce také z evropských fondů, šlo o 84,2 milionu korun.

Dopravní podnik by podle generálního ředitele Jaroslava Ďuriše v příštím roce měl započít stavbu tří nových výtahů, a to ve stanicích metra B Karlovo náměstí a Palmovka a ve stanici Roztyly na trase C. Jejich cena ještě není známa. „Na Roztylech se nám nicméně podařilo výstavbu urychlit a začne ještě letos," řekl ČTK Ďuriš.

V Praze je 61 stanic metra, z nich jsou čtyři desítky bezbariérových. Nejméně bezbariérových stanic je na trase A, celkem devět stanic. Město už loni za bývalého vedení magistrátu schválilo koncepci bezbariérové Prahy. Počítá s výstavbou bezbariérových zastávek, nových výtahů ve stanicích metra i nákupem nízkopodlažních vozů.

Všechny práce mají být podle schváleného materiálu dokončeny do roku 2025. Podle koncepce by měly být v roce 2017 nové výtahy například na trase A na Staroměstské či na Náměstí Míru. O rok později by měla přijít na řadu stanice Jiřího z Poděbrad, v roce 2019 Flora a do roku 2025 Dejvická a Hradčanská.


Autor: ČTK

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

Včera v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru