dnes
Neděle - skorojasno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - skorojasno
12°C
V metropoli vzrostl kvůli horku počet havárií vodovodního potrubí
Ilustrační foto: archiv

V metropoli vzrostl kvůli horku počet havárií vodovodního potrubí

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zaznamenaly od 30. července do 5. srpna 82 havárií vodovodního potrubí, což je meziroční nárůst o 17 procent. „Důvodem jsou vysoké teploty. Kvůli nim vysychá půda a tlačí na vodovodní potrubí. Největší problémy máme s litinovými trubkami, které se do tehdejšího Československa povinně dovážely z Polska v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Zároveň vzrostla nutnost náhradního zásobování pitnou vodou. „V uvedeném období jsme náhradní zásobování zajišťovali v 73 případech oproti 42 ve stejném období loňského roku,“ uvedl Mrázek. Zvýšil se i počet výjezdů zákrokové služby. Ta do terénu vyrazila 190 krát, což je třicetiprocentní nárůst.

Vedle vyššího počtu havárií vzrostla nutnost náhradního zásobování vodou. Pražané v těchto dnech také spotřebovávají více pitné vody. V „běžném" létě míří do Prahy z úpraven vody Kárané a Želivka 3500 litrů za sekundu. V tuto chvíli při těchto teplotách je to 4700 litrů za sekundu.

„Praze však žádný nedostatek vody nehrozí, oba zdroje mají dostatečnou kapacitu. V případě nějaké mimořádné události je možné zapojit i Podolskou vodárnu, která upravuje vodu z Vltavy a slouží jako záložní zdroj,“ zdůraznil Mrázek.

Pražské vodovody a kanalizace zásobují vodou 1,29 miliónů obyvatel hlavního města a 205 tisíc obyvatel Středočeského kraje. Délka provozované vodovodní sítě včetně přípojek činí 4396 kilometrů. V loňském roce PVK do sítě dodaly 98 098 tisíc metrů krychlových vody.


Další články
Nahoru