dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
V metropoli vyrostou nové lesy. Dubečský, běchovický i další kunratický
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

V metropoli vyrostou nové lesy. Dubečský, běchovický i další kunratický

Na území hlavního města by měly v následujících letech vyrůst dva nové lesy. Budou v Dubči a v Běchovicích a každý z nich bude mít výměru asi 300 000 metrů čtverečních. V Praze je celkem 9900 hektarů zeleně, z toho je 5132 hektarů lesů.

Náklady na údržbu zeleně ve správě hlavního města jsou asi 180 milionů korun ročně. Rozloha Prahy je 496 kilometrů čtverečních.

Výsadbu lesů má magistrát v plánu v letech 2016 a 2017. Prvním je les Robotka v Dubči a druhým les V Panenkách v Běchovicích. Kromě těchto dvou chystá město ještě nový projekt lesa Na Musile v Kunraticích. Letos město založilo les Blatov v Běchovicích, který má mít v konečné podobě 34 000 metrů čtverečních.

V Praze nyní připadá zhruba 0,00825 hektaru na obyvatele, tedy více než 80 metrů čtverečních. Z celkové výměry tvoří 5132 hektarů lesy, na parky a parkově upravené plochy připadají 4000 hektarů a na nelesní zvláště chráněná území 780 hektarů.

Za město se o zeleň stará mimo jiné Technická správa komunikací (TSK), která vykonává své povinnosti prostřednictvím subdodavatelů. TSK má pro letošek rozpočet na zeleň 90 milionů korun. Ve správě má 507 hektarů zeleně. Další zeleň mají na starosti například Lesy hlavního města, městské části a soukromí vlastníci.

TSK zařizuje například sekání trávy nebo prořezy uschlých větví, případně výsadbu nových stromů na místě těch pokácených. Rovněž nechává likvidovat náletové dřeviny či plevel. Ve správě má TSK 65 450 stromů a 14 366 keřů.


Další články
Nahoru