dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - zatazeno
5°C
Pražská politikaVolby 2017

V metropoli se do podzimních voleb zatím přihlásilo 11 stran a hnutí

V Praze se do podzimních voleb zatím přihlásilo 11 politických uskupení. Strany a hnutí mají ještě týden na přípravu kandidátních listin, mohou je podat do úterý 15. srpna do 16 hodin.

Na webových stránkách pražského magistrátu je dostupný seznam do voleb přihlášených uskupení, který je každý večer aktualizován. Dnes ráno podala kandidátku také KDU-ČSL, informovala ČTK Jana Masopustová z magistrátu.

Ze stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně v Praze dosud nepředložili kandidátní listinu Starostové, jejichž projekt volební dvojkoalice s KDU-ČSL koncem července zkrachoval.

Lidovci od koalice ustoupili v obavě, že se nepodaří překročit desetiprocentní hranici, kterou potřebuje dvojblok pro vstup do Sněmovny. Starostové pak odmítli variantu mít své kandidáty na kandidátních listinách lidovců, které by podporovali. V takovém případě by jim stačil zisk pěti procent. Ve volbách 2010 a 2013 kandidovala s podporou Starostů TOP 09.

Do pátku 1. září magistrát posoudí, zda jednotlivé kandidátní listiny splňují veškeré náležitosti. Pokud by některá ze stran nesplnila všechny zákonem požadované náležitosti, nebude k volbám připuštěna. V roce 2010 se tak nemohla o hlasy voličů ucházet SPR-RSČ kvůli neuhrazení registračního poplatku.

Při předčasných volbách do dolní komory Parlamentu 2013 Pražané vybírali z 21 politických uskupení. Volby v hlavním městě vyhrála TOP 09 s podporou Starostů s 23,03 procenta hlasů a získala sedm mandátů.

Se ziskem 16,46 procenta hlasů a pěti mandáty následovalo ANO 2011. Po čtyřech místech ve Sněmovně získaly ČSSD za 14,09 procenta hlasů a ODS s 11,99 procenta. Dvě křesla obsadili kandidáti KSČM. Za výsledky v Praze získali po jednom mandátu lidovci a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

15. listopadu 2018 v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

15. listopadu 2018 v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

15. listopadu 2018 v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru