dnes
Pondělí - jasno
0°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Pražská politikaVolby 2017

V metropoli se do podzimních voleb zatím přihlásilo 11 stran a hnutí

V Praze se do podzimních voleb zatím přihlásilo 11 politických uskupení. Strany a hnutí mají ještě týden na přípravu kandidátních listin, mohou je podat do úterý 15. srpna do 16 hodin.

Na webových stránkách pražského magistrátu je dostupný seznam do voleb přihlášených uskupení, který je každý večer aktualizován. Dnes ráno podala kandidátku také KDU-ČSL, informovala ČTK Jana Masopustová z magistrátu.

Ze stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně v Praze dosud nepředložili kandidátní listinu Starostové, jejichž projekt volební dvojkoalice s KDU-ČSL koncem července zkrachoval.

Lidovci od koalice ustoupili v obavě, že se nepodaří překročit desetiprocentní hranici, kterou potřebuje dvojblok pro vstup do Sněmovny. Starostové pak odmítli variantu mít své kandidáty na kandidátních listinách lidovců, které by podporovali. V takovém případě by jim stačil zisk pěti procent. Ve volbách 2010 a 2013 kandidovala s podporou Starostů TOP 09.

Do pátku 1. září magistrát posoudí, zda jednotlivé kandidátní listiny splňují veškeré náležitosti. Pokud by některá ze stran nesplnila všechny zákonem požadované náležitosti, nebude k volbám připuštěna. V roce 2010 se tak nemohla o hlasy voličů ucházet SPR-RSČ kvůli neuhrazení registračního poplatku.

Při předčasných volbách do dolní komory Parlamentu 2013 Pražané vybírali z 21 politických uskupení. Volby v hlavním městě vyhrála TOP 09 s podporou Starostů s 23,03 procenta hlasů a získala sedm mandátů.

Se ziskem 16,46 procenta hlasů a pěti mandáty následovalo ANO 2011. Po čtyřech místech ve Sněmovně získaly ČSSD za 14,09 procenta hlasů a ODS s 11,99 procenta. Dvě křesla obsadili kandidáti KSČM. Za výsledky v Praze získali po jednom mandátu lidovci a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Další články
Nahoru