dnes
Čtvrtek - jasno
15°C
zítra
Pátek - jasno
18°C
pozítří
Sobota - skorojasno
19°C
V metropoli konečně skončil trend být proti developerům, říká místostarosta Prahy 6 Stárek
Mgr. Jakub Stárek, statutární místostarosta Městské části Praha 6. Foto: archiv

V metropoli konečně skončil trend být proti developerům, říká místostarosta Prahy 6 Stárek

ODS v Praze 6 v loňských volbách uspěla, a tak se po čtyřech letech v opozici vrátila do vedení městské části. Volební lídr Jakub Stárek se stal místostarostou. Zodpovídá za územní rozvoj, veřejný prostor a smart city. V rozhovoru pro server Pražský patriot prozradil, jaké výzvy v oblasti územního rozvoje na vedení radnice čekají, pohovořil o svém vztahu k oblasti smart city a také o plánovaných pravách veřejných prostranství.

Jednou z Vašich kompetencí v Radě MČ Praha 6 je územní rozvoj. Jaké výzvy v této oblasti před Vámi, potažmo celým vedením radnice, v tomto volebním období stojí?
V Praze 6 jsou rozvojová území, která v tomto volebním období budeme řešit. Po mnoha letech v Praze konečně skončil trend zastavovat developery a pod tlakem pražské bytové krize je i u politiků chuť s tím něco dělat. Mým největším úkolem je nastavit pravidla pro spolupráci s investory, kteří mají zájem v Praze 6 stavět. Na oněch rozvojových územích mohou vyrůst byty až pro 20 tisíc obyvatel. To znamená, že Praha 6 bude potřebovat školy a školky pro tři tisíce potenciálních školáků. Je jasné, že není možné, aby se připravovala zástavba bez plánování veřejné vybavenosti. Rád bych na šestce stanovil pro všechny stejné podmínky. Pokud developer staví celý bytový komplex, dá se snadno spočítat, kolik je v místě třeba ordinací, tříd ve škole nebo třeba hřišť. Ale když se rozšiřuje zástavba u bytových domů jen o pár bytů, už se to neřeší. My bychom chtěli, aby podmínky byly jednotné pro všechny. A pokud by závazek veřejné vybavenosti investor neplnil na svých pozemcích, chci, aby přispíval do obecního fondu, ze kterého by se veřejná vybavenost podporovala.

Mediální zájem o nový územní plán Prahy, takzvaný Metropolitní plán, prozatím opadl. Probíhá totiž zpracování obrovského množství připomínek k původnímu návrhu. Vyvíjí Praha 6 v tomto ohledu nějakou aktivitu a kolik připomínek za šestou městskou část vlastně k zpracovateli odešlo?
V současné době aktivitu nevyvíjíme, potřeby a záměry Prahy 6 jsme formulovali připomínkami k dopracování Metropolitního plánu. Vloni v červnu je schválilo zastupitelstvo, a tak je budeme dále prosazovat. Celkem bylo připomínek 484, z toho zásadních bylo 82, které se musí projednávat zvlášť. Návrhy na změny stávajícího územního plánu je možné podávat už jen do června. Z hlavního města zatím neznamenávám jasnou informaci, jak to s budoucím Metropolitním a současným územním plánem bude vypadat. Oba dokumenty jsou významně odlišné a ve chvíli, kdy by Metropolitní plán začal platit, staré záměry se budou muset přepracovávat do nové podoby. Z toho pramení určitá nejistota nejen pro investory, ale i pro městskou část.

smart-lavicka-vitezne-namesti

Smart lavička na Vítězném náměstí

Zodpovídáte i za veřejný prostor. Jaké úpravy se na letošek plánují?
Máme řadu nápadů od občanů, které vzešly z participativního rozpočtu Nápad pro šestku. Budu se je snažit všechny postupně realizovat, neboť se všechny týkají vylepšení veřejného prostoru. Já je považuji za důležité, protože si je navrhli sami občané, sami o nich hlasovali a vybralo se tak to nejlepší. V letních měsících bych chtěl přinést ulic přinést trochu osvěžení a na několik míst plánujeme nainstalovat mlhoviště. Pokud bude takové horko jako vloni, bude příjemné se na hlavních komunikacích osvěžit. Z minulého volebního období bohužel mnoho připravených projektů, na které bych mohl navazovat, není. Takže začneme s přípravami na revitalizace parků, s vylepšením Dejvické ulice, budu sledovat a připomínkovat přípravy na proměnu Kulaťáku nebo aktuálně jednám s IPRem o tom, aby při revitalizaci Bělohorské zůstala zachována možnost parkování.

Ve vedení radnice Prahy 6 máte na starost i oblast smart city. Tato oblast je v posledních letech v zájmu politiků, ale ne vždy jsou projekty chváleny a přijímány jako potřebné. Jakou máte vizi, aby Praha 6 byla skutečně smart?
Aby chytré město opravdu bylo tím, co má v názvu, je potřeba dávat přednost funkčním řešením před prostým využíváním technologií. Jsem zásadně proti lavičkám a podobným věcem, které v důsledku slouží jen jako hot-spoty bez většího smyslu a jsou nezřídka na místech, kde je lidé, kteří v okolí žijí, nechtějí. Moje idea smart city je město, ve kterém se lidem bude líp žít, aniž by na první pohled věděli, čím to je. A za tím budou stát právě moderní technologie. Představte si, že přijíždíte do cíle o pár minut dřív, protože chytré programy správně synchronizují semafory a nestojíte zbytečně na červených. Nebo přijdete ke kontejnerům na tříděný odpad, a ty místo toho, aby byly pokaždé plné, budou vždycky prázdné, protože senzory to včas oznámí. Smart city by mělo směřovat také do zvýšení bezpečnosti.

ODS se po čtyřletém působení v opozici vrátila do vedení Prahy 6. Jak hodnotíte dosavadní spolupráci v rámci nové koalice?
Vstup ODSky zpět do vedení městské části způsobil, že v Praze 6 nyní máme konzistentní středopravou koalici, která reflektuje volební výsledek a může tak nejlépe hájit zájmy obyvatel Prahy 6. Obměnila se více než polovina radních a ODS se do koalice snaží přinést maximum energie a nových projektů. Jsem rád, že nenarážíme na zavřené dveře, ale naopak, u kolegů z TOPky i ze STANu je máme otevřené. O nových projektech se přemýšlí svěže a rychle se tak posunují dopředu, takže to tu velmi dobře funguje.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

Dnes v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

Dnes v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

Včera v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

Včera ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru