Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 12°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V metropoli je 34 tramvajových linek, plánují se nové
Tramvaje přestaly jezdit horní částí Václavského náměstí v roce 1980. Během pár let se tam vrátí. Foto: archiv DPP

V metropoli je 34 tramvajových linek, plánují se nové

V Praze je nyní 34 tramvajových linek (25 denních a devět nočních) s celkovou délkou 557,3 kilometru, tramvajová síť v metropoli nyní měří 142,7 kilometru. Průměrná cestovní rychlost tramvají je 18,6 km/h, ročně pražské tramvaje přepraví přes 375 milionů cestujících. Před 25 lety, 26. května 1995, byla zprovozněna nová, asi tři kilometry dlouhá tramvajová trať z Braníka do Modřan.

Tramvajová doprava v Praze je provozována od září 1875, kdy zahájila provoz první linka koněspřežné tramvaje od Národního divadla do Karlína. První elektrická tramvaj následovala v červenci 1891. Provozovatelem sítě tratí i dopravy na nich je Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), jehož stoprocentním vlastníkem je město.

Po roce 1989 bylo zprovozněno několik nových tramvajových tratí, v roce 1990 trať z Ohrady na Palmovka a z Palmovky na Balabenku. Trať z Braníka do Modřan se objevila v návrhu Elektrických podniků na rozvoj tramvajové sítě již v roce 1936, v 60. letech 20. století byl ale záměr na čas opuštěn. S výstavbou se začalo v červnu 1991 po přeložce železniční tratě u branického nádraží. Trať do Modřan pak byla zprovozněna 26. května 1995.

Po delší době byla poté nová tramvajová trať, Hlubočepy – Sídliště Barrandov, otevřena v listopadu 2003, v říjnu 2008 byl zahájen pravidelný provoz na novém úseku Laurová – Radlická a v září 2011 byla trať z Vítězného náměstí prodloužena od hotelu International do nové smyčky u plánované železniční zastávky Podbaba. V říjnu 2014 se pak tramvaje rozjely po Novém trojském mostě.

V minulých letech byly zveřejněny plány na nové tratě v Praze:

– Asi tříkilometrová trať Modřany – Libuš – Nové Dvory má spojit dnešní konečnou Levského s plánovanými stanicemi Metra D Libuš a Nové Dvory.

- Má být prodloužena stávající trať z Divoké Šárky do Sídliště Na Dědině.

– Další novou tratí by mohla být trať ze Sídliště Barrandov do Holyně a Slivence.

– Měla by být prodloužena trať na Pankráci mezi stranicemi Na Veselí a Pankrác, trať má být dále prodlužována na Budějovickou.

– V plánu je i propojit tramvají Podbabu a Bohnice. Nová trať má vést přes nový most v cípu Císařského ostrova.

– Měly by také vzniknout tramvajové trati napojující bohnické sídliště na metro v Kobylisích a spojující Podbabu a metro Dejvická se Suchdolem.

– Pražští zastupitelé letos schválili trasu tramvaje z pražské Vinohradské třídy od Národního muzea ke Státní opeře a dále k hlavnímu nádraží a do Bolzanovy.

- Vedení hlavního města chce rovněž stavět trať z Vinohradské třídy přes Václavské náměstí a napojit ji na koleje spojující Vodičkovu a Jindřišskou ulici.

– V přípravě je i projekt výstavby tramvajové tratě z Malovanky na Strahov. Tramvaje by mohly jet z Bělohorské ulice od zastávky Malovanka dále Vaníčkovou ulicí a končily by v dnešním obratišti autobusů Stadion Strahov.


Letenský tunel bude tři noci uzavřen

Včera v 09:39

Z důvodu pravidelné údržby technologie bude Letenský tunel od 20. dubna do 23. dubna vždy od 23 do 5 hodin uzavřen.

Pokračuje rekonstrukce Štěrboholské spojky

16. dubna 2021 ve 21:44

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 24. dubna další etapu rekonstrukce Štěrboholské spojky, jedné z radiál Městského okruhu na východě Prahy.

Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Bubenečský tunel bude od čtvrtka do pátku uzavřen

13. dubna 2021 v 07:57

Pravidelná údržba a kontrola technologie tunelů uzavře Bubenečský tunel od čtvrtka 15. dubna od 23 hodin do pátku 16. dubna do 5 hodin.

Noční omezení provozu v Těšnovském tunelu

12. dubna 2021 ve 20:52

Z důvodu mytí stěn a stropu bude omezen provoz v Těšnovském tunelu.

Praha 6: Anketa k zónám placeného stání

12. dubna 2021 v 09:53

Parkovací zóny jsou v Praze 6 aktuálně zavedeny na většině území městské části. Jde o části Dejvic, Bubenče, Hanspaulky, Vokovic a Veleslavína, Břevnova, Střešovic či Ořechovky.

Začne další etapa opravy Plzeňské ulice

10. dubna 2021 ve 21:27

Technická správa komunikací zahájí ve středu 14. dubna stavební práce na Plzeňské ulici v úseku Trabant muzeum – Bucharova, směr z centra. Souvislá údržba komunikace je rozdělena na dvě části a skončí do 12. května.

Uzavírka Koněvovy ulice

10. dubna 2021 v 10:20

Technická správa komunikací přejde od 26. dubna do 4. července do další části rekonstrukce Koněvovy ulice, ve které se bude kompletně rekonstruovat vozovka v úseku od ulice Rokycanova směrem nahoru po č. 41. Tyto práce si vyžádají kompletní obousměrnou uzavírku a bude znemožněn vjezd do všech...

Další články
Nahoru