Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - zatazeno 18°C
Pátek 17. 9. 2021
Svátek má Naděžda
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V metropoli je 34 tramvajových linek, plánují se nové
Tramvaje přestaly jezdit horní částí Václavského náměstí v roce 1980. Během pár let se tam vrátí. Foto: archiv DPP

V metropoli je 34 tramvajových linek, plánují se nové

V Praze je nyní 34 tramvajových linek (25 denních a devět nočních) s celkovou délkou 557,3 kilometru, tramvajová síť v metropoli nyní měří 142,7 kilometru. Průměrná cestovní rychlost tramvají je 18,6 km/h, ročně pražské tramvaje přepraví přes 375 milionů cestujících. Před 25 lety, 26. května 1995, byla zprovozněna nová, asi tři kilometry dlouhá tramvajová trať z Braníka do Modřan.

Tramvajová doprava v Praze je provozována od září 1875, kdy zahájila provoz první linka koněspřežné tramvaje od Národního divadla do Karlína. První elektrická tramvaj následovala v červenci 1891. Provozovatelem sítě tratí i dopravy na nich je Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), jehož stoprocentním vlastníkem je město.

Po roce 1989 bylo zprovozněno několik nových tramvajových tratí, v roce 1990 trať z Ohrady na Palmovka a z Palmovky na Balabenku. Trať z Braníka do Modřan se objevila v návrhu Elektrických podniků na rozvoj tramvajové sítě již v roce 1936, v 60. letech 20. století byl ale záměr na čas opuštěn. S výstavbou se začalo v červnu 1991 po přeložce železniční tratě u branického nádraží. Trať do Modřan pak byla zprovozněna 26. května 1995.

Po delší době byla poté nová tramvajová trať, Hlubočepy – Sídliště Barrandov, otevřena v listopadu 2003, v říjnu 2008 byl zahájen pravidelný provoz na novém úseku Laurová – Radlická a v září 2011 byla trať z Vítězného náměstí prodloužena od hotelu International do nové smyčky u plánované železniční zastávky Podbaba. V říjnu 2014 se pak tramvaje rozjely po Novém trojském mostě.

V minulých letech byly zveřejněny plány na nové tratě v Praze:

– Asi tříkilometrová trať Modřany – Libuš – Nové Dvory má spojit dnešní konečnou Levského s plánovanými stanicemi Metra D Libuš a Nové Dvory.

- Má být prodloužena stávající trať z Divoké Šárky do Sídliště Na Dědině.

– Další novou tratí by mohla být trať ze Sídliště Barrandov do Holyně a Slivence.

– Měla by být prodloužena trať na Pankráci mezi stranicemi Na Veselí a Pankrác, trať má být dále prodlužována na Budějovickou.

– V plánu je i propojit tramvají Podbabu a Bohnice. Nová trať má vést přes nový most v cípu Císařského ostrova.

– Měly by také vzniknout tramvajové trati napojující bohnické sídliště na metro v Kobylisích a spojující Podbabu a metro Dejvická se Suchdolem.

– Pražští zastupitelé letos schválili trasu tramvaje z pražské Vinohradské třídy od Národního muzea ke Státní opeře a dále k hlavnímu nádraží a do Bolzanovy.

- Vedení hlavního města chce rovněž stavět trať z Vinohradské třídy přes Václavské náměstí a napojit ji na koleje spojující Vodičkovu a Jindřišskou ulici.

– V přípravě je i projekt výstavby tramvajové tratě z Malovanky na Strahov. Tramvaje by mohly jet z Bělohorské ulice od zastávky Malovanka dále Vaníčkovou ulicí a končily by v dnešním obratišti autobusů Stadion Strahov.


Rada rozhodla o výběru zhotovitele P+R Nové Butovice

Včera v 07:50

Rada hl. m. Prahy rozhodla o výběru dodavatele stavby P+R záchytného parkoviště Nové Butovice. Jedná se výstavbu vícepodlažního parkovacího objektu z poloviny určeného rezidentům a z poloviny určeného jako P+R záchytné parkoviště o celkové kapacitě...

Rekonstrukce Žalovské ulice

10. září 2021 v 11:51

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. září rekonstrukci Žalovské ulice v úseku ulic Drahanská – Čimická. Stavební práce by měly skončit 30. listopadu.

Ve čtvrtek bude uzavřen Bubenečský tunel

7. září 2021 ve 21:07

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Bubenečský tunel od 9. září od 23 hodin do 10. září do 5 hodin uzavřen.

Úprava dopravy kvůli opravě v Národní

6. září 2021 ve 21:03

Z důvodu usnadnění průjezdu vozidel centrem Prahy a ve snaze vyhnout se případným problémům v dopravě byla ve spolupráci s městskou částí Praha 1 od pondělí 6. září upravena organizace dopravy v okolí ulice Národní v souvislosti s opravou mostu. Opatření potrvá podle předpokladů do 14. listopadu...

Uzavření tunelu Mrázovka od 7. září

6. září 2021 ve 20:57

Od 7. do 8. září od 23 hodin do 5 hodin bude uzavřen západní tunelový tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný s původním směrem provozu.

Nové záchytné parkoviště Hostivař 3 – sever

6. září 2021 v 05:40

Technická správa komunikací (TSK) začne 6. září se stavbou nového záchytného parkoviště „P+R Hostivař 3 – sever“ u komunikace Dolnoměcholupská, 300 metrů podél nádraží Hostivař.

Rozšíření části komunikace Bulovka

1. září 2021 ve 20:05

Technická správa komunikací (TSK) bude od 6. září rekonstruovat a rozšiřovat část ulice Bulovka, v úseku 120 metrů od křižovatky s komunikací Povltavská. Stavební práce by měly skončit k 31. října.

Další články
Nahoru