Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V městských humanitárních bytech ubytovala Praha 10 ukrajinské uprchlíky za obvyklé nájemné
Radnice Prahy 10 sídlí ve Vršovicích. Foto: Jan Puci

V městských humanitárních bytech ubytovala Praha 10 ukrajinské uprchlíky za obvyklé nájemné

Úřad Prahy 10 se včas připravil na změny, které přinesla novela zákona známého jako Lex Ukrajina. Ta změnila pravidla pomoci ukrajinským válečným uprchlíkům. Díky aktivnímu přístupu vedení městské části se podařilo uprchlíky ubytovat ve volných městských a humanitárních bytech za běžné nájemné. Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.

Desátá městská část po začátku války v únoru 2022 ubytovala několik desítek ukrajinských uprchlíků. Ti na základě vládních opatření dosud nemuseli za ubytování platit nájem. To se ale od července mění.

„Se všemi uprchlíky, kteří v Praze 10 pobývají, jsme se před tím, než nová pravidla vstoupila v platnost, dohodli na stěhování do městských bytů i na tom, že budou platit běžný nájem. Je to výhodné pro všechny – my budeme mít víc volných kapacit v Bytovém domě Malešice, kde dosud v rámci dočasné ochrany pobývali. Benefitem pro městskou část je, že získá peníze za nájem dosud prázdných bytů, ukrajinští uprchlíci zase získali ubytování, které daleko více vyhovuje jejich potřebám,“ řekl místostarosta Radek Lojda (TOP 09).

Praha 10 má ve svém bytovém fondu několik humanitárních bytů. Ty dosud nebyly pro tento účel využívány. Uprchlíci byli ubytováni v městském Bytovém domě Malešice.

„Se všemi jsme průběžně komunikovali a se všemi se nám podařilo domluvit. Praha 10 má několik humanitárních bytů, kam se mohou uprchlíci přestěhovat. Ty jsou vyčleněné přesně pro tyto účely a nájemné je zde stejné jako ve všech ostatních městských bytech,“ vysvětlil Lojda s tím, že s budoucími ukrajinskými nájemníky včas komunikoval odbor bytů a nebytových prostor a v případě potřeby byla k dispozici koordinátorka pro integraci cizinců, která je rodilá mluvčí.

Domluva byla poměrně bez problémů, i vzhledem ke snaze uprchlíků, zvláště těch mladších, mluvit českým jazykem.

Ačkoli se pravidla mění, někteří mají stále nárok na bezplatné ubytování. Jde o tzv. zranitelné skupiny. Mezi ně patří děti do 18 let, studenti českých vysokých škol, senioři nad 65 let, lidi s postižením a jejich pečující osoby, stejně jako těhotné ženy a osoby pečující o děti do šesti let.

„Změnu, kterou přinesla změna zákona Lex Ukrajina, jsme zvládli bez problémů a chaosu. Za což bych chtěl poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Bohužel, ruská agrese na Ukrajině stále pokračuje, ruská invazní armáda ničí města, infrastrukturu a nadále páchá válečné zločiny. Proto jsme a budeme solidární se všemi, kdo před těmito hrůzami utíká,“ řekl starosta Martin Valovič (ODS).

Ukrajinští váleční uprchlíci budou platit nájem 140 korun za metr čtvereční, tedy stejně, jako se platí v ostatních bytech, které Praha 10 pronajímá. Někteří z nich budou mít nárok na vyřízení pomoci s náklady na bydlení.

Anketa

Pomohl/a jste už nějakým způsobem uprchlíkům z Ukrajiny?

12.7%
(12.7%)
87.3%
(87.3%)
„V této věci se nám podařilo dotáhnout ještě jeden rest z minulého volebního období. Krátce po začátku války darovala společnost IKEA uprchlíkům prostřednictvím Červeného kříže nábytek a kuchyně. Ty tehdy v krabicích doputovaly na radnici. Bohužel se je minulému vedení nepodařilo předat. To jsme vyřešili, takže do bytů se uprchlíci nastěhovali i s dary, které před více než rokem dostali,“ dodal místostarosta a radní pro bezpečnost a bytovou politiku Radek Lojda.

V tuto chvíli má Praha 10 uzavřené nájemní smlouvy už se všemi uprchlíky, naprostá většina z nich je už i přestěhovaná.


Autor: Karel Netolický

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru