Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V městských humanitárních bytech ubytovala Praha 10 ukrajinské uprchlíky za obvyklé nájemné
Radnice Prahy 10 sídlí ve Vršovicích. Foto: Jan Puci

V městských humanitárních bytech ubytovala Praha 10 ukrajinské uprchlíky za obvyklé nájemné

Úřad Prahy 10 se včas připravil na změny, které přinesla novela zákona známého jako Lex Ukrajina. Ta změnila pravidla pomoci ukrajinským válečným uprchlíkům. Díky aktivnímu přístupu vedení městské části se podařilo uprchlíky ubytovat ve volných městských a humanitárních bytech za běžné nájemné. Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.

Desátá městská část po začátku války v únoru 2022 ubytovala několik desítek ukrajinských uprchlíků. Ti na základě vládních opatření dosud nemuseli za ubytování platit nájem. To se ale od července mění.

„Se všemi uprchlíky, kteří v Praze 10 pobývají, jsme se před tím, než nová pravidla vstoupila v platnost, dohodli na stěhování do městských bytů i na tom, že budou platit běžný nájem. Je to výhodné pro všechny – my budeme mít víc volných kapacit v Bytovém domě Malešice, kde dosud v rámci dočasné ochrany pobývali. Benefitem pro městskou část je, že získá peníze za nájem dosud prázdných bytů, ukrajinští uprchlíci zase získali ubytování, které daleko více vyhovuje jejich potřebám,“ řekl místostarosta Radek Lojda (TOP 09).

Praha 10 má ve svém bytovém fondu několik humanitárních bytů. Ty dosud nebyly pro tento účel využívány. Uprchlíci byli ubytováni v městském Bytovém domě Malešice.

„Se všemi jsme průběžně komunikovali a se všemi se nám podařilo domluvit. Praha 10 má několik humanitárních bytů, kam se mohou uprchlíci přestěhovat. Ty jsou vyčleněné přesně pro tyto účely a nájemné je zde stejné jako ve všech ostatních městských bytech,“ vysvětlil Lojda s tím, že s budoucími ukrajinskými nájemníky včas komunikoval odbor bytů a nebytových prostor a v případě potřeby byla k dispozici koordinátorka pro integraci cizinců, která je rodilá mluvčí.

Domluva byla poměrně bez problémů, i vzhledem ke snaze uprchlíků, zvláště těch mladších, mluvit českým jazykem.

Ačkoli se pravidla mění, někteří mají stále nárok na bezplatné ubytování. Jde o tzv. zranitelné skupiny. Mezi ně patří děti do 18 let, studenti českých vysokých škol, senioři nad 65 let, lidi s postižením a jejich pečující osoby, stejně jako těhotné ženy a osoby pečující o děti do šesti let.

„Změnu, kterou přinesla změna zákona Lex Ukrajina, jsme zvládli bez problémů a chaosu. Za což bych chtěl poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Bohužel, ruská agrese na Ukrajině stále pokračuje, ruská invazní armáda ničí města, infrastrukturu a nadále páchá válečné zločiny. Proto jsme a budeme solidární se všemi, kdo před těmito hrůzami utíká,“ řekl starosta Martin Valovič (ODS).

Ukrajinští váleční uprchlíci budou platit nájem 140 korun za metr čtvereční, tedy stejně, jako se platí v ostatních bytech, které Praha 10 pronajímá. Někteří z nich budou mít nárok na vyřízení pomoci s náklady na bydlení.

Anketa

Pomohl/a jste už nějakým způsobem uprchlíkům z Ukrajiny?

12.7%
(12.7%)
87.3%
(87.3%)
„V této věci se nám podařilo dotáhnout ještě jeden rest z minulého volebního období. Krátce po začátku války darovala společnost IKEA uprchlíkům prostřednictvím Červeného kříže nábytek a kuchyně. Ty tehdy v krabicích doputovaly na radnici. Bohužel se je minulému vedení nepodařilo předat. To jsme vyřešili, takže do bytů se uprchlíci nastěhovali i s dary, které před více než rokem dostali,“ dodal místostarosta a radní pro bezpečnost a bytovou politiku Radek Lojda.

V tuto chvíli má Praha 10 uzavřené nájemní smlouvy už se všemi uprchlíky, naprostá většina z nich je už i přestěhovaná.


Autor: Karel Netolický

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

Dnes v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

Dnes v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

Včera v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

17. května 2024 ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

17. května 2024 v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Další články
Nahoru