Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 10°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V městských domech na Černém Mostě byly instalovány kamery, zkouší se i na škole
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

V městských domech na Černém Mostě byly instalovány kamery, zkouší se i na škole

V městských domech na Černém Mostě byla v první polovině letošního roku dokončena instalace více než šesti stovek kamer, týkalo se to sto padesáti vchodů. Instalaci provedla pro městskou část společnost Centra. Náklady byly přes dva miliony korun. Sedmdesát procent pokryla dotace od magistrátu, zbytek byl financován z rozpočtu Prahy 14. Městská část o tom informovala ve svém časopise 14.  

„Jsem rád, že Centra vyhověla mé žádosti a investovala právě do tohoto projektu. Bezpečnostní kamery jsou důležitým pomocníkem nejen při odhalování trestných činů, ale působí i preventivně. Další prostředky jsou v letošním roce vynakládány na výměnu zámků, opravy dveří a instalaci svítidel s fotobuňkami,“ uvedl místostarosta Prahy 14 Jaromír Krátký (ODS), který má v gesci bezpečnost.

V rámci inovace kamerových systémů na Černém Mostě byly inovovány i systémy střežící podzemní garáže ve správě společnosti Správa majetku Praha 14 .

Podle Krátkého byly záznamy už byly využity při prošetřování podezření na odcizení auta, v domech díky nim bylo odhaleno několik případů vandalismu.

„Vzhledem k tomu, že systém je centralizovaný, lze v záznamech snadno vyhledávat. Spolupráce správce systému s policí je samozřejmostí, z meziročního srovnání dat je již teď zřejmé, že se situace zlepšila a instalace kamerového systému je přínosem,“ podotkl. 

Kamery byly také instalovány na plášť budovy ZŠ Generála Janouška. Zkušební provoz celkem šestnácti kamer začal letos na jaře. „Jedná se o inovativní systém, který na školní budově realizujeme jako první v Praze a pravděpodobně i v rámci ČR. Tyto kamery mají chytré analytické schopnosti. Dokážou tak nejen pořizovat záznam, ale také některé typy protiprávního jednání rozpoznat a ihned nahlásit bezpečnostní agentuře. Nejedná se o analýzu obličejů, ale pohybu,“ sdělil místostarosta pro časopis 14.

Systém podle něj bude v budoucnu možné projit se systémy městské a státní policie a rozšířit ho na další školy.


Autor: TZ, red

Nahrávací studio nejen pro online výuku

Včera v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

Včera v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

Včera v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

Včera v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

Včera v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

Včera v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Festival tuzemských řemeslných destilátů Pálenka fest

21. září 2022 v 10:11

Lihovárek.cz, prodejce tuzemských řemeslných destilátů, pořádá první ročník festivalu pálenek v Česku. Pálenka fest, unikátní událost podporující české lihovarnictví, proběhne 8. října v Pražské tržnici v Holešovicích. Návštěvníci budou mít možnost na jednom místě ochutnat ty nejlepší produkty,...

Další články
Nahoru