Dnes Sobota - jasno 26°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 25°C
Sobota 13. 8. 2022
Svátek má Alena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V městských bytech se výrazně zvýší nájemné, někde až o tisíce korun měsíčně
Ilustrační foto: archiv

V městských bytech se výrazně zvýší nájemné, někde až o tisíce korun měsíčně

Pražští radní schválili úpravu nájemného v městských bytech. Základní nájemné se zvýší a bude odpovídat polovině aktuálních tržních cen, což magistrát spočítal na 164 korun za metr čtvereční a měsíc pro širší centrum a 132 korun pro zbytek metropole. Zároveň bude možné požádat o slevu.

Změna se zatím bude týkat pouze nově uzavíraných smluv, u stávajících nájemníků radní kvůli pandemii koronaviru plánují změny později.

U většiny městských bytů je v současnosti nájemné nastaveno ve výši 56 až 73 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu za měsíc. Taková výše nájemného je podle vedení metropole dlouhodobě neudržitelná.

Během posledních 15 let nedocházelo u magistrátních bytů téměř k žádným změnám, ač ceny bytů v mezidobí vzrostly o 140 procent. Město chce z nájmů bytů získávat dostatek prostředků na průběžnou údržbu bytového fondu i na novou bytovou výstavbu. K letošnímu lednu podle schváleného materiálu dosahovaly požadavky na opravy bytů částky 650 milionů korun.

Ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy byla stanovena základní výše nájemného na úrovni poloviny aktuálních tržních cen, a to ve dvou pásmech: širší centrum Prahy (164 korun/m2) a zbytek Prahy (132 Kč/m2). Nově byl stanoven systém slev na nájemném pro nízkopříjmové domácnosti. Senioři a nájemníci bezbariérových bytů budou mít nižší nájemné automaticky.

„Díky nově stanovené výši nájemného v městských bytech bude bydlení pro nájemníky pořád velmi dostupné, ale zároveň se zvýší příjmy města na údržbu a rozšiřování bytového fondu. Nová výše nájemného se mnohem blíže podobá výši nájmů nastavenou na úrovni městských částí,“ uvedl pražský radní pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský (Piráti).

Magistrát má asi 7700 bytů. U 5300 z nich je podle schváleného usnesení nájemné nastaveno mezi 56 a 73 za metr čtvereční. U 1025 bytů je nájemné mezi 117 a 148 korunami za metr. Dalších více než 23 000 bytů mají městské části, které si výši nájemného stanovují samy.

Podle místopředsedy ČSSD a ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka je plánované zdražení nájemného v pražských obecních bytech ,naprosto asociálním krokem´, který navíc v současné době povede k vážným finančním problémům u řady nájemníků v hlavním městě.

„Musím říci, že mi zůstává rozum stát. Všichni se snažíme najít cesty, jak lidem ulevit a jak jim vyjít vstříc v současné době, kdy se ekonomika kvůli pandemii koronaviru téměř zastavila. Pražští radní se ale rozhodli jít naprosto opačným směrem a v době hluboké ekonomické krize, kdy je bydlení jedním z nejpalčivějších problémů, se rozhodli ztrojnásobit nájemné. Nejde jen o to, že nájemníci v městských bytech zaplatí trojnásobek současné částky, je to i vzkaz pro realitní kanceláře a pro spekulanty, aby nájemné nesnižovali,“ uvedl Petříček.

Podle dřívějších informací magistrát asi 1400 bytů pronajímá zástupcům potřebných profesí, jako jsou zdravotníci, policisté, hasiči nebo učitelé. Přes 600 bytů je určeno seniorům a 400 lidem se zdravotním postižením.

Dále město 370 bytů poskytuje sociálně slabým nájemníkům a 200 pronajalo na základě výběrového řízení. Ve zbytku ze 7700 bytů bydlí nájemníci s historickými nájemními smlouvami, případně jsou prázdné a město je postupně rekonstruuje a pronajímá.


Autor: Jan Puci

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Další články
Nahoru