dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
12°C
V Malostranské Besedě se vzpomínalo na Václava Havla. Mladí tvůrci ho uctili baladou
Natáčení klipu Vláda dušiček. Foto: Jiří Zídek

V Malostranské Besedě se vzpomínalo na Václava Havla. Mladí tvůrci ho uctili baladou

Včera se uskutečnil v Malostranské Besedě křest DVD s videoklipem k poetické baladě Michala Horáčka s názvem Vláda dušiček. Horáčkův text zhudebnil mladý skladatel Zdeněk Beran, režie videoklipu se ujal Mikoláš Orlický. Mladí tvůrci tuto poetickou baladu o dušičkovém čase věnovali vzpomínce na zesnulého prezidenta Václava Havla. Klip oficiálně zaštítila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Videoklip Vláda dušiček vznikl téměř rok po té, co se poetický text Michala Horáčka dočkal zhudebnění. „Balady Českého kalendáře mají přes 1 100 zhudebnění od několika set tvůrců. Žádostí o uskutečnění klipu není málo, ale vždycky to narazí na překážky, a nejen finanční: zprodukovat něco takového na úrovni, kterou bych schválil a osobně garantoval, je mimořádně náročné. O to víc mě těší, že to dokázal pan Beran se svým týmem,“ říká ke klipu Michal Horáček, který tuto baladu začlenil ke svému novému albu Český kalendář.

Svým sametovým chraplákem dodává písni charakter zpěvák František Segrado, kterého doprovází vokál Gabriely Urbánkové ze skupiny Glanc. Ve videoklipu Mikoláše Orlického si zahrála hlavní roli Ivana Chýlková. Bez nároku na honorář tak podpořila počin mladých tvůrců.

Co ji k tomu vedlo? „Naléhavý mail, který mě svým svatým nadšením rozesmál. Z jeho tlaku jsem pochopila, že když se nezúčastním, můj život vlastně nemá cenu,“ s úsměvem dodává Chýlková. V klipu pak dále účinkovala sólistka Baletu Národního divadla Zuzana Šimáková.

Zhudebněnou baladu a videoklip autoři věnují prezidentovi Václavu Havlovi jako vzpomínku před blížícím se výročím jeho smrti. Díky tomu záštitu nad videoklipem převzala Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.


Další články
Nahoru