dnes
Středa - zatazeno
14°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
17°C
pozítří
Pátek - oblacno
17°C
V malešickém zámku se usídlí centrum pro bezdomovce
Zámek Malešice, pohled od jihu. Foto: Wikimedia Commons / ŠJů - CC BY-SA 3.0

V malešickém zámku se usídlí centrum pro bezdomovce

V areálu malešického zámku v Praze vznikne denní centrum, které bude zajišťovat služby pro lidi bez domova. Svěření budovy městské organizaci Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), která se postará o její rekonstrukci a provoz centra, včera schválili zastupitelé. Krok kritizovali zástupci Prahy 10, kteří si stěžovali na to, že s nimi a s místními obyvateli magistrát svůj postup nekonzultoval.

V denních centrech se mohou lidé bez domova například umýt a najíst, pracovníci jim také pomáhají s návratem do běžného života. Rekonstrukce domu v Malešicích by podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) měla vyjít na 22 milionů korun a bude zahrnovat opravu střechy, výměnu oken, zateplení, nové podlahy a změnu vnitřních dispozic domu.

Součástí nového zařízení má být i noclehárna. Kapacita centra má být 30 lidí. Ve zbytku areálu zámku město ve spolupráci s městskou částí připravuje komunitní centrum.

Postup magistrátu kritizovala starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta). „O úmyslu rekonstruovat budovu v Malešicích pro účely denního centra se bohužel dozvídám z dotazů občanů, kteří si to přečetli v médiích. Jednání s naším zodpovědným radním byla zahájena teprve v minulém týdnu," uvedla.

Dodala, že není proti budování denních center a plán podporuje, ale podobné projekty je nutné podrobně a včas projednat s městskou částí a s místními obyvateli. Neúspěšně požádala o odklad tisku do listopadového zastupitelstva.

Johnová v reakci uvedla, že neprojednání s radnicí bylo dáno i hektickou situací danou epidemií, v důsledku které je také důležité zajistit fungování centra ještě pro letošní zimu. Dodala, že má jít o službu pro lidi, kteří už se v oblasti nacházejí a její zřízení místní situaci například s hygienou či bezpečností zlepší.

„To není služba jen pro ty lidi, to je i služba pro veřejnost," uvedla. To, že se podobná diskuse vůbec vede, je podle ní důsledek snahy některých lidí v souvislosti s podobnými zařízeními rozdmýchávat hysterii.

Radní kritizoval i její kolega z rady Jan Chabr (TOP 09). Řekl, že s ním ani s orgány řešícími městský majetek nikdo krok neřešil. „Opravdu to nejde dělat tak, že si každý radní vybere zajímavý objekt a šoupne si ho svojí příspěvkové organizaci," řekl.

Podobnou výtku měl i u jiného včerejšího tisku Johnové, který zahrnoval přidělení budovy na Smíchově zdravotnické příspěvkové organizaci.

V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí.

 Přímo na ulici jich přespává asi třetina, další využívají různé typy sociálních služeb či dočasného ubytování.


Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

Včera v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

Včera v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Praha 4: Park Jezerka bude krásnější. Zapojte se do ankety

19. října 2020 v 16:57

Praha 4 připravuje postupnou revitalizaci unikátního parku Jezerka, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Další články
Nahoru