Dnes Středa - jasno 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V malešickém zámku se usídlí centrum pro bezdomovce
Zámek Malešice, pohled od jihu. Foto: Wikimedia Commons / ŠJů - CC BY-SA 3.0

V malešickém zámku se usídlí centrum pro bezdomovce

V areálu malešického zámku v Praze vznikne denní centrum, které bude zajišťovat služby pro lidi bez domova. Svěření budovy městské organizaci Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), která se postará o její rekonstrukci a provoz centra, včera schválili zastupitelé. Krok kritizovali zástupci Prahy 10, kteří si stěžovali na to, že s nimi a s místními obyvateli magistrát svůj postup nekonzultoval.

V denních centrech se mohou lidé bez domova například umýt a najíst, pracovníci jim také pomáhají s návratem do běžného života. Rekonstrukce domu v Malešicích by podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) měla vyjít na 22 milionů korun a bude zahrnovat opravu střechy, výměnu oken, zateplení, nové podlahy a změnu vnitřních dispozic domu.

Součástí nového zařízení má být i noclehárna. Kapacita centra má být 30 lidí. Ve zbytku areálu zámku město ve spolupráci s městskou částí připravuje komunitní centrum.

Postup magistrátu kritizovala starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta). „O úmyslu rekonstruovat budovu v Malešicích pro účely denního centra se bohužel dozvídám z dotazů občanů, kteří si to přečetli v médiích. Jednání s naším zodpovědným radním byla zahájena teprve v minulém týdnu," uvedla.

Dodala, že není proti budování denních center a plán podporuje, ale podobné projekty je nutné podrobně a včas projednat s městskou částí a s místními obyvateli. Neúspěšně požádala o odklad tisku do listopadového zastupitelstva.

Johnová v reakci uvedla, že neprojednání s radnicí bylo dáno i hektickou situací danou epidemií, v důsledku které je také důležité zajistit fungování centra ještě pro letošní zimu. Dodala, že má jít o službu pro lidi, kteří už se v oblasti nacházejí a její zřízení místní situaci například s hygienou či bezpečností zlepší.

„To není služba jen pro ty lidi, to je i služba pro veřejnost," uvedla. To, že se podobná diskuse vůbec vede, je podle ní důsledek snahy některých lidí v souvislosti s podobnými zařízeními rozdmýchávat hysterii.

Radní kritizoval i její kolega z rady Jan Chabr (TOP 09). Řekl, že s ním ani s orgány řešícími městský majetek nikdo krok neřešil. „Opravdu to nejde dělat tak, že si každý radní vybere zajímavý objekt a šoupne si ho svojí příspěvkové organizaci," řekl.

Podobnou výtku měl i u jiného včerejšího tisku Johnové, který zahrnoval přidělení budovy na Smíchově zdravotnické příspěvkové organizaci.

V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí.

 Přímo na ulici jich přespává asi třetina, další využívají různé typy sociálních služeb či dočasného ubytování.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

17. ledna 2021 ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru