Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 11°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V malešickém zámku se usídlí centrum pro bezdomovce
Zámek Malešice, pohled od jihu. Foto: Wikimedia Commons / ŠJů - CC BY-SA 3.0

V malešickém zámku se usídlí centrum pro bezdomovce

V areálu malešického zámku v Praze vznikne denní centrum, které bude zajišťovat služby pro lidi bez domova. Svěření budovy městské organizaci Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), která se postará o její rekonstrukci a provoz centra, včera schválili zastupitelé. Krok kritizovali zástupci Prahy 10, kteří si stěžovali na to, že s nimi a s místními obyvateli magistrát svůj postup nekonzultoval.

V denních centrech se mohou lidé bez domova například umýt a najíst, pracovníci jim také pomáhají s návratem do běžného života. Rekonstrukce domu v Malešicích by podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) měla vyjít na 22 milionů korun a bude zahrnovat opravu střechy, výměnu oken, zateplení, nové podlahy a změnu vnitřních dispozic domu.

Součástí nového zařízení má být i noclehárna. Kapacita centra má být 30 lidí. Ve zbytku areálu zámku město ve spolupráci s městskou částí připravuje komunitní centrum.

Postup magistrátu kritizovala starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta). „O úmyslu rekonstruovat budovu v Malešicích pro účely denního centra se bohužel dozvídám z dotazů občanů, kteří si to přečetli v médiích. Jednání s naším zodpovědným radním byla zahájena teprve v minulém týdnu," uvedla.

Dodala, že není proti budování denních center a plán podporuje, ale podobné projekty je nutné podrobně a včas projednat s městskou částí a s místními obyvateli. Neúspěšně požádala o odklad tisku do listopadového zastupitelstva.

Johnová v reakci uvedla, že neprojednání s radnicí bylo dáno i hektickou situací danou epidemií, v důsledku které je také důležité zajistit fungování centra ještě pro letošní zimu. Dodala, že má jít o službu pro lidi, kteří už se v oblasti nacházejí a její zřízení místní situaci například s hygienou či bezpečností zlepší.

„To není služba jen pro ty lidi, to je i služba pro veřejnost," uvedla. To, že se podobná diskuse vůbec vede, je podle ní důsledek snahy některých lidí v souvislosti s podobnými zařízeními rozdmýchávat hysterii.

Radní kritizoval i její kolega z rady Jan Chabr (TOP 09). Řekl, že s ním ani s orgány řešícími městský majetek nikdo krok neřešil. „Opravdu to nejde dělat tak, že si každý radní vybere zajímavý objekt a šoupne si ho svojí příspěvkové organizaci," řekl.

Podobnou výtku měl i u jiného včerejšího tisku Johnové, který zahrnoval přidělení budovy na Smíchově zdravotnické příspěvkové organizaci.

V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí.

 Přímo na ulici jich přespává asi třetina, další využívají různé typy sociálních služeb či dočasného ubytování.


Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru