Dnes Neděle - skorojasno 16°C
Zítra Pondělí - oblacno 15°C
Neděle 2. 10. 2022
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V malešické spalovně hořela technologie, odhad škody je stovky milionů korun
Požár v malešické spalovně. Foto: HZS Praha

V malešické spalovně hořela technologie, odhad škody je stovky milionů korun

V jedné z budov spalovny v Malešicích hořela technologie. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek. Požár způsobí podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam.

Při dokončovacích pracích v rámci rekonstrukce ZEVO Malešice došlo dnes zřejmě ke vznícení pogumované nádoby. Nehořel tedy odpad. Neprodleně po 15. hodině byly přivolány hasičské jednotky. 

„Na místo bylo postupně vysláno deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. 

Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pět pater vysoké technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu.

Hasiči zasahovali v několika úsecích vnitřkem budovy i po výškové technice. „Chemická služba proměřila ovzduší v několika zasažených částech s negativním výsledkem. Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat,“ řekl Kavka.

Plameny hasiči dostali pod kontrolu před 17. hodinou, požár se nešířil a zplodiny hoření unikaly do ovzduší jen minimálně. Následovalo dohašování skrytých ohnisek a kontrola termokamerou. 

„Škoda se odhaduje na stovky miliónů korun, příčina bude předmětem zítřejšího došetření,“ dodal Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam.

„V dalších dnech se uvidí, ale řešíme to a jsme na to připraveni," řekl. „Můžu potvrdit, že predikce škody ve výši několik stovek milionů korun se bohužel zdá jako reálná," uvedl dále.

Ve spalovně v Malešicích končí naprostá většina pražského odpadu. Provozují ji Pražské služby, které mají na starost svoz a likvidaci odpadu v metropoli. Firmu vlastní hlavní město.


Autor: red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru