Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V malešické spalovně hořela technologie, odhad škody je stovky milionů korun
Požár v malešické spalovně. Foto: HZS Praha

V malešické spalovně hořela technologie, odhad škody je stovky milionů korun

V jedné z budov spalovny v Malešicích hořela technologie. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek. Požár způsobí podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam.

Při dokončovacích pracích v rámci rekonstrukce ZEVO Malešice došlo dnes zřejmě ke vznícení pogumované nádoby. Nehořel tedy odpad. Neprodleně po 15. hodině byly přivolány hasičské jednotky. 

„Na místo bylo postupně vysláno deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. 

Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pět pater vysoké technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu.

Hasiči zasahovali v několika úsecích vnitřkem budovy i po výškové technice. „Chemická služba proměřila ovzduší v několika zasažených částech s negativním výsledkem. Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat,“ řekl Kavka.

Plameny hasiči dostali pod kontrolu před 17. hodinou, požár se nešířil a zplodiny hoření unikaly do ovzduší jen minimálně. Následovalo dohašování skrytých ohnisek a kontrola termokamerou. 

„Škoda se odhaduje na stovky miliónů korun, příčina bude předmětem zítřejšího došetření,“ dodal Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam.

„V dalších dnech se uvidí, ale řešíme to a jsme na to připraveni," řekl. „Můžu potvrdit, že predikce škody ve výši několik stovek milionů korun se bohužel zdá jako reálná," uvedl dále.

Ve spalovně v Malešicích končí naprostá většina pražského odpadu. Provozují ji Pražské služby, které mají na starost svoz a likvidaci odpadu v metropoli. Firmu vlastní hlavní město.


Autor: red

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru