dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
V listopadu byla dokončena demolice fronty na maso. Stalin se tak na Letné dlouho „neohřál“
Sousoší na Letné v čele se Stalinem. Zdroj: Miroslav Vopata / Wikimedia Commons

V listopadu byla dokončena demolice fronty na maso. Stalin se tak na Letné dlouho „neohřál“

Největší skupinové sousoší v Evropě, Stalinův pomník, bylo na Letné slavnostně odhaleno v květnu 1955. V říjnu 1962 byla zahájena jeho demolice, která byla dokončena o měsíc později.

Přesně před jednapadesáti lety probíhaly na Letné dokončovací práce na odstraňování Stalinova pomníku, pro který se zažil lidový název fronta na maso. Za sochou sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina totiž stáli v řadě zástupci společenských tříd.

Na centrum Prahy se tak z Letné dívali kromě Stalina také sovětský dělník, vědec, kolchoznice, rudoarmějec, československý dělník, rolnice, novátor a vojín.

Vlastní sousoší bylo 15,5 metrů vysoké, 12 metrů široké a 22 metrů dlouhé. Sochařem monumentu byl Otakar Švec, který ještě před odhalením spáchal se svojí manželkou sebevraždu.  

Českoslovenští komunisté byli nuceni pomník zlikvidovat po té, kdy byl Stalinovým nástupcem Chruščovem odsouzen takzvaný Stalinův kult osobnosti. Pomník byl odstřelován několik týdnů.

Před rokem 1989 se uvažovalo o postavení dalšího monumentu na Letné, sametová revoluce dala těmto plánům definitivní stop. Na podstavci je již dvaadvacet let pohyblivý metronom sochaře Vratislava Nováka.


Další články
Nahoru