dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
V lichou levý, v sudou pravý. Praha má nová pravidla pro pouliční umění
Na tyto bubliny si návštěvníci centra stěžují. Při zásahu mohou poničit oblečení. Foto: Zlata Jílková

V lichou levý, v sudou pravý. Praha má nová pravidla pro pouliční umění

Pouliční umělci by měli od března příštího roku vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém. Vyhlášku, kterou schválili pražští radní, ještě musí potvrdit zastupitelé. Zároveň budou zakázaná vystoupení se zvířaty, na území památkové rezervace bicí nástroje, dudy, pikoly a hoboje, saxofony bez dusítek a elektrické zesilovače.

Pouliční umění neboli busking Praha reguluje od roku 2013, občané zejména Prahy 1 si od té doby stěžují na hluk či stále se opakující hudební produkci. Nově tak vyhláška vystupování omezila místně i časově. „Pro rozdělení plochy města byla zvolena přirozená hranice tvořená tokem řeky Vltavy," píše se v důvodové zprávě k usnesení rady. V liché hodiny bude možné hrát na levém břehu řeky, v sudé na pravém. Doba produkcí je stanovena od 09 do 21 hodin.

Nově také vyhláška zakazuje hrát u škol, vystupování bude možné jen o víkendu, státních svátcích nebo v době školních prázdnin. Vyhláška stanoví i seznam míst, kde je pouliční umění zakázáno úplně nebo bez hudebních vystoupení. Oproti stávající úpravě přibylo náměstí I. P. Pavlova, Jugoslávská ulice a Tylovo náměstí v Praze 2.

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město již loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je busking zcela zakázán, nebo částečně omezen.

Zpěv či hra na hudební nástroj jsou již zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí, v Husově, Jilské nebo Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.


Další články
Nahoru