Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V libeňské barokní památce je čtenářům k dispozici nová pobočka knihovny
Libeňská pobočka knihovny vznikla v budově barokního mlýna. Foto: se souhlasem Městské knihovny v Praze

V libeňské barokní památce je čtenářům k dispozici nová pobočka knihovny

Čtenářům se v pondělí 24. července hodinu po poledni ve zkušebním provozu otvírá nová pobočka Městské knihovny Praha (MKP) v barokním Velkém (Löwitově) mlýně v Libni. Součástí pobočky je rovněž kavárna. Slavnostní otevření se uskuteční 4. září odpoledne. Informovali o tom mluvčí MKP Lenka Hanzlíková a mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Knihovna s kavárnou budou otevřeny denně, což v jiné pobočce MKP dosud není. Náklady na vybudování knihovny byly deset milionů korun.

Velký (Löwitův) mlýn je barokní památka, která od 16. století stojí na břehu říčky Rokytky v Libni v Praze 8. Dlouhá léta byla budova mlýna prázdná. V roce 2022 uzavřela osmá městská část smlouvu se Spolkem Velký mlýn, který zahájil adaptaci mlýna na kulturní centrum. První část úprav je hotova a předposlední červencové pondělí zahájí provoz knihovna a kavárna.  

„Jsem velmi rád, že tato krásná historická stavba s pohnutou historií našla smysluplné využití, které významně rozšíří nabídku kulturních aktivit v centrální oblasti naší městské části,” řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). 

„Se spolkem Velký mlýn již nyní probíhá spolupráce na některých akcích. Rád bych připomněl například oslavy Operace Anthropoid, které ve mlýně a blízkém okolí proběhly v loňském roce. Tuto formu spolupráce bychom chtěli do budoucna dále rozvíjet,“ dodal. 

Prázdninový program Prahy 8 pak v blízkém okolí Velkého mlýna počítá například s projekcemi Letního kina nebo zahájení cyklomaratonu. 

Kulturní akce se stanou hlavní náplní činnosti Kulturního centra Velký mlýn. „Velký mlýn je skvělé místo pro konání akcí. Ověřili jsme si to nedávno při akci Open House Prague a spolupráce se rozvíjí s dalšími organizacemi, kterým bychom mlýn rádi nabídli k realizaci jejich akcí,” řekla Barbora Růžičková ze Spolku Velký mlýn.  

„Jednou z velmi vydařených akcí byla oslava 20. výročí organizace NAUTIS, která se zabývá podporou lidí s poruchou autistického spektra. Zajímavé aktivity také chystáme s partnery projektu Zastavení ve mlýně, kterými jsou Městská knihovna v Praze a Rádio Junior,” dodala.  O prázdninách proběhne ve Mlýně například deskohraní nebo swap (výměna) knih. 

Knihovna a kavárna otevřou v pondělí 24. července a po zbytek prázdnin bude probíhat zkušební provoz. Slavnostní otevření je naplánováno na pondělí 4. září odpoledne. „Velký mlýn je velmi netypická pobočka, která v jednom prostoru propojuje knihovnu s kavárnou. Knihovna tak bude otevřená stejně jako kavárna, tedy 7 dní v týdnu, od rána do večera,“ uvedl ředitel MKP Tomáš Řehák. 

Takový formát služeb podle něj instituce doposud nenabízí. „Prázdniny proto vnímáme jako čas pro pilotní provoz, který ukáže, jak provozní nastavení případně upravit, aby služby knihovny opravdu vyhovovaly lidem,” dodal Řehák.  

„Knihovníci se na čtenáře těší od pondělí do pátku od 14 do 17 hodin. V ostatních hodinách je knihovna přístupná, ale služby poskytuje v samoobslužném režimu, případně s knihovníkem na telefonu,” vysvětlila Nikola Balcarová, vedoucí knihovny ve Velkém mlýně. 

Knihovna podle ní nabídne veřejnosti výběr z 3800 svazků, připojení na wi-fi, možnost využít příjemné sezení, nebo kout pro děti. „Těším se, že cestu si k nám najdou obyvatelé Libně i širšího okolí, senioři, maminky s dětmi, ale také školy, pro které chystáme od nového školního roku nabídku tematických programů,” doplnila plány knihovny Balcarová. 

Kulturní centrum Velký mlýn  

U Českých loděnic 40, Praha 8-Libeň 

Otevírací doba knihovny a kavárny

Po 13 – 20, Út – Ne 9 – 20 

Asistence knihovníka 

Osobně: po-pá 14 – 17 hodin 

Telefonicky: po-pá 9 – 20; sobota 13 – 18 (od září) na čísle 222 113 555  

Velikost plochy a nabídka fondu: 250 m(plocha knihovny), 3800 svazků 

Architektonický návrh: AFI architects

Realizace stavby: StavRea, s.r.o.

Realizace interiéru: Jan Vrtěl

Náklady na dokončenou fázi adaptace: 10 milionů korun (projekt, stavba, interiér) 

Zdroj : MPK

Městskou knihovnu v Praze zřizuje hlavní město a je největší českou veřejnou knihovnou co do počtu čtenářů a provedených výpůjček. MKP má hlavní sídlo na Mariánském náměstí a provozuje, včetně Löwitova mlýnu, dalších 47 poboček. Její knihovní fond je třetí největší v Česku po Národní knihovně a Moravské zemské knihovně v Brně.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru