Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V libeňské barokní památce je čtenářům k dispozici nová pobočka knihovny
Libeňská pobočka knihovny vznikla v budově barokního mlýna. Foto: se souhlasem Městské knihovny v Praze

V libeňské barokní památce je čtenářům k dispozici nová pobočka knihovny

Čtenářům se v pondělí 24. července hodinu po poledni ve zkušebním provozu otvírá nová pobočka Městské knihovny Praha (MKP) v barokním Velkém (Löwitově) mlýně v Libni. Součástí pobočky je rovněž kavárna. Slavnostní otevření se uskuteční 4. září odpoledne. Informovali o tom mluvčí MKP Lenka Hanzlíková a mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Knihovna s kavárnou budou otevřeny denně, což v jiné pobočce MKP dosud není. Náklady na vybudování knihovny byly deset milionů korun.

Velký (Löwitův) mlýn je barokní památka, která od 16. století stojí na břehu říčky Rokytky v Libni v Praze 8. Dlouhá léta byla budova mlýna prázdná. V roce 2022 uzavřela osmá městská část smlouvu se Spolkem Velký mlýn, který zahájil adaptaci mlýna na kulturní centrum. První část úprav je hotova a předposlední červencové pondělí zahájí provoz knihovna a kavárna.  

„Jsem velmi rád, že tato krásná historická stavba s pohnutou historií našla smysluplné využití, které významně rozšíří nabídku kulturních aktivit v centrální oblasti naší městské části,” řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). 

„Se spolkem Velký mlýn již nyní probíhá spolupráce na některých akcích. Rád bych připomněl například oslavy Operace Anthropoid, které ve mlýně a blízkém okolí proběhly v loňském roce. Tuto formu spolupráce bychom chtěli do budoucna dále rozvíjet,“ dodal. 

Prázdninový program Prahy 8 pak v blízkém okolí Velkého mlýna počítá například s projekcemi Letního kina nebo zahájení cyklomaratonu. 

Kulturní akce se stanou hlavní náplní činnosti Kulturního centra Velký mlýn. „Velký mlýn je skvělé místo pro konání akcí. Ověřili jsme si to nedávno při akci Open House Prague a spolupráce se rozvíjí s dalšími organizacemi, kterým bychom mlýn rádi nabídli k realizaci jejich akcí,” řekla Barbora Růžičková ze Spolku Velký mlýn.  

„Jednou z velmi vydařených akcí byla oslava 20. výročí organizace NAUTIS, která se zabývá podporou lidí s poruchou autistického spektra. Zajímavé aktivity také chystáme s partnery projektu Zastavení ve mlýně, kterými jsou Městská knihovna v Praze a Rádio Junior,” dodala.  O prázdninách proběhne ve Mlýně například deskohraní nebo swap (výměna) knih. 

Knihovna a kavárna otevřou v pondělí 24. července a po zbytek prázdnin bude probíhat zkušební provoz. Slavnostní otevření je naplánováno na pondělí 4. září odpoledne. „Velký mlýn je velmi netypická pobočka, která v jednom prostoru propojuje knihovnu s kavárnou. Knihovna tak bude otevřená stejně jako kavárna, tedy 7 dní v týdnu, od rána do večera,“ uvedl ředitel MKP Tomáš Řehák. 

Takový formát služeb podle něj instituce doposud nenabízí. „Prázdniny proto vnímáme jako čas pro pilotní provoz, který ukáže, jak provozní nastavení případně upravit, aby služby knihovny opravdu vyhovovaly lidem,” dodal Řehák.  

„Knihovníci se na čtenáře těší od pondělí do pátku od 14 do 17 hodin. V ostatních hodinách je knihovna přístupná, ale služby poskytuje v samoobslužném režimu, případně s knihovníkem na telefonu,” vysvětlila Nikola Balcarová, vedoucí knihovny ve Velkém mlýně. 

Knihovna podle ní nabídne veřejnosti výběr z 3800 svazků, připojení na wi-fi, možnost využít příjemné sezení, nebo kout pro děti. „Těším se, že cestu si k nám najdou obyvatelé Libně i širšího okolí, senioři, maminky s dětmi, ale také školy, pro které chystáme od nového školního roku nabídku tematických programů,” doplnila plány knihovny Balcarová. 

Kulturní centrum Velký mlýn  

U Českých loděnic 40, Praha 8-Libeň 

Otevírací doba knihovny a kavárny

Po 13 – 20, Út – Ne 9 – 20 

Asistence knihovníka 

Osobně: po-pá 14 – 17 hodin 

Telefonicky: po-pá 9 – 20; sobota 13 – 18 (od září) na čísle 222 113 555  

Velikost plochy a nabídka fondu: 250 m(plocha knihovny), 3800 svazků 

Architektonický návrh: AFI architects

Realizace stavby: StavRea, s.r.o.

Realizace interiéru: Jan Vrtěl

Náklady na dokončenou fázi adaptace: 10 milionů korun (projekt, stavba, interiér) 

Zdroj : MPK

Městskou knihovnu v Praze zřizuje hlavní město a je největší českou veřejnou knihovnou co do počtu čtenářů a provedených výpůjček. MKP má hlavní sídlo na Mariánském náměstí a provozuje, včetně Löwitova mlýnu, dalších 47 poboček. Její knihovní fond je třetí největší v Česku po Národní knihovně a Moravské zemské knihovně v Brně.


Autor: Jan Puci

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

Dnes v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

Dnes v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

Dnes v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

Včera ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

26. září 2023 v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Další články
Nahoru