Dnes Pátek - polojasno 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Letňanech ozdobili raritní vánoční strom, má dva kmeny
Zdobení vánočního stromu se dvěma kmeny. Foto(2x): Pavel Kyselák

V Letňanech ozdobili raritní vánoční strom, má dva kmeny

Městská část Praha 18 má ve své lokalitě hnedle dva oficiální vánoční stromy. Již nazdobený symbol Vánoc stojí přímo před radnicí a váže se k němu jedna zvláštnost. Vyšlechtěný smrk s nádechem do stříbrna totiž není žádná „navážka“, ale už mnoho let zde tento „chlapák“ trvale roste. Slavnostní rozsvícení tohoto vánočního stromu je naplánováno na neděli 28. listopadu.

Druhý oficiální vánoční strom stojí na místě takzvaného nového vstupu do Letňan, náměstíčka v sousedství Tupolevovy ulice. Ve skutečnosti jde však o smrk „dvoják“. Z jeho hlavního kmene totiž do nebe vyrostly dvojčata – dva stonky.  Jde o místní zdroj z ulice Běloveská. 

„Došla nám žádost o jeho pokácení, protože rostl v těsné blízkosti plotu a garáže jednoho z místních obyvatel a kořeny stromu už úplně trhaly okolí včetně té garáže. Po kontrole uvedeného stavu odbor životního prostředí vydal povolení k jeho pokácení. Vše se sice řešilo během léta, nicméně jsme si řekli, že s kácením počkáme do Vánoc a alespoň ten strom v předvánoční době vhodně využijeme,“ uvedl Marek Havel z odboru hospodářské správy a investic letňanské radnice.

vanocni-strom-dvojak „Jediné co nás od toho odrazovalo, byl právě ten dvojkmen. Ale pořád se nám zdálo lepší použít tento dvoják, než kvůli vánočnímu stromu kácet někde jinde jiný strom. Od špičky jsme odřízli potřebnou délku, protože strom byl původně mnohem vyšší. Oba dva kmeny jsme stáhli k sobě kurty, aby nehrozilo jejich rozlomení. Vše se nakonec podařilo a vzrostlý smrk, který původně překážel, nyní zdobí vstup do Letňan a navíc je ještě určitou raritou,“ dodal Marek Havel.

Rozsvícení vánočního stromu v Letňanech 

Kde: Před radnicí MČ Praha 18,

Bechyňská 639, Praha – Letňany

Kdy: 28. listopadu 2021


Autor: Pavel Kyselák

Štědrá bohoslužba na Veronském náměstí

23. prosince 2022 v 07:14

Bohoslužba se bude se konat venku na Veronském náměstí s následným rozdáváním dárečků a vánočního punče kolemjdoucím.

Betlémské světlo v kostele sv. Václava

22. prosince 2022 ve 21:12

Dnes převzala Monika Shaw Salajová – místostarostka Prahy 5 od skautů na Okrouhlíku Betlémské světlo a společně s farářem rozsvítila v kostele sv. Václava.

Praha 13: Česká mši vánoční ve Stodůlkách

22. prosince 2022 ve 12:51

V neděli 25. prosince uslyšíte Českou mši vánoční. Účinkuje Stodůlecký chrámový pěvecký sbor s hosty a orchestrem. Řídí Jiří Kubík.

Praha 6: Bruslení na zimním stadionu HC Hvězda Praha

22. prosince 2022 ve 12:34

Bruslit na zimním stadionu HC Hvězda Praha můžete i během svátků.  

Pro Betlémské světlo na Jižní Město

21. prosince 2022 v 18:19

Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Z Betléma se světlo letecky přepravuje do Vídně.  Odtud světlo rakouští skauti předávají do celé Evropy.

Pro Betlémské světlo na Okrouhlík

21. prosince 2022 v 10:09

Betlémské světlo doputovalo na Prahu 5 a přijít si pro něj můžete ve čtvrtek 22. prosince přímo ke skautům na Okrouhlík.

Praha 6 zve na poslední trh této sezóny

21. prosince 2022 v 07:05

Ve čtvrtek se koná na Kulaťáku úplně poslední trh této sezóny. Na místě bude zelenina nejen do bramborového salátu, pečivo, káva, občerstvení tak, jako vždy! Jediná změna se týká doby konání, kdy trhy začínají standardně v 8 ale končí až v 16 hodin.

Další články
Nahoru