Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V Letňanech ozdobili raritní vánoční strom, má dva kmeny
Zdobení vánočního stromu se dvěma kmeny. Foto(2x): Pavel Kyselák

V Letňanech ozdobili raritní vánoční strom, má dva kmeny

Městská část Praha 18 má ve své lokalitě hnedle dva oficiální vánoční stromy. Již nazdobený symbol Vánoc stojí přímo před radnicí a váže se k němu jedna zvláštnost. Vyšlechtěný smrk s nádechem do stříbrna totiž není žádná „navážka“, ale už mnoho let zde tento „chlapák“ trvale roste. Slavnostní rozsvícení tohoto vánočního stromu je naplánováno na neděli 28. listopadu.

Druhý oficiální vánoční strom stojí na místě takzvaného nového vstupu do Letňan, náměstíčka v sousedství Tupolevovy ulice. Ve skutečnosti jde však o smrk „dvoják“. Z jeho hlavního kmene totiž do nebe vyrostly dvojčata – dva stonky.  Jde o místní zdroj z ulice Běloveská. 

„Došla nám žádost o jeho pokácení, protože rostl v těsné blízkosti plotu a garáže jednoho z místních obyvatel a kořeny stromu už úplně trhaly okolí včetně té garáže. Po kontrole uvedeného stavu odbor životního prostředí vydal povolení k jeho pokácení. Vše se sice řešilo během léta, nicméně jsme si řekli, že s kácením počkáme do Vánoc a alespoň ten strom v předvánoční době vhodně využijeme,“ uvedl Marek Havel z odboru hospodářské správy a investic letňanské radnice.

vanocni-strom-dvojak „Jediné co nás od toho odrazovalo, byl právě ten dvojkmen. Ale pořád se nám zdálo lepší použít tento dvoják, než kvůli vánočnímu stromu kácet někde jinde jiný strom. Od špičky jsme odřízli potřebnou délku, protože strom byl původně mnohem vyšší. Oba dva kmeny jsme stáhli k sobě kurty, aby nehrozilo jejich rozlomení. Vše se nakonec podařilo a vzrostlý smrk, který původně překážel, nyní zdobí vstup do Letňan a navíc je ještě určitou raritou,“ dodal Marek Havel.

Rozsvícení vánočního stromu v Letňanech 

Kde: Před radnicí MČ Praha 18,

Bechyňská 639, Praha – Letňany

Kdy: 28. listopadu 2021


Autor: Pavel Kyselák

Adventní koncert Tichého světa

Dnes v 10:48

Adventní koncert Tichého světa se koná 13. prosince od 18 hodin v Bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě.

Adventní koncert a zdobení stromečku

Dnes v 10:01

Adventní koncert u příležitosti narozenin Spolku přátel Petrské čtvrti se uskuteční v sobotu 10. prosince od 18:30 hodin v kostele sv. Petra Na Poříčí.

Vánoční jarmark v RoSe

Dnes v 09:02

Senioři z pražské RoSy zvou na předvánoční sobotní jarmark. Zájemci, kteří mají chuť koupit drobné vánoční dárky a tím pomoci potřebným mohou přijít v sobotu 10. prosince od 14 hodin do velkého sálu Rezidence Rosa v Kobylisích. Čeká je sváteční atmosféra, dárkové předměty od drobných prodejců a...

Praha 11: Kluziště Chodov na ledě

Dnes v 07:21

Kluziště Chodov na ledě je v provozu do 31. ledna 2023 a nabízí více než 600 m2 ledového světa.

Vtípečky se zelím se vrátí do Pracovny

Včera v 08:54

Skupina stand up komiků Vtípečky se zelím si připravila speciální vánoční show. V sobotu 17. prosince se vrátí do žižkovského podniku Pracovna. Pětice mladých komiků Pavel Hrdlička, Ondřej Cabal, Julie Fric, Lukáš Tomčal a Zdeněk Hruška rozesmějí publikum nejen svátečními vtipy, ale i takovými,...

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

Včera v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

Varhan Orchestrovič Bauer v kostele sv. Mikuláše

Včera v 06:05

Třicátý ročník tradičního vánočního koncertu českého skladatele a dirigenta Varhana Orchestroviče Bauera a jeho Okamžitého Filmového Orchestru se uskuteční 21. prosince od 20:21 hodin v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Během koncertu vystoupí řada významných...

Mikulášský večer pro děti zasažené ekonomickou krizí

5. prosince 2022 ve 13:05

Skupina studentů Univerzity Karlovy, která se v rámci předmětu Živá laboratoř spolupráce (ŽLS)  probíhajícím pod Centrem pro přenos poznatků a technologií věnuje organizaci společensky prospěšných eventů, pořádá dnes odpoledne charitativní Mikulášský večírek.

Do Retrokavárny za psy

5. prosince 2022 ve 12:09

V Retrokavárně se v úterý 6. prosince se svými canisterapeutickými psy představí Laurencie Kühpastová. Senioři se tak mohou s tímto typem terapie seznámit nejen teoreticky, ale také prakticky.

Čertovské odpoledne s návštěvou pekla

5. prosince 2022 ve 12:03

Anděl s Mikulášem a čert pro děti od 2 do 9 let v Domu dětí a mládeže Prahy 13 v pondělí 5. prosince od 15 hodin.

Advent na Šestce. Šabachův park nabídne vánoční náladu, koncerty i trhy

5. prosince 2022 v 11:42

Vánoce v Praze 6 se po dvou letech vrací do Šabachova parku. Od 9. prosince nebude chybět adventní kulturní program s vánočními trhy a náměstí s koňmi ožije světelnou výzdobou i vůní punče. 

V Galerii Butovice vystoupí Majda Reifová s Petrem Vackem

5. prosince 2022 v 11:33

V neděli 11. prosince se ve 14 hodin v Galerii Butovice budou konat vánoční workshopy a vystoupí herecké duo Majda Reifová a Petr Vacek. Návštěvníci s mobilní aplikací Moje Galerie Butovice budou mít šanci vysoutěžit věcné odměny nebo 100 až 300 bonusových bodů do...

Další články
Nahoru