dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
V lednu se prodlouží intervaly v MHD, tramvaje a autobusy nepojedou tak často
Ilustrační foto: archiv

V lednu se prodlouží intervaly v MHD, tramvaje a autobusy nepojedou tak často

„Už několik let se ukazuje, že v lednu cestuje po Praze v MHD i v osobních automobilech zhruba o 10 procent lidí méně, než v ostatních částech roku. Stejně jako loni se tak jízdní řády na začátku roku přizpůsobí menšímu počtu cestujících,“ oznámila společnost Ropid, která dopravu v Praze organizuje.

Na rozdíl od loňského roku, kdy omezení trvala až do 17. února, budou ale letos platit upravené jízdní řády jen od 6. do 31. ledna.

„V lednu a počátkem února není v Praze většina studentů vysokých škol, je zde méně turistů, méně sezónních pracovníků a tolik se také nejezdí za nákupy. Obecně je poptávka po cestování vzhledem k zimnímu období nižší," vysvětluje důvody lednového omezení Pavel Procházka, pověřený řízením ROPID.

Lednové úpravy jízdních řádů

Provoz metra je stejný jako v jiných částech roku, omezení se ho nijak nedotkne.

Tramvaje pojedou v pracovní dny ráno, dopoledne a večer stejně jako v ostatních částech roku bez jakéhokoliv omezení. V pracovní dny odpoledne pojedou v desetiminutovém intervalu místo klasického osmiminutového (linky 3, 9, 17, a 22 pojedou odpoledne každých pět minut, zatímco v ostatních měsících roku jezdí po čtyřech minutách). Na lince číslo 1 budou jezdit o víkendu sólo vozy, stejně jako na linkách 14 a 24 v pracovní dny večer. Linky 14 a 24 budou mít o lednových víkendech interval 15 minut (běžně jezdí v intervalu 7,5 minuty).

Příměstské a městské vlaky zůstanou bez jakéhokoliv omezení, stejně tak i lanová dráha na Petřín.

V případě autobusů se lednová úprava dotkne jízdních řádů 57 pražských linek (zbylých 61 městských denních linek se neomezuje). Stejně jako u tramvají se (až na tři výjimky – studentské spoje na linkách 107, 147 a 197) mění pouze odpolední provoz v pracovních dnech. Některé linky budou mít v odpolední špičce o něco delší intervaly – nejčastěji se jedná o prodloužení odpoledního intervalu ze 7,5 na 10 minut. Příměstských autobusů PID se lednová omezení nijak nedotknou.

Trvalé změny od 6. ledna

Od pondělí 6. ledna dochází v síti Pražské integrované dopravy k několika dílčím trvalým změnám autobusových linek. Tyto úpravy vzešly z výsledků přepravních průzkumů nebo z požadavků jednotlivých městských částí. V případě linky 119 dochází k sezónnímu posílení dle požadavků Letiště Praha.

Změny na jednotlivých linkách
101 - Omezení provozu v pracovní dny odpoledne v úseku Depo Hostivař – Zentiva z důvodu nízkého vytížení.
119 – Posílení provozu v období zvýšeného počtu leteckých cestujících. Po dohodě s Letištěm Praha je v období od Vánoc do poloviny ledna a od června do srpna zkrácen interval o víkendech z 10 na 7,5 minuty (změna realizována již od 23. 12. 2013).
165 - Zřízení zastávky Mílová ve směru Jižní Město. Zrušení vložených spojů Obchodní náměstí – Šeberák v pracovní dny večer z důvodu nízkého vytížení.
193 - O víkendech jsou namísto kloubových autobusů nasazeny autobusy standardní délky z důvodu dostatečné kapacitní rezervy.
302 - Na základě výběrového řízení je provedena změna dopravce z Jaroslav Štěpánek na ABOUT ME, s.r.o. (již od 1. 1. 2014).
510 - Na linku jsou nově nasazeny kloubové autobusy z důvodu vysokého vytížení. Kvůli nevhodnému stavebnímu uspořádání zastávek se obousměrně ruší zastávka Libocká a ve směru Na Beránku zastávka Holečkova.
554 - Úprava trasy školní linky: nově je vedena přes Nádraží Satalice a Sportareál Satalice a ranní spoj nově nejede přes Satalickou oboru.
557 - Školní linka je zrušena a její spoj převeden na linku 559.
575 - Nový ranní školní spoj Sídliště Čakovice (7:35) – Náměstí J. Berana (převeden z linky 305).


Další články
Nahoru