Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 21°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Kyjích byl otevřen mokřad, má naučnou stezku
Tůně s informačním panelem a lavičkami. Zdroj foto: FleishmanHillard

V Kyjích byl otevřen mokřad, má naučnou stezku

V těsném sousedství pražského výrobního závodu společnosti Coca-Cola v pražských Kyjích vnikl unikátní mokřad, který se využívá k zadržení dešťové vody, která by jinak končila v kanalizaci. Do městské přírody přirozeně vrací asi 12,5 milionu litrů vody ročně. Při příležitosti Světového dne životního prostředí byl v pondělí mokřadní biotop slavnostně otevřen. Nově je v něm i dřevěný altán a naučná stezka, které návštěvníky provedou celým prostorem mokřadu. Informovala o tom mediální zástupkyně projektu Pavla Pokorná. Mokřad není volně přístupný, ale společnost v něm bude dělat občasné prohlídky pro školy i veřejnost. 

Mokřady podle Pokorné představují účinný nástroj v boji proti suchu. Zároveň patří mezi tři biotopy s největší biologickou aktivitou, a to hned po deštných pralesích a korálových útesech. Jsou místem pestrého života a umožňují existenci řady ohrožených rostlinných i živočišných druhů. Díky své unikátní schopnosti zadržovat vodu mají příznivý vliv na své okolí například v tom, že posilují podzemní vody. 

Dalšímu rozvoji mokřadu napomohl grant nadace The Coca-Cola Foundation v celkové hodnotě 1,5 milionu korun. Za pomoci environmentální neziskové organizace Beleco tak v loňském roce proběhlo detailní mapování biodiverzity, došlo k další revitalizaci částí areálu a vybudování naučné stezky včetně dřevěného altánu a informačních tabulí. Naučná stezka bude nově formou řízených exkurzí zpřístupněna školám a veřejnosti.

„Ochrana životního prostředí a podpora ochrany vod patří mezi naše hlavní priority v oblasti udržitelného rozvoje. Mokřadní biotop je ztělesním toho, jak lokálně přispíváme k ochraně životního prostředí kolem nás. Návštěvníci z řad našich zaměstnanců, ale i žáků základních a středních škol dostanou od září skvělou příležitost seznámit se s mokřadem jako takovým a na vlastní oči uvidí, že divočina a pestrá příroda může být zachována i uprostřed industriální zóny,“ uvedla Veronika Němcová, ředitelka komunikace a udržitelnosti ve společnosti Coca-Cola ČR/SR. Mokřad v Kyjích poskytne ideální podmínky pro život řady ohrožených rostlinných a živočišných druhů.

„Vybudování mokřadu v areálu Coca-Coly v pražských Kyjích je výborným příkladem, jak mohou i velké výrobní závody zmírnit dopady své činnosti na životní prostředí. Realizací projektu dochází k zadržení a zasakování dešťové vody přímo v lokalitě Vznikl tak zajímavý biotop pro rostliny a živočichy a zároveň příjemné místo pro zaměstnance firmy i účastníky exkurzí. Jsme rádi, že se Beleco podílelo na tomto projektu a doufáme, že se tímto příkladem budou inspirovat i další společnosti," sdělila Jana Moravcová, ekoložka a ředitelka environmentální organizace Beleco.

Existenci mokřadu v Kyjích uvítal i starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS). „Aby se město mohlo dále úspěšně rozvíjet a aby se v něm lidem dobře žilo, potřebuje místa, která si zachovají svůj přírodní charakter. Mokřad v Kyjích je o to cennější, že šetrně pracuje s vodou, která je zejména v létě stále vzácnějším zdrojem,“ sdělil již dříve. 


Autor: Karel Netolický

Očkování zvířat osob bez domova

Dnes v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Další články
Nahoru