dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
V podzemních krytech by se při ohrožení schovaly dvě pětiny Pražanů
Bunkr Folimanka. Foto: archiv

V podzemních krytech by se při ohrožení schovaly dvě pětiny Pražanů

V pražských krytech civilní ochrany by se v případě ohrožení ukrylo 40 procent obyvatel s trvalým pobytem v hlavním městě. Celkem jich je v hlavním městě 768. Nejvíc lidí pojme metro, kam se může schovat asi 332 000 lidí, a silniční Strahovský tunel s kapacitou 15 000 osob. Novinářům to řekl radní pro bezpečnost Libor Hadrava.

Hlavní město vynakládá na každoroční údržbu krytů podle Hadravy asi pět milionů korun ročně, náklady se snaží snižovat mimo jiné jejich pronajímáním. Některé fungují jako sklady, v tom pod Parukářkou je i lezecká stěna. Ministerstvo financí přispívá 45 milionů ročně na údržbu krytu v metru a Strahovském tunelu.

Magistrát připravuje novou koncepci ukrytí obyvatelstva, hotovou ji chce mít podle Hadravy na podzim. „Koncepce vlády je do roku 2020 a výhledově do roku 2030. Na jejím podkladě se zpracovává ta magistrátní," vysvětlil radní. Hlavní město by podle něj chtělo na správě krytů ušetřit, počítat s tím bude i koncepce.

„Chceme víc využívat pronájmy a odkupy, abychom z toho mohly financovat ty, které musíme udržovat," dodal. Koupí krytu se ale jeho majitel zavazuje udržovat ho provozuschopný, takže o ně příliš velký zájem není.

Stálé úkryty byly budované v 50. a 60. letech, charakter jejich ochrany se už neslučuje se současným vedením válek a účinkem zbraňových systémů. Přesto je města musí udržovat v pohotovosti, mají to přikázané zákonem o integrovaném záchranném systému. Musí být připravené pro 72 hodin ukrytí obyvatel.

Největší z krytů, kromě dopravních podzemních staveb, je v Bryksově ulici v Praze 4. Jeho kapacita je 2800 lidí. Turistům se pravidelně otevírá bunkr na Folimance, ve kterém se počítá s ukrytím až 1300 lidí.

Včetně dopravních staveb nabízejí úkryt asi pro 498 000 lidí. Největší podíl možnosti ukrytí k počtu obyvatel mají Praha 14, Praha 10 a Praha 9.

ukryty-v-praze

Kapacita ukrytí obyvatelstva v stálých úkrytech (bez metra a Strahovského tunelu) podle městských částí:

ukryty-mc


Další články
Nahoru